Erdostin Nasıl Kullanılır, Fiyatı ve Yan Etkileri

Yazar Yorum Yap 3.756
Erdostin Nasıl Kullanılır, Fiyatı ve Yan Etkileri

İlaçların kullanımı içeriklerindeki etkin maddelere ve faydalı oldukları hastalıklara göre sınıflandırılırlar bazıları şurup formunda bazıları kapsül hap formunda bazıları da damardan enjekte formunda kullanılmaktadır. İlaçların başkaca bir özelliği de farklı isimlerdeki ilaçlar benzer etkiler sağlayarak bir diğerinin muadili olarak işlem yapabilir, balgam söktürücü olarak bilinen erdostin nasıl kullanılır ya da hangi formda tüketilir, ne işe yarar gibi soruların cevabını birlikte görelim. Kişide balgam oluşumu hem birçok hastalığın habercisi hem de farklı hastalıkların sonucu olarak karşımıza çıkabilir, balgamın sökülebilmesi hastalığın seyri ve nefes alış verişlerinde önem teşkil eder. Erdostin farenjit, larenjit, trakeit, bronşit ve bronkopnömoni gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında balgam atılmasında yardımcı olarak kullanılır. Bu ilacın aslında iki farklı formatı bulunmaktadır birincisi yetişkinler için tablet formu diğeri de çocuklar için süspansiyon şurup formudur.

Erdostin fiyatı ise 19,89 TL olarak geçerlidir, sağlık açısından ve faydası açısından sıkça kullanılmasına başvurulan bir ilaçtır. Bu nedenle de normal koşullarda alınabileceği gibi sizler yine de reçete edilmeden kullanmayınız, özellikle ilk kez kullanacaksanız mutlaka hekim gözetiminde olmalıdır. Aksi halde alerjiniz olması durumunda ya da bilmediğiniz diğer rahatsızlıklarınızı tetikleyici olması durumunda tehlikeli olabilmektedir. Örneğin ciddi boyutlardaki böbrek veya karaciğer rahatsızlıklarında veya ülser hastalığına sahipseniz erdostin kullanılmaz. Veya hamilelik ve emzirme dönemlerinde yeterli gözlem yapılamadığından kullanımı önerilmez ya da tablet formunun daha ağır olarak derecelendirildiğinden çocuklarda kullanımı önerilmez. Normal şartlardaki tedavi süreci 7 ila 10 gün arası değişirken günlük olarak 2 defa tek kapsül olacak şekilde kullanılır, ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta saklama koşullarıdır. Unutulmamalıdır ki bazı ilaçlar soğuk ortamda bazıları da oda sıcaklığında muhafaza edilir peki, erdostini kullanılmadığı sırada nasıl muhafaza etmeliyiz? 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında son kullanma tarihine dikkat ederek ihtiyaç duyulduğunda kullanabilirsiniz.

Bunun dışında dikkat edilecek hususlardan birisi de elbette ki erdostin yan etkileri durumudur, aslında yan etkileri konusunu sıklık derecesine göre değerlendirmek ve ele almak daha doğrudur. Nadir veya seyrek olarak görülen yan etkisi baş ağrısıdır, çok seyrek olarak da soluk alıp vermede yaşanılan güçlük durumları gözlemlenebilir. Bunlarında dışında gastrointestinal sistemde seyrek görülen etkisi, tat değişikliği, bulantı, kusma, ishal ve mide ağrısıdır, bunların haricinde deri ve ciltte görülebilecek yan etkilerde kaşıntılı olarak döküntü, kızarıklık ya da egzama olarak gözlemlenir. Ayrıca diğer ilaç gruplarında olduğu gibi içeriğindeki maddelere karşı alerjik hassasiyet olarak dil ve boğazda şişme yüz bölgesinde şişme gibi durumlarda gözlemlenebilmektedir. Elbette tüm bu bahsi geçen belirtiler ve etkiler dışında başkaca yan etki ya da şikâyet görülebilmesi de nadiren de olsa mümkündür, bu durumda da vakit kaybetmeden hekiminizden veya sağlık kuruluşlarından yardım talep etmelisiniz.

Etiketler