Eritema Nodozum

Yazar 6 Yorum 11.208
Eritema Nodozum

Eritema Nodozum nedir?

Eritema nodozum, yağlı cilt tabakasının bir bölümünde bulunan bir cilt iltihabı türüdür. Eritema nodozum çoğunlukla dizlerin altındaki bacaklarda bulunan kırmızımsı ve ağrılı topuklara neden olur. Bir süre iltihaplanabilirler, sonra büzülebilir ve düzleşirler ve morarmış bir görünüm bırakırlar.

Eritema nodozum üç ila altı hafta içinde kendiliğinden kaybolabilir. Kaybolduktan sonra, yağlı tabakanın yaralandığı deride geçici bir çürük görünüm veya kronik girinti bırakabilir.

Kronik eritema nodozum lezyonların haftalarca, aylarca farklı bir yerde ortaya çıktığı bir durumdur. Bununla birlikte, yıllarca sürebilen kronik eritema nodozum başka bir modeldir. Kronik eritema nodozum nadiren nüksetme ile birlikte, altında yatan bir hastalık mevcut olsun olmasın oluşabilir.

Eritema Nodozum Nedenleri

Eritema nodozum başka bir sağlık durumuyla veya başka tıbbi durum olmadan ortaya çıkabilir. Eritema nodozum ile bağlantılı olan durumları, iltihaplı bağırsak hastalıkları (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit), sarkoidoz, Behçet hastalığı, enflamatuar bağırsak hastalıkları, seddin boğazı, kedi çürüklüğü hastalığı, fungal hastalıklar, enfeksiyöz mononükleoz, sarkoidoz olarak sıralayabiliriz.

Eritema Nodozum Tanısı Nasıl Yapılır?

Doktorunuz öncelikle döküntüyü fizik muayene eder. Bununla birlikte, eritem nodozumunun teşhisini doğrulamak için etkilenen cildin küçük bir bölümünün daha ayrıntılı incelenmesi için uygulanan bir prosedür için biyopsi genellikle gereklidir.

Eritema Nodozum Nasıl Tedavi Edilir?

Eritema nodozum başlangıçta herhangi bir altta yatan durumun belirlenmesi ve cilt lezyonlarıyla tedavisi ile yönetilir.

Eritema nodozum tedavisi, anti-enflamatuar ilaçlar ve kortizonun ağıza veya enjeksiyon yoluyla uygulanmasını içerir. Kolşisin bazen enflamasyonu azaltmak için etkili bir şekilde kullanılır. Tedavi, hasta ve belirtileri için özelleştirilmelidir. Eritema nodozum can sıkıcı ve sıklıkla ağrılı iken dahili organları tehdit etmediğini ve uzun vadeli görünümün genellikle çok iyi olduğunu belirtmek önemlidir.

« Önceki konu
Sonraki konu »

6 Yorum

  1. Ben 2000 yılında eritama nodzom hastalığı geçirdim ve yüksek dozda kortizon kullanarak tedavi edildim fakat bacaklarının içinde bazı sertlikleri kaldı şu an ise git Gide zamanla bacaklarının şekli bozukluk iyice şişmeye başladı bunun tedavisi varmı bacaklarımdaki şekil bozukluklarını nasıl tedavi ettirebilirsiniz bacaktaki şişme sonucu şekil bozukluğuyla damarlarda yüzeyleşmeye başladı

  2. Merhaba; benimde bacaklarimda sislikler oluyor. Kortizon kullaninca geciyor ama bir muhdet sonra yine cikiyor. Siz bir care bulabildiniz mi?

  3. Banada bu tanı kondu nemlendirme ve krem tedavisi uygulanıyor antibiyotik başlanmadı. Ağrı kesici ilaç içiyorum birde cildiye Dr takip ediyor başka bir bölüme gitmelimiyim?