Erkeklerde Yumurtalıkların Biri Büyük Biri Küçük Olması Neden Olur Tedavisi

Yazar Yorum Yap 5.915
Erkeklerde Yumurtalıkların Biri Büyük Biri Küçük Olması Neden Olur Tedavisi

Testis boyutu neden farklıdır gibi sorular, birçok erkeğin merak ettiği konulardandır. Bu sorun bazen oldukça basit sebeplerden ileri gelip normal görülebilirken, bazen de ciddi problemlerin kaynağı olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemesi gereken konulardandır. Birçok erkek penis ve testis boyutunun çok küçük ya da çok büyük olması gibi durumlarda şüphelere düşmektedir. Ancak bu tip rahatsızlıklarda boyuttan ziyade, dengesizlikle önemlidir. Herkesin testis boyutu farklıdır ancak önemli olan iki testis arasındaki anormal farklılıklardır. Özellikle erkeklerin sağ testisinin sol testise göre daha büyük olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bu büyüklük gözle görülür derecede farklı olmamalıdır.

Testis Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Testis biri büyük bir küçük olabilen organlardan biridir. Ancak bu farklılık dengeli olmalı ve aksi durumlarda mutlaka üroloğa gidilmelidir. Aksi takdirde bir hastalığa sahipseniz tanısı çok daha geç bir vakitte koyulacaktır. Testislerin boyutunun nasıl olması gerektiğine dair ideal bir sayıdan söz etmek mümkün değildir. Herkesin testis boyutu farklıdır ve bu durumda bir sıkıntı yoktur. Ancak iki testis arasında anormal farklılıklar birçok hastalığında habercisi olabilir. Bu yüzden ihmal edilmeden doktora gidilmesi gerekmektedir.

Testislerin Boyutunun Farklı Olmasının Nedeni Nedir?

Testislerin boyutunun farklı olmasının birçok nedeni vardır. Ancak bazen de bu durum normal görülebilir. Bu yüzden testis boylarının neden farklı olduğu bilinmeli, bu farklılıklara uyan bir sebepte doktora başvurulması gerekmektedir. Testislerin boyutunun farklı olmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Varikosel: Testislerdeki damar genişlemesi olayına varikosel denilmektedir. Bu halde kişinin testislerinden biri diğerinden daha büyük olabilir. Bu durum aynı zamanda sperm sayısının düşmesine de neden olabilir ancak önemli bir durum değildir.
  2. Epididimit: Testislerin iltihaplanması sonucunda epididimit oluşması söz konusudur. Bu halde testislerden biri diğerinden daha büyük olabilir. Özellikle idrar yapma sırasında aşırı yanma hissi bu hastalığın önemli belirtilerindendir.
  3. Hidrosel: Sıvı birikiminin testislerde meydana gelmesi sonucunda da hidroselden bahsetmek mümkündür. Bu durum da genellikle tedavi gerektirmez. Ancak yine de doktora görünmeniz önerilmektedir.
  4. Orşit: Testislerin orantısız olması durumunda orşitten söz etmek de mümkündür. Özellikle enfeksiyondan meydana gelen bu hastalık, ağrılarla da kendini belli etmektedir. Boyut farkı durumlarında mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  5. Testis kanseri: Kanser, hücrelerin aşırı büyümesi durumunda meydana gelir. Bu yüzden testislerde de anormal büyümeler gözlenebilir. Topaklar ve büyümeler gözlenmesi durumunda hemen doktorunuza görünmelisiniz.
  6. Epididimal kist: Sıvı dolu büyümelere epididimal kist adı verilmektedir. Bu rahatsızlık birçok erkekte görülebilir. Tedavi gerektirmese de doktorunuza görünmeni önerilmektedir. Sağlıklı testise sahip olmanın yolu sık sık kontrole gitmekte de olur.

Testislerin Orantısızlığında Doktor Tedavisi:

Testislerinizin boyutunun farklı olması doktora görünmenizi gerektirebilir. Her ne kadar olabilecek sorunların birçoğu tedavi gerektirmeyen basit sebepler olsa da, yine de doktora görünmek sizin için en doğrusu olacaktır. Aksi takdirde beklenmeyen sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tip rahatsızlıklarda görünmeniz gereken bölüm ürolojidir. Testis biri aşağıda biri yukarıda olursa da çeşitli hastalıklara sahip olduğunuzun göstergesi olabilir. Bu yüzden mutlaka doktora görünmeniz gereklidir. Bu tip rahatsızlıklarda doktorunuz ciddi bir şey olmadığını söylese bile, ihmal etmenizden çok daha karlı olacaktır. Aynı zamanda böyle hastalıklarda bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsetmek de mümkün değildir. Ancak estetik olarak bu durumdan rahatsız olan kişilerin çeşitli operasyonlar geçirmesi mümkündür. Bu sayede kolayca istedikleri estetik görünüme ulaşabilirler.

Etiketler