Erken Adet Olmak İçin Ne Yapmak Gerekmektedir? Erken Regl Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Yazar 3 Yorum 60.256
Erken Adet Olmak İçin Ne Yapmak Gerekmektedir? Erken Regl Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Erken Adet Olmak

Ergenlik döneminden başlayarak menopoz dönemine kadar olan süreçte ayda bir kez olmak üzere kadınların rahminden gelen kana adet kanması ya da regl denilmektedir. Ayda bir kez olması halinde düzenli olarak tabir edebileceğimiz adet kanamalarında stres, hormonal rahatsızlıklar, kullanılan ilaçların yan etkileri, Obezite ya da aşırı zayıflık gibi durumlar, adet kanamalarında düzensizliklerin olmasına neden olmaktadır. Adet kanamasının düzensiz ve gecikmesi durumunda ise kadınlarda fiziksel ve psikolojik etkiler yaratmaktadır. Bizler de bu tür adet kanamaları problemleri yaşayan kişilerin erken adet olmak için ne yapmak gerekmektedir? Sorularına uzman görüşleri doğrultusunda yanıt aradık işte erken regl olmak için yapılması gerekenler;

1.Yöntem

Soğan kabuklarını soyun ve soğanın kırmızı kabuklarını kaynatın. Kaynatmış olduğunuz suyu içtiğiniz takdirde 1 saat gibi kısa bir sürede adet kanaması başlayacaktır.

2.Yöntem

Yaklaşık bir su bardağı kadar us kaynatıp için bir tutam kekik ekleyerek demleyin. Suyun ılıması ile birlikte için. Gün içerisinde adet kanamasının olmasına kadar bu yöntemi 2-3 kez deneyin.

3.Yönetim

5 su bardağı suyu tencerede kaynatın. Bu arada da bir demet maydanozları yıkayın. Suyun kaynamasından sonra ocaktan alın ve maydanozları içine katın. Bu şekilde yarım saat bekledikten sonra suyunu süzüp gün boyu için.

4.Yöntem

İki adet aspirini iyice ezerek toz haline getirin. Sonrasında ezilmişi olan aspirinleri yarım bardak suyun içine atın. Bununla birlikte üzerine yarım tatlı kaşığı toz şeker ve yarım tatlığı kaşığı bal koyup karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı için.

5.Yöntem

Doktorunuz ile bilgi alışverişinde bulunarak adet söktürücü ilaçlar kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz adet söktürücü ilaçlar şunlardır:

  • Tarlusal 5 mg Tablet,
  • Luteynyl 5 mg Tablet,
  • Duphaston 10 Mg Tablet,
  • Cyclo-Progynova Draje,
  • Apranax Fort 550 mg Tablet,
  • Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet,
  • Advil Liquigel 200 Mg 20 Kapsül

6.Yöntem

Biraz maydanoz ve bir baş soğanın kabuklarını 1 bardak su ile birlikte bir cezvede 5 dakika boyunca kaynatın. Ardından karışımım 10 dakika demlenmesini bekleyip için. Günde 3 kez içebilirsiniz.

7.Yöntem

Erken regl olmak için ne yapmalıyım? Diye soranlar için rezene çayının da adetler üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. 2 çay kaşığı kuru rezeneyi bir su bardağı kaynar suya atın ve 3-5 dakika demlemesini bekleyin. Hazırlamış olduğunu bu karışımı günde 3-5 bardak içebilirsiniz.

8.Yöntem

Bal ve çörek otu karışımı da erken adet olmak için deneyebileceğiniz yöntemlerden bir tanesidir. Bunun için bir yemek kaşığı balın içine 1 çay kaşığı çörek otu koyarak bu karışımı tüketebilirsiniz.

9.Yöntem

En iyi adet söktürücülerinden biri de dereotudur. Bunun için bir bardak kaynar suya birkaç dal dere otu atın ve 15 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra için. Günde 1-2 kez içebilirsiniz.

10.Yöntem

Bir iki tutam havuç tohumunu bir bardak kaynar suya atarak 3-5dakika demlenmesini bekledikten sonra suyu için. Günde 3 kez içebilirsiniz.

Dikkat: Tüm bu erken adet olma yöntemleri doktorunuzun bilgisi dahilinde yapmanız gerekmektedir. Doktorunuzun bilgisi olamadan bu yöntemleri uygulamayın.

 

 

Etiketler

3 Yorum

  1. Benim adet olmam gerekiyor tatile gideceğim bunları denemem benim için zararlı olabilir mi 16 yaşındayım?

  2. 4 ay önce doğum yaptım lohusalık bittikten sonra her ay ragl oldum fakat bu ay gecikme oldu 4gün eşimle korunuyoruz genede içim içimi yiyiyo hamilemiyim test yaptırmaya korkuyorum soğan kabuğunu yapsam bi zararı varmı dır?