Erotomani Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.278
Erotomani Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Erotomania nadir görülen paranoyak sanrım şeklidir. Etkilenen kişi, başka bir kişinin kendisine ya da ona aşık olduğuna inanmaktadır.Bu yanılsama, tam tersine açık kanıtlara rağmen gelişir ve devam eder. Durum nadirdir ve erotomani kadınları erkeklerden daha sık etkiler.Erotomani aniden başlayabilir ve semptomlar genellikle uzun sürelidir. Sevginin amacı tipik olarak, aldatılmış kişi ile daha önce hiç temas kurmamış veya hiç sahip olmayan daha yüksek bir sosyal statüye sahip, daha yaşlı, erişilemeyen bir kişidir.Erotomanya, ilk kez 1921’de farklı bir bozukluk olarak tanımlayan Fransız psikiyatristin ardından De Clerambaultsendromu olarak da adlandırılmaktadır. Erotomanya sıklıkla diğer psikiyatrik bozukluklarla ilişkilidir, ancak kendi başına da ortaya çıkabilir.

EROTOMANYA NEDENLERİ

Erotomani şizofreni , şizo-affektif bozukluk, psikotik özellikler, bipolar bozukluk veya Alzheimer hastalığı olan majör depresif bozukluk da dâhil olmak üzere bir psikiyatrik hastalığın belirtisi olabilir. Erotomania, bir sanrılı bozukluk türüdür. Diğer türler, zulüm, büyükanne veya kıskançlık sanrılarını içerir.Olgu raporları sosyal medya ağlarının erotomanya ile bağlantılı delilik inançlarını şiddetlendirdiğini hatta tetikleyebileceğini ileri sürdü.Sosyal medya, tanınmayan insanlar arasındaki bazı engelleri ortadan kaldırır ve daha önce hiç erişilemeyen kişileri gözlemlemek, iletişim kurmak, saplamak ve başka şekilde taciz etmek için kolayca kullanılabilir. Sosyal medya platformları, gizlilik davranışını daha kolaylaştırabilen gizliliği azaltabilir.Bazı araştırmalar sanrıların aşırı stres veya travmayı yönetmenin bir yolu olarak gelişebileceğini ileri sürmektedir. Genetik ayrıca sanrılı bozuklukların gelişimine de katkıda bulunabilir.

EROTOMANYA BELİRTİLERİ

Erotomanyanın temel belirtisi, başka bir kişinin onlara aşık olduğu birilerinin kararlı ve sanrılı bir inanç sistemidir.Erotomanya ile bağlantılı davranış, saptırma, yazılı iletişim ve diğer taciz davranışları yoluyla iletişim kurmaya yönelik sürekli çabaları içerir.Bu, sevgi nesnesinin gizli, kişisel ve geri gönderen mesajları geri gönderdiğine dair bir inançla birlikte olabilir. Paradoksal olarak, bu inanç, hedeflenen kişi tarafından tetiklenerek, ilginin hoş karşılanmadığı bilinir.Erotomanisi olan insanlar, sevgi nesnelerine bir tehdit oluşturabilirler. Bu durum, durumu değerlendirirken sıklıkla bir risk faktörü olarak göz ardı edilmektedir.

TEŞHİS NASIL KONULUR?

Erotomani tanısı zor olabilir çünkü bu nadir bir durumdur. Bazı psikiyatristler, klinik pratikte erotomani vakalarını görmezler ve bunlarla karşılaştıklarında semptomları bile tanımayabilirler. Tek başına bir yanılsama teşhisi yapılabilmesi için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

  • Sanrılar, olası olmadıklarına rağmen, olası olayları içermelidir.
  • Bu yanılsama, yalnızca ilgili konuya, etkilenen kişinin hayatının işlevsel ve normal olan diğer tüm yönleriyle başvurmalıdır.
  • Düşük ruh halleri veya manik dönemler de mevcutsa, sanrısal dönemin süresi ruh hali veya manik dönemden daha uzun olmalıdır.
  • Şizofreni, duygudurum bozuklukları ve zehirlenme tümüyle dışlanmalıdır.

TEDAVİSİ NASILDIR?

Sanrılı bozukluğu tedavi etmek zor olabilir çünkü etkilenenler inançlarının asılsız olduğunu göremezler. Göreceli olarak az sayıda insan kendi tercihlerine göre tedavi görmekte ve tedavide başarılı bir şekilde yer almakta zorlanabilmektedirler. Tedavi, etkilenen her kişinin ihtiyaçlarına göre ayarlanmalıdır. Öncelikler, sosyal işlevin sürdürülmesine, problemli davranış riskinin en aza indirilmesine ve etkilenen kişinin yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanmalıdır. Ayrıca, sosyal beceri eğitimi sağlamak ve erotomanya kaynaklı herhangi bir sorunla başa çıkmada pratik yardım sağlamak da yararlı olabilir. Tedavinin olması için muhakkak bir psikiyatrist ve psikolog eşliğinde kişinin terapi görmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tedavi başarıya ulaşamaz ve kişi kontrol altında tutulamaz. Kişi kontrol altına alınamazsa karşısındaki kişiye zarar verme ihtimali artar. Bu durum oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden tedavi muhakkak gereklidir. Sağlıklı ve esen kalmanız dileğiyle..

Etiketler