Eroziv Gastrit

Yazar 2 Yorum 34.833
Eroziv Gastrit

Vücudunuzu etkileyebilecek bir çok gastrointestinal bozukluk vardır. Eroziv gastrit, ağrı ve gastrointestinal sistemde yavaş bir dejenerasyona neden olabilen böyle bir bozukluktur. Ağrı kesicilerinin ve steroidlerin düzenli kullanılması mide ve bağırsağın astarını yavaş yavaş aşındırarak küçük ülserlerin oluşmasına neden olabilir. Sonunda her şeyi yediğinizde son derece rahatsız hissetmeye başlayacaksınız.

Gastrit, gastrointestinal organların astarının iltihaplandığı bir durumdur. Ancak, eroziv gastritte astar yavaş yavaş aşınır ve organ etinde delikler açığa çıkar.

Bu, yıllar boyunca yavaş yavaş gelişen kronik bir durumdur. Kronik doğası gereği, kronik eroziv gastrit olarak da bilinir. Nonerosif gastrit ile eroziv çeşit arasındaki en büyük farklardan biri budur. Akut E. coli enfeksiyonlarına veya kısa sürede çok miktarda steroid tüketilmesine bağlı olarak akut eroziv gastrit ortaya çıkabilir. Ciddi eroziv gastrit, derhal tıbbi yardım gerektirebilir. Bununla birlikte, tamamen tedavi edilemez. Uyuşturucu ve diyetle durum etkili bir şekilde yönetilebilir, ancak gastritin hafifçe patlayabileceği ve rahatsızlığa neden olabileceği kısa süreli dönemler vardır. Hafif eroziv gastrit, geri dönüşümlü olmasa da büyük ölçüde yönetilebilir. Alevlenmeler kısa, ağrı ve rahatsızlık çok fazla değil.

Eroziv Gastrit
Eroziv Gastrit

Bir gastrit diyeti genellikle şişkinlik, rahatsızlık ve gaz sıkmasına neden olabilecek gıdalar hariçtir. Böyle bir diyet aynı zamanda çoğu baharatı ve neredeyse her türlü yağı dışlar. Durumun ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz gastritinizi yönetecek bir diyet önermek üzere size bilgi verecektir. Eroziv gastrit diyeti aynı zamanda bir diyetisyenden alınarak ayarlanabilir. Eroziv gastrit belirtileri tanımlamak çok kolaydır. Bu belirtiler genel olarak gastritin belirtilerine benzemektedir ve yalnızca detaylı bir tıbbi muayene, doktorun kesin durumu teşhis etmesine yardımcı olacaktır. Eroziv gastrit nedenleri genel gastritin nedenlerine benzer olduğundan, eroziv gastrit teşhisini daha da zorlaştırır. Eroziv gastrit tedavisinde genellikle ilaç ve diyet bulunur. Ağır vakalarda, hastalıklı dokuyu çıkarmak için ameliyat yapılmalıdır. Bu ameliyat enfeksiyonun yayılmasını önlemek için yapılır.

Eroziv Gastrit Belirtileri

Eroziv gastrit belirtilerinin çoğunu tespit etmek çok kolaydır, ancak aşırı derecede tatsız ve rahatsızdırlar. Bu durumun en sık görülen belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Şişkinlik, sinirlilik, artan bel ağrısı, hazımsızlık ve dışkı değişikliği.
 • Yemek yediğinizde hatta su içtiğinizde acı çekebilirsiniz.
 • Hasta ayrıca ani bir iştah kaybı ve sonuç olarak kilo kaybı yaşayabilir. Kilo kaybı genellikle hastanın çok kısa bir sürede şiddetli kilo verebileceği şiddetli bir durumdur.
 • Stres yüzünden akut eroziv gastrit geçirirseniz bulantı ve kusma olur.
 • Nadir bir durumda, eroziv gastrit, midede kanamaya neden olabilir. Kan, dışkıda görünebilir ve bazı hastalar kanlı kusmalara bile neden olabilirler. Eroziv gastritte kan görülmezdir ve bu semptomları yaşayanlar kanama başlamadan en az bir hafta boyunca başka gastrit semptomları görülebilir. Bir haftadan uzun süre devam eden semptomları olanların durumlarını mümkün olan en kısa sürede bir doktora bildirmeleri önerilir.

Eroziv Gastrit Nedenleri

Eroziv gastrite neden olan bir takım faktörler vardır

 • Ana eroziv gastrit nedenlerinden biri hasarlı bir karın astarıdır. Bu Crohn hastalığı, gıda alerjileri ve intoleransları, kolik, kalıcı asidite, gastrointestinal reflü ve E. coli gibi bakterilere bağlı enfeksiyonlar gibi altta yatan tıbbi durumlar nedeniyle ortaya çıkabilir.
 • Bunların hepsi eroziv gastrite neden olsa da, durum daha yaygın olarak steroidler ve non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar veya NSAID’ler gibi bazı ilaçların aşırı tüketimi nedeniyle ortaya çıkmaktadır.
 • Genetik koşullar, viral hastalıklar ve bakteriyel hastalıklar da mide astarına zarar verebilir. Karşı ilaçlarla uzun süreli kullanımı, bir doktorla görüşülmeden bu duruma da neden olabilir.

Stres genellikle eroziv gastrit ile ilişkilidir. Bu teoriyi destekleyen birçok kanıt bulunmamakla birlikte, birçok doktor stres yönetiminin ve genel yaşam kalitesinin iyileştirilmesinin eroziv gastriti önlemenize yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Mideye travma, gastrointestinal organların astarlanmasına neden olur, kan dolaşımını organlara düşürebilir ve sonuç olarak dokulara beslenme yetersizliğine neden olabilir.

Eroziv Gastrit Tedavisi

Eroziv gastrit tedavisi genellikle doktor tarafından verilen teşhise dayanır. Çoğu tedavi diyet ve ilaç kombinasyonudur. Durumunuzu yönetmek için uygulayabileceğiniz bazı küçük diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri var. Eroziv gastrit tedavisi, durumun kötüleşmesini önlemek için de kullanılabilir.

 • Yemeklerinizi değerlendirerek başlayın. Gün boyunca küçük yemekler yiyin, ancak önemsiz yiyecekler yemediğinizden emin olun, çünkü bu durum durumu ağırlaştırır. Sindirimi kolay gıdaları tüketin. Yiyeceklerinizde lif, yağ ve baharat tüketmekten kaçının. Bütün tahılları, tahılları, narenciye olmayan meyveleri, yeşil sebzeleri ve süt ürünlerini tüketmekten kaçının. Ayrıca, domates, portakal ve ananas gibi asitli gıdalardan kaçınmanız gerekebilir.
 • Kafein ve alkolden kaçının. Eğer sigara içen iseniz popo saplayın. İkinci el sigara içmek bile durumu kötüleştirebilir, bu nedenle ikinci el dumanlardan kaçınmanız önemlidir.
 • Tatlandırıcılar, koruyucular ve renk eklemiş işlenmiş gıdalar sorunlara neden olabilir. Buna ek olarak, sosis, salam ve pepperoni gibi işlenmiş etlerin tüketilmesinden kaçının. Bu, midenizin astarını tahriş edebileceğinden gazlı içecekleri içmeyi deneyin ve kaçının.
 • Derin nefes alma ve meditasyon gibi stres azaltma egzersizleri stres seviyenizi düşük tutmanıza yardımcı olabilir. Bu şekilde, akut gastriti veya strese bağlı parlama artışını önleyebilirsiniz.Eroziv bir gastrit tedavisi yoktur, ancak doğru yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarıyla eroziv gastrit önleme girişiminde bulunabilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir ev ilaçlarını kullanmadan önce, doktora danışmak önemlidir.

  Eroziv Gastrit Teşhisi

  Eroziv gastrit teşhisi, belirtilerin değerlendirilmesiyle başlar. Doktor, hastanın semptomlarını ayrıntılı olarak tartışır. Doktor, hastanın karında ağrı hissettiğini tam olarak nerede bulmaya çalıştığı fiziki bir sınav yapılır. Eroziv gastrit belirtileri genel gastrit belirtilerine benzediğinden, doktor teşhisi doğrulamak için bazı ek testler yapmak zorunda kalabilir. Virüslerin veya bakterilerin varlığını teyit etmek için bir kan örneği alınabilir. Doktor ayrıca kan kontrolü için dışkı örneği alabilir. Bazı doktorlar ayrıca mide astarında bozulma olup olmadığına bakmak için küçük bir biyopsi gerçekleştirirler. Bu genellikle doktor ofisinde yapılan bir endoskopi ile yapılır. Daha fazla test, midenin astarını ve midenin röntgenini kontrol etmek için bir ultrasonu içerebilir. Durum teşhisi konduktan sonra, doktor bir tedavi planını ayrıntılı olarak tartışır. Doktor sizi diyette bırakabilir ve aynı zamanda bir proton pompa inhibitörü önerebilir. Bakteri enfeksiyonlarında bir miktar antibiyotik reçete edilebilir. Eroziv gastrit prognozu zayıflatıcı bir durumdur ve aynı tedavide genellikle uzun sürer.

Etiketler
Sonraki konu »

2 Yorum

 1. Avatar esma abdullah

  Merhaba doktor,ben kocamla ilgili bi problemi size sormak istiyordum,kocamda erozif erofagif,bulbit,duodenoqastral,erozif antral qastrit cikti,tedavisi varmi?ve de qida tuketiminde nelere dikkat etmeli,eklemek istediyiyim bisey daha var ki kocam alkol ve siqaradan uzaktir,asla kullanmiyor.bi de diafraqmada yirtiq var,sozlerde yalnislik olursa kusura bakmayiniz,azerbaycandan yazdigim icin yalnislar ola bilir.cevaplandirdiginiz icin onceden tesekkur ederim