ESR (Sedimantasyon)Nedir ? Ölçüm sebebi,Yüksekliği ve Düşüklüğü Normal Değerleri Nelerdir

ESR Sedimantasyon
Paylaş
 

ESR Nedir ?

Esr kandaki alyuvarların çökme hızını göstermekte, buna göre iltihabi hastalıkların teşhisi kolaylaşmaktadır. ESR (Erytrocyte Sedimantation Rate) kısaltmasıyla ya da kısaca sedim adıyla da bilinen (sedimentasyon) Esr testinde yüksek bir değerin çıkması vücutta iltihaplanma olduğunu gösterse de sadece bu değerlere bakılarak hastalığın adı ya da niteliği tam bilinemez. Uzun yıllar boyunca laboratuvarlarda yapılan sedimentasyon hızı ölçümleri sadece tanıya yaklaştıran adımlardır.  Spesifik bir test olmadığından tanı koyulabilmesi için başka testler de gerekecektir.  ESR testi doktorlar tarafından genellikle romatizmal hastalıklarda, otoimmün hastalıklarda, tüberküloz,  kanser, kronik ateş, sistemik lupus eritematozus (SLE) gibi hastalık ya da enfeksiyonların varlığında istenmektedir.

ESR Nedir

ESR Nedir

ESR Değerlerinin Ölçüm Sebebi

Sedimentasyon seviyelerinin ölçümüyle eklem ve damar iltihapları, çeşitli bölgelerdeki apseler, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar, kanser gibi hastalıkların varlığı saptanabildiği gibi hastalıkların seyri de izlenebilmektedir. Tedavisi süren hastalarda kullanılan ilaçların etkisini izlemek amacıyla bu testten yararlanılmaktadır. Örneğin tüberküloz hastalarının tedavisinde ESR ilk 6–9 aylık dönem içinde kademeli bir şekilde normale dönmektedir. Bu sebeple hastalar düzenli bir şekilde izlenmelidir.

ESR Normal Değerleri

ESR Normal Değerleri

ESR Normal Değerleri

Sedimentasyonda 1 saatlik süre içinde tüp içine alınan kandaki kırmızı kan hücrelerinin ne kadarlık kısmının dibe çökeceği ölçülür. Normal sedimentasyon hızları aşağıdaki gibi olmalıdır:

*Kadınlarda: Saatte 0–20 milimetre

*Erkeklerde: Saatte 0–15 milimetre

*Yenidoğanlarda: Saatte 0–2 milimetre

*Çocuklarda: Saatte 0–10 milimetre

*Yaşlılarda: Değerlerde hafif bir yükselme olabilmektedir.

Sedimentasyonun normal değerlerin altında ya da üstünse olması vücutta iltihaplanma olabileceğini ifade eder.  Yüksek sedimentasyon değerleri kesinlikle bir doktorun kontrolünde olmalı, tanı koyulup tedavisi yapılmalıdır. Gebe kadınlarda sedimentasyon değeri saatte 40 milimetreye kadar çıkabilse de doğumdan sonra normal seviyeye dönmektedir.

ESR Yüksekliği

ESR Yüksekliği

ESR Yüksekliği

ESR ya da sedimentasyon değerinin yüksek olmasının bulaşıcı hastalıklar, kanser, artrit, apandisit, zatürre, romatizma gibi birçok sebebi olabilmektedir. Anemi, menstrüasyon ( adet kanaması), gebelik, yaşlılık gibi durumlarda ESR hafif derecede yüksek olabilmektedir.  Ağızdan alınan doğum kontrol hapları, teofilin, A vitamini, Methydopa, Prokain penisilin gibi ilaçlar da ESR değerinde yükselme yapabilmektedir. Sedimentasyon hızı saatte 80–100 milimetre olacak kadar yüksekse patolojik bir durumun ve iltihabın varlığı kesin gibidir. Yüksek ESR’de belli aralıklarla ölçümler tekrarlanmalı, hastaların kullandığı ilaçların etkisi takip edilmelidir.

ESR Düşüklüğü

ESR Düşüklüğü

ESR Düşüklüğü

Vücutta iltihabi bir hastalık yoksa sedimentasyon değeri de düşük olacaktır. Bu bir sağlıklı belirtisidir. Ancak bazı iltihapların varlığında sedimentasyon yükselmeyebilir. Bu açıdan düşük sedim seviyesi yanıltıcı da olabilir. Dalak büyümeleri, lösemi gibi bazı sebeplerle sedimentasyonda sahte düşük değerler ortaya çıkabilmektedir. Kinin, aspirin, kortizon gibi ilaçların da ESR’yi düşürme olasılığı bulunmaktadır. Orak hücreli anemiler,  konjestif kalp yetmezliği, böbrek kanseri, lökositoz, kan şekeri yüksekliği, ileri düzeydeki karaciğer hastalıkları, kan yoğunluğunda artış (hiperviskozite),  hipofibrinojen gibi hastalıklarda da sedimentasyon düşüklüğü gözlenebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Karaciğer Enzimleri, Ast ve Alt Değerleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 1511 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. İbrahim solmaz dedi ki:

  Benim çocuk 8 yaşında bulanti kusma karin ağrisi sikayetiyle dr goturdum. Kan tahlillerinde
  lym.16.2
  Mon.2.5
  Neu.78.8
  Mpv.6.4
  Rdvw.15.5
  Mchc.31.6
  Mch.20.1
  Mcv.63.5
  Hgb.11.9
  Rbc.5.95 digerleri normal.

  Sedimantasyon 1 saat 3mm
  BAcktrim kullandik. Neler yapabiliriz teşekkürler.

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status