Etiyoloji Ne Demek?

Yazar Yorum Yap 3.003
Etiyoloji Ne Demek?

Etiyoloji, neden anlamına gelmektedir. Yunanca kökenli bir kelimedir. Hayatta her şeyin bir nedeni vardır. Yaşam bir neden-sonuç döngüsü içinde devam etmektedir. Bu durum elbette hastalıklar için de geçerlidir. Zaten tüm hastalıkların tedavisi başlamadan önce hastalığın nedeni ortaya çıkarmaya çalışılır. Neden ortadan kaldırılırsa hastalık da ortadan kaldırılmış olur.

Tıp dilinde etiyoloji: Hastalığın arkasındaki nedendir. Ölümün arkasındaki nedendir. Ölen bir kişinin arkasından mutlaka neden öldü sorusu herkesin sorduğu bir sorudur. Ve ölüm nedeni tıbbi olarak mutlaka açıklanır.

Vücudun muhteşem bir işleyişi vardır. Her organ birbiri ile uyumlu bir şekilde çalışır. Ama bazen bu işleyiş bozulabilir. Bazı organlar yerine getirmeleri gereken görevi tam olarak yapamazlar. Genel olarak bunun sebeplerini sıkıntı, stres, sağlıksız beslenme, düzensiz yaşam, hareketsizlik olarak belirlemek mümkündür. Ama özele inildiği zaman her organın işleyişindeki aksamanın belirli bir nedeni vardır. İşte doktorlar hastalıkları tedavi edebilmek için bu nedeni bulmaya çalışır. Doktorlar nedeni bulabilmek için öncelikle hastanın şikayetlerini dinler. Fiziki muayene yapar. Gerekli tahliller ve tetkikler yapılır. Gelişen tıp sayesinde birçok cihaz geliştirilmiş ve  ileri derecede  yapılan tetkikler sayesinde hastalıklar ve nedenleri daha kolay ortaya çıkarılabilmektedir. Ve elde edilen bilgiler ışığında tedavi sürecine girilir.

Hastalıkların tespiti kolay bir durum değildir. Bazen hastalığın nedeni basit olabilir ama sonucunda ciddi bir hastalık ortaya çıkabilir. Örneğin: birçok hastalıkta kan tahlilleri yapılır ve bunun sonucunda kan değerleri düşük olan birine kansızlık teşhisi konulabileceği kanser teşhisi de konulabilir. Yine öksürük her yaşta herkesin sıklıkla başına gelen bir rahatsızlıktır. Öksürük basit bir soğuk algınlığının nedeni olabileceği gibi sonu ölümle bitebilecek bir hastalığın da göstergesi  olabilir. Burada önemli olan nokta öksürüğün neden meydana geldiğidir.. İşte etimoloji ile bu tespit edilmeye çalışılır.

Etiyoloji tıp dilinin dışında yasal etiyoloji alanı da vardır. Yasal etiyolojide de ölüm nedeni belirlenir. Ölümün bir sebebi vardır. Bu sebep bazen çok karmaşık olabilir. Bunun ortaya çıkması için araştırma yapılması gerekebilir. Ölüm sebeplerinin bazen ilk düşünülenden farklı çıkma ihtimali vardır. Bu sebepten dolayı bazı ölüm sebepleri şüpheli bulunmakta ve otopsiye gerek duyulmaktadır. Bu anlamda duyarlı olmakta fayda vardır. Örneğin kişinin ölüm sebebi bir kalp krizi gibi görülebilir ama olayın altında bir zehirlenme çıkabilir. Ya da altında bir cinayet yatabilir.

Kanserden dolayı öldüğü düşünülen bir kişi şeker komasına girmiş olabileceği gibi boğulmuş zannedilen bir kişi suyun içinde beyin travması ya da şok geçirmiş olabilir. Eğer kişinin ölüm sebebinden şüphe duyuluyorsa ölümün nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Hastalıkların etiyolojileri içsel ya da dışsal olabilir. İçsel nedenler vücudun içinden gelen sıkıntılardan kaynaklı olup, dışsal nedenler kişinin vücudundan kaynaklanmaz.

Hastalıkların etiyolojik faktörlerini de incelersek

Fiziksel Etkiler:

 1. Travma
 2. Radyasyon
 3. Elektrik
 4. Nem
 5. Zorlama
 6. Kimyasal
 7. Sıcaklık

Canlı Etkiler:

 1. Virüsler
 2. Bakteriler
 3. Parazitler
 4. Böcekler
 5. Yılan
 6. Mantar

Bunların dışında intrinsik faktörledir. Kalıtsal, kansorejen, konjenital, metabolik, dejeneratif, beslenme, psikojen ve benzeridir.

Etiyolojik bulmak oldukça önemlidir. Etiyoloji bulmadan doğru sonuca ulaşmak çok zordur. Etiyolojik faktörlerin bulunması özellikle bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek açısından çok önemlidir. Çünkü bulaşıcı hastalıklar yüzünden tarihte insan nesli büyük kayıplar vermiştir. Etiyolojik faktörlerin ortaya çıkarılmasıyla hastalıkların tanısı ve teşhisi daha kolay olabilmekte ve bu da insan sağlığı açısından önemli bir gelişmedir. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için nedenlerin be başlangıçların çok önemli bir yeri vardır.

Etiketler
Sonraki konu »