Ev Yapımı Portakal Kabuğu Yüz Maskesi

Yazar Yorum Yap 1.066
Ev Yapımı Portakal Kabuğu Yüz Maskesi

Portakal Kabuğu Yüz Maskesi

Portakal içerisinde bulunan zengin vitaminler sayesinde vücudumuz için oldukça etkili ve faydalı bir meyvedir. Sadece vücuda yararlı olmayıp cildiniz içinde portakal ve kabuğu çok faydalıdır. Portakal içerisinde antioksidan özelliği ile portakal cilt için şifa kaynağıdır. Portakal kabuğu maskeyi yapıldığında zengin antioksidan özelliği ile cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Ölü olan hücreleri temizler ve cildinizin ışıldamasına yardımcı olur.

– Portakal tozu da cildimiz için oldukça faydalıdır. Sivilceleri yok etmek, kapanmış gözenekleri açmakta, siyah noktaları temizler, fazla yağ temizler kısa portakal ve portakal kabuğu tozu cildiniz ve vücudunuza için oldukça sağlıklıdır.

– Maske yaparken içine yoğurt ve bal da ekliyoruz

– Yoğurt laksit asit özelliği ile ölmüş hücrelerinizi yeniden onarır. Cildinizde koyu leke varsa temizler. Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır ve cildinize gerekli olan nemi sağlar.

– Bal ise cildinize gerekli olan nemi sağlar ve nem oranını dengede tutar. Cildinizin ışıldamasına, yaşlanmayı geciktirir, sivilceler ile savaşır kısaca bal cildiniz için oldukça etkilidir.

Portakal Kabuğu Yüz Maskesi Hazırlama

İlk olarak 3 tane portakalın kabuklarını güzelce soyduktan sonra soyduğunuz kabukları güzelce yıkayın daha sonra kabukları küçük küçük doğrayın. Doğranan kabukları 3 gün iyice kuruması için güneşin altında beklemesini sağlayın. Yeterli olarak kuruduktan sonra mutfak robotunun içine koyun ve çalıştırın. Bu kabuklar toz olacak şekilde 5 dakika kadar çalıştırın.

Toz halini aldıktan sonra bir kasenin içine 2  yemek kaşığı portakalın tozunu koyun daha sonra bu kasenin içine 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı bal da ilave edin. Malzemeleri kaseye koyduktan sonra krem kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın ve daha sonra maske hazır hale gelecektir.

Portakal Maskesi Yapımı

İlk olarak yüzünüzü güzelce yıkayın ve temizleyin. Daha sonra demin hazırladığınız portakal maskesini göz ve dudak bölgesine değmeyecek şekilde yüzünüze ve boyun bölgesine hafif ve yavaş bir şekilde sürün ve biraz masaj yapabilirsiniz. Sürdükten sonra 15-20 dakika kadar bu maskeyi yüzünüzde beklemesi lazım. Yeterli süre bekledikten sonra ılık su ile maskeyi yüzünüzden temizleyin. Gözeneklerin kapanması için daha sonra soğuk su ile yıkayın. Bu maske tarifini haftada 2-3 defa düzenli olarak uyguladığınız sürece portakal kabuğu maskesinin cildinize oldukça faydalı geldiğini göreceksiniz.

Alternatif Maske

Toz haline gelmiş kabukları bir kasenin içine koyun üzerine 1 yemek kaşığı sandal ağacı tozu ve gül suyu da ekleyerek iyice krem kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Daha sonra göz ve dudak bölgesine değmeyecek şekilde yüzünüze sürün. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyin. Bu tarif de cildiniz için oldukça etkili olacaktır. Haftada 2-3 defa yapabilirsiniz.

Öneri

Kurutulmuş portakal kabuklarını toz haline getirmiştiniz bu tozu bir tekrar maske yapımı için kullanmak isterseniz bir kavanozun içine koyabilirsiniz.

 

Etiketler