Fallot Tetralojisi Nedir? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 552
Fallot Tetralojisi Nedir? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Fallot tetralojisi, kalple ilgili gelişen bir durumdur. Kalbin yapısını etkileyen bu kusur nadiren görülür. Fallot tetralojisinin bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür. Öncelikle cilt rengi önemlidir. Zaten cilt rengi sayesinde sağlıklı bir insan ile sağlıksız bir insan ayırt edilebilir. Genellikle sağlıklı insanların ciltleri daha parlak ve pembemsidir. Ama sağlıksız insanların ciltleri solgun ve cansızdır. İşte Fallot tetralojisi durumunda da cilt rengi normal insanlardan farklı olur. Bu durumda renk mavi tonlarında olur. Bunun sebebi de kan düşük oksijen sebebiyle ciltteki rengin değişmesidir. Ayrıca bir başka belirtiden daha bahsetmek gerekirse o da beslenme ya da hareket etme esnasındaki nefes darlığıdır. Bu durumda solunum hızlanır. Eğer kişi yemek yemek gibi çok da hareket gerektirmeyen bir eylem sırasında nefes darlığı ya da nefes nefese kalma durumu yaşanıyorsa bu sorun mutlaka değerlendirilmelidir. Fallot tetralojisinde daha ciddi belirtilerde söz konusudur. Bunlardan biri de bayılma durumudur. Buna bilinç kaybı da diyoruz. Kişi bir anda kendinden geçerek bayılabilir. Yine farklı belirti olarak tırnak şeklinin sıra dışı olmasıdır. Ayrıca Fallot tetralojisi durumu olanların kilo artışları da çok yavaştır. Ve çabuk yorulurlar. Bu rahatsızlık sinirlilik yaptığı gibi uzun sürede ağlamaya yol açar. Kalpten mırıltı şeklinde ses de gelir.

Bu rahatsızlık bebekte olduğu zaman kesinlikle tıbbi bir yardım almak gerekir. Eğer bebek nefes alma da zorluk çekiyorsa, cilt rengi mavinin tonlarına bürünüyorsa, kilo alamıyor ve çok sinirli davranıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Hatta durumu aniden ağırlaşabilir o zaman da hemen ambulans ile hastaneye sevk etmek gerekebilir.

Fallot tetralojisinin tanısı doktor tarafından yapılan muayene, tahlil ve tetkiklerden sonra belirlenir. Ve teşhis konduktan sonra tedavi şekline karar verilir. Bu rahatsızlıkta en uygun tedavi yöntemi olarak ameliyat önerilir. Doktor uygun zamanda ameliyat yapmaya karar verir. Ameliyatın çeşitli şekilleri vardır. Bunlardan bir tanesi intrakardiyak tamir, diğeri ise geçici ameliyattır. intrakardiyak tamir, bebek doğduktan sonra 1 yıl içinde yapılır. Geçici ameliyatta ise bebeğin kalp içi tamiratından önce geçici bir ameliyat yapılır.

Bebek, doktor tarafından gerekli görülen ameliyattan sonra kesinlikle çok iyi bakılması gerekir. Ameliyat sonrası bazı komplikasyonlar gerekebilir. Eğer ameliyat sonrası komplikasyon ortaya çıktıysa doktor tekrar bir ameliyata daha ihtiyaç duyabilir. Beklenmedik kanamalar ve kan pıhtısı riski de vardır.

Fallot tetralojisi, bebeklik döneminde başlayıp, çocukluk hatta yetişkinlerde de görülebilir. Bu rahatsızlık ameliyattan sonra giderilebilir ama yine de sürekli izlem gerektirir. Doktor periyodik olarak hastayı takip etmek isteyebilir. Hatta bu takip hayat boyu devam edebilir.

Vücutta tüm organlar önemlidir fakat hayatın devamlılığı için kalbin düzenli olarak çalışması gerekir. Kalp durduğu anda yaşamda sona erer. İşte tam da bu yüzden kalp sağlığını korumak ve eğer kalp sağlığında olumsuz bir durum varsa mutlaka tedavi olmak gerekir. Kalp sağlığını korumak sadece tedavi olmak yeterli değildir. Başta beslenmek olmak üzere sıkıntı ve stresten uzak durmak aynı zamanda hareketli bir yaşamın da düzene girmesi gerekir.

Kalp hastalığı olan kişiler alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durmalıdır. Çünkü alkol ve sigara içerdiği etmenler sayesinde bilinen neredeyse tüm hastalıkların ana etmenleri olmaktadır. Vücuda bağımlılık yaparak bağışıklık sistemini çökeltmekte ve insan ömrünün hemen tükenmesine sebebiyet vermektedir. Yağlı yiyeceklerden ve sağlıksız besinlerden uzak durmaya da dikkat edilmelidir. Vücut direncini oluşturan şeyin vücuda alınan besinler olduğu unutulmalıdır. Ve her birey vücuduna uygun şekilde beslenmelidir. Özellikle bebekler için anne sütü ön planda olmalı, çocuklar da abur cuburdan mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Kalp rahatsızlığı olanların aşırı efor gerektiren spor etkinliklerinden yine uzak durmalarında fayda vardır. Normal bireyler ise mutlaka vücutlarını çok fazla zorlamamak şartıyla haftada en az birkaç defa spor yapmalıdır. En önemli sporun yürüyüş olduğu ve yürüyüşün her birey için sağlıklı oluşu bilinmelidir. Sağlıklı bir yaşamın en önemli şartlarından biri de elbette ki sıkıntı ve stresten uzak olmaktır. Bu sebeple olabildiğince stres ve sıkıntıdan uzak durulmalı, kendinizi motive edecek olan şeylerle ilgilenmeli ve boş vakitlerinizi geçirmelisiniz.

Etiketler