Faranjit Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.278
Faranjit Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi

Farenjit bir solunum yolu hastalığı olarak bilinir. Küçük dilin arkasında bulunan bademcik denilen lenf bezlerinin şişmesi ile kendini gösterir. Hem bakteri ve hem virüslerin yol açması sonucunda oluşan bir problemdir. Bademcikler bu mikroorganizmaların solunum sisteminde hasara yol açmasını engelleyen yapılardır. Diğer taraftan bakılırsa farenjit olmak daha ciddi solunum yolları sorunlarının oluşması engellemesi açısından olumlu bir gelişme olarak görülebilir.

Belirtileri Nedir?

Bir şey yendiği zaman ya da yutkunmak istendiğinde  boğazda ağrı oluşumu vardır

Seste kısılma ve seste çatlama her zaman meydana gelir

Halsizlik ve uyuşukluk hali söz konusudur

Yüksek ateş vardır

Boğazda kaşıntı olur ve su içilse dahi boğazda kuruluk hissi hep vardır

Oluşma Nedenleri Nedir?

Soğuk su içilmesi ve soğuk içecek tüketilmesi

Kış dönemlerinde boyun bölgesinin yeterli şekilde sıcak tutulamaması

Mikroplu yiyecekler tüketilmesi

Yaz dönemlerinde uzun süre boyunca klima etkisinde kalınması

Sıklıkla üst solunum yollarının enfeksiyona uğraması

Uzun süre yüksek sesle  ve bağırarak konuşulması

Havada oluşan kirliliğin solunması

Oluşan başka enfeksiyon durumlarının bademcikleri etkiler hale gelmesi

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boğaz kültürü incelendikten sonra hastalığa yol açan mikrop tipi belirlenir. Eğer bakteri kaynaklı bir durum söz konusu ise antibiyotik tedavisine geçilir. Virüs kaynaklı ise antiviral ilaçlar alınır. Bu ayırım iyi yapılmalıdır. Bakteri kaynaklı olana antiviral ilaçlar asla etki etmez. Virüs kaynaklı olana da antibiyotik ilaçlar fayda sağlamaz.

Şiddetli geçirilen farenjit sorunlarında penisilin iğnesi en uygun yöntemdir. İlaç tedavisinin yanı sıra istirahat halinde olmak tedaviyi olumlu etkileyecektir. Çocuk yaşlarında sık sık tekrarlayan farenjit problemlerini önlemek adına bademciklerin alınması da tercih edilebilir. Bunun sonunda farenjit problemi kesin bir şekilde ortadan kaldırılmış olur. Ancak böyle bir durumda da solunum yolları rahatsızlıklarının oluşmasına da yol açılmış olur.

Evlerde Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Bir tatlı kaşığı bal (kestane balı) karıştırılmış bir bardak süt içilirse boğazlar yumuşar. Boğazdaki yanma hissi azalır ver vücut direncini yukarıya çekilir..

Bir tatlı kaşığı bal be bir çay kaşığı zencefil karıştırılır  ve yenirse boğazda oluşan ağrıyı azaltır ve yutkunma rahatlar

Bir bardak ılık suya çeyrek limon sıkılır ve içine bir çay kaşığı nane eklenerek içilirse vücut sıcak tutulur ve böylece iyileşme süresi daha da hızlanır

Bulunulan ortam normalin üzerinde olmamalıdır. Bu iyileşme süresini kısaltacaktır. Ateş yüksekliği var ise ortam olması gerekenden biraz daha serin tutulmalıdır. Hastalık süresince dışarı çıkmamak ve evde istirahat halinde olmak hastalığı en erken sürede atlatmanın en etkili yoludur.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »