Favizm Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 6.413
Favizm Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Favizm Hastalığı

Favizm hastalığı nedir? Birçok insanın belki de ilk defa adını duyduğu bu hastalık, glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enziminin yetersiz olması ya da görevini yapamamasıdır. Bilhassa alyuvarlar için çok önemli olan bu enzim, vücudun geneli için de oldukça önemlidir. Bu enzimin az olması veya olmaması alyuvarların ölmesi anlamına gelir. Bakla hastalığı da olarak lanse edilen Favizm Hastalığına yakalanmış olanların bakla ve diğer oksitli besinleri tüketmemeleri gerekir. Bakla gibi oksit içeren besinlerin tüketilmesi halinde 3 ile 1 hafta arasında alyuvarların zarar görebilir. Bu durum sonucunda ortaya çıkan kansızlık, hastanın yaşamını yitirmesine neden olabilir. Favizm hastalığı, ülkemizde pek görülmeyen bir kan hastalığı olsa da genellikle Akdeniz anemisinin hafif tipi ile birlikte görülen bir rahatsızlıktır.

Favizm Hastalığı
Favizm Hastalığı

Favizm Hastalığının Risk Grupları

Yaş: Bu hastalık doğuştan gelen bir hastalık olması ile birlikte küçük yaşlarda herhangi bir belirti vermez.

Cinsiyet: X kromozonu ile taşınan Faviz Hastalığı, aynı zamanda kalıtımsal bir hastalıktır. Bu yüzden Favizm Hastalığı sadece erkekler de görülen bir hastalıktır. Kadınlar ise sadece taşıyıcı rolünü üstlenmektedir.

Etnik Özellikler: Favizm Hastalığı, Afrika, Asya ve Amerika kıtasında kendisini gösteren bir hastalıktır.

Favizm Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Favizm Hastalığı belirtilerin 3 aşamada ele alabiliriz. Bunlar;

Kansızlık: Kansızlık Favizm Hastalığının en net belirtilerinden biridir. Favizm atağı geçiren bir kişi de yüksek miktarda alyuvar ölümü gerçekleşir. Kansızlığın belirtileri ise; solgunluk, halsizlik, ani bayılmalar, sürekli kusma ve hızlı kalp atışıdır.

Sarılık: Sarılık da Favizm Hastalığının neden olduğu bir belirtidir. Sarılık yaşanmasının sebebi ise, yüksek miktarda alyuvarın ölmesi sonucunda kalan alyuvar artıklarının böbrek ve karaciğere zarar vermesidir. Sarılık, favizm ataklarının ardından iyileşir ancak uzun süreli Favizm Hastalığında sürekli olarak görülmesi muhtemeldir.

Göğüs ağrısı: Göğüs ağrısı genel bir rahatsızlık olduğu için sadece favizm hastalığının belirtisi olmamakla birlikte Favizm hastalığı belirtileri arasında göğüs ağrısı da vardır. Göğüs ağrısının nedeni ise Favizm Hastalığında kalp atışının yüksek olmasına karşı dokulardan çıkan oksijeni yetersiz kalmasıdır. Bunun sonucunda kalp kasları yıpranmakta ve göğüs bölgesinde ağrı meydana gelmektedir. Sonucunda da hastaya hemoglobin desteği verilerek göğüs ağrısı ortadan kaldırılır.

Favizm Tedavisi

Favizm Hastalığı tedavisinde hastanın geçirdiği favizm ataklarında hastaya kan nakli yapmak bazı durumlarda gerekli olabilmektedir. Çünkü hastanın geçirdikleri ataklarda göğüs ağrısı yaşayabilirler. Bununla birlikte Favizm Hastalığı tedavisi yapılırken hastanın geçirmiş olduğu ataklardan sonra böbrek ve karaciğerine dikkat edilmelidir. Çünkü alyuvar ölümünden sonra kalan alyuvar artıkları, böbrek ve karaciğerde çökeltme meydana getirebilirler. Son derece riskli olan bu durum sonucunda erken müdahale şarttır. Aksi takdirde kontrol altın alınmayan Favizm Hastalığı, böbrek ve karaciğer yetmezlikleri gibi riskli rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

 

Etiketler