Fdg Tutulumu Nedir? Fdg Tutulumu Ne Anlama Gelir?

Yazar 1 Yorum 44.850
Fdg Tutulumu Nedir? Fdg Tutulumu Ne Anlama Gelir?

Fdg Tutulumu Nedir

Fdg tutulumu, Floro 2 Deoksi Glukoz’un kısaltılmış halidir. Fdg, glikoz gibi hekzokinaz yoluyla glikolize edilmektedir. Bu kanserin bir belirtisi değildir.  Fdg tutulumu, metobolizma ve glikoz seviyesinin yüksek olduğu ortamlarda tutulmaktadır. Bu nedenle kas ve sinir gibi aktivitelerin fazla olduğu durumlarda Sarkidoz; artrit gibi enflamasyonun arttığı durumlarda ise Fdg tutulumu ortaya çıkmaktadır. FDG, 10-20 mCi dozunda IV aracılığı ile kullanılmaktadır.

Vücudumuz sağlıklı olduğu dönemlerde hücreler, glikozu bir enerji kaynağı olarak görürler. Bu noktada glikozu tüketerek görevlerini yerine getirmeye çalışırlar. Ancak kanserli dokularda çok hızlı ve dengesiz bir hücre türemesi olduğu için glikoz tüketimi aşırıya kaçmaktadır.

FDG tutulumu, glikozu aşırı derecede tüketen dokularda görülür. FDG, insan vücudunda bulunarak çeşitli grafiler çekilmektedir. Tespit edilen bu ğrefili alanlarda ise FDG tutulumu meydana gelmektedir.

Kanser Dışında FDG Kullanımı Var Mıdır?

Kanserli hücreler ve bu hücrelerin yayıldığı alanlar dışında birtakım enfeksiyonlarda ve başka hastalıklarda da FDG tutulumu oluşabilmektedir. FDG tutulumunun ana sebebinin tespit edilmesi için hastanın klinik korelasyonu önerilmektedir. Bu noktada birçok hastanın aklına klinik korelasyonu nedir? Sorusu gelebilir. Bu yüzden klinik korelasyona biraz değinmek gerekir.

Korelasyon, birçok kez duyduğumuz bir kelime olup iki olay ve olgu arasındaki bağlantının çözümlenmesidir. Hastalığınızın teşhisi ve tedavi süreci için çekilen MR ve BT görüntüsü, radyoloji uzmanı tarafından her zaman 0 tanı koyabilmek adına yeterli değildir.  Hastalığın tanısını 0 seviyesinde koyabilmek için MR ve BT sonuçlarına ek olarak hastanın daha detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir.  Bu noktada FDG kullanımı için klinik korelasyon önerilir gibi tabir yer aldıysa, hastalığınızın tanısı 0 olarak konulmamıştır, demektir. Bunun sonucunda çıkan MR ve BT sonuçlarına ek olarak muayene olmanız gerekmektedir.

FDG PET veya BT Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çoğunlukla PET ya da Bilgisayarlı Tomografi ile görüntüleme öncesinde enjekte edilmektedir. Kanserli dokuların FDG kullanılarak tespit edilmesinden önce birtakım noktalara dikkat edilmesi gerek. Bu doğrultuda FDG kullanımı ile kanserli dokuların tespit edilmesinde minimum hata payı olmalıdır. Hastalar, PET ve bilgisayarlı tomografi öncesinde en az 6 saat boyunca aç kalmalıdırlar. Bu süre zarfı içerisinde de su tüketmemiş olmaları gerekir. Bunun haricinde sonuçlarında minimum hata ile çıkması için en az 6 saat öncesinden egzersiz dahi yapmamış olmalıdırlar.

PET ya da bilgisayarlı tomografi öncesinde kan glikoz düzeylerinin kontrol altında olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde hiperglisemik durumunun oluşması ile kanserli hücrelerin FDG ile işaretlenmesi çok zor olacağı için yanlış sonuçların ortaya çıkması muhtemeldir.

Kan glikoz düzeyleri 200 mg/dl’nin üzerinde olan bir hastanın sonuçları hatalı çıkabilir. Bu nedenle hastaya farklı bir gün için tarih verilmesi gerekir.

 

 

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar Semih bekat

    İyi günler dilerim babam iki senedir kronik pankreatit son ped cekiminde ak cigerinde 4×3 boyutunda lezyon gözüktü pankreas kronik pankreatitlerin lezyon olusturma gibi bir durumu olabilirmi