Fetus Nedir? 

Yazar Yorum Yap 1.088
Fetus Nedir? 

Gebelik dönemi boyunca bebeğin farklı dönemlerinin isimleri değişmektedir. Bebeğin anne karnında üçüncü aydan itibaren adlandırılan yapısına fetüs denilmektedir. Gebeliğin sonuna kadar olan sürede fetüs gelişimine devam eder. 6. aya gelene kadar fetüs çok ağır bir şekilde büyüme gösterir. Fakat bu aydan itibaren hızla gelişim göstererek doğuma kadar olan sürede fetüs gelişmeye devam etmektedir.

Anne rahminde üçüncü aydan sonra fetüs adı verilen bebek doğumla birlikte dünyaya gelerek gelişimine dünyada da devam etmektedir. Fetüsün anne karnındaki süre boyunca sağlıklı gelişebilmesi için anne adayının beslenme alışkanlıklarına ve normal yaşamına dikkat etmesi gerekir. Bebeğin doğumuna kadar olan sürede fetüs gelişime göre farklı evrelerden geçmektedir. Bu evrelerde bebeğin gelişimi ile beraber farklı isimlerle anılmaktadır.

Fetüsün Evreleri 

Bir fetüsün oluşabilmesi için öncelikle kadın yumurtası ile erkek üreme hücresi olan sperm bir araya gelir. Sperm yumurtayı dölledikten sonra ana rahmine yerleşecek olan hücreye zigot adı verilir. Zigot bölünme göstererek gelişir. Gebelik ortalama 280 gün boyunca sürmektedir. Bu süre içerisinde anne karnındaki hücre farklı evrelerden geçmektedir.

Bebeğin ana rahmine yerleşmesinden sonra 12 hafta boyunca bebeğin tüm organları gelişim gösterir. Hücreye bu süreçte embriyo adı verilir. Gebeliğin 45. Günü embriyoda henüz kol ve bacaklar gelişmemiştir. Bebeğin kol ve bacakları 9. haftadan sonra gelişerek insan vücudu şeklini almaktadır.

Gebeliğin 12. Haftasında embriyo fetüse dönüşerek gelişim göstermeye devam etmektedir. Gün geçtikçe gövde ve baş kısımları iyice gelişmeye başlar. Kol ve bacaklarda belirginleşme olur. Fetüsün gebelik boyunca beslenmesi ve gelişimi anne tarafından yapılmaktadır. Annenin gebeliği boyunca sağlıklı olarak beslenmesi ve psikolojik olarak da bu döneme hazır olması bebeğin gelişimi için de son derece önemlidir.

Fetüs gelişimi tamamladıktan sonra dünyaya geleceği zaman diliminde sağlıklı bir şekilde doğması için ve gelişiminde herhangi bir sorun yaşanmaması için son aylarda doktor kontrolü çok önemlidir. Gebelik boyunca kontrollerin ayda bir yapılmasının ardından son aylarda bu kontroller haftada bir şeklinde yapılmaktadır. Bazı fetüslerde gelişim diğer fetüslere oranla daha hızlı gerçekleşebilmektedir. Gelişimini tamamlamış olan fetüsün dünyaya gelmesi aileye yeni bir bireyin katılmasını sağlamaktadır.

Anne adayının gebelik boyunca bebeği hakkında tüm detaylı bilgiyi doktorundan alması gerekmektedir. Fetüs evresinden önceki embriyo evresinde ana rahmine tutunamayan embriyolarda düşüş tehlikesi oldukça fazladır. Embriyo ana rahmine tutunurken oldukça zorlu bir süreç geçmektedir. Bazı durumlarda anne adayının sağlığı tehdit altında olabilmektedir. Dolayısıyla bu dönemin gereğinden fazla sakin ve bilinçli geçiriliyor olması gerekmektedir. Anne adayının gebeliğini öğrendiği ilk andan itibaren bebeğinin gelişimini yakından takip etmesi daha sağlıklı bir doğum yapmasına yardımcı olacaktır. Fetüs dünyaya geldikten sonra tüm bakım ve ihtiyaçları anne tarafından yapılarak bakımı sağlanmalıdır.

 

Etiketler