Fibromiyalji

Yazar Yorum Yap 3.735
Fibromiyalji

Fibromiyalji, yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali eşlik eden yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı ile karakterize bir hastalıktır. Araştırmacılar, fibromiyaljinin beyninizin ağrı sinyallerini işleyiş biçimini etkileyerek ağrılı duyuları güçlendirdiğine inanıyor.

Belirtiler, fiziksel travma, ameliyat, enfeksiyon veya belirgin psikolojik stres neden olabilir. Diğer vakalarda, belirtiler zaman içinde, tek bir tetikleyici olay olmaksızın aşamalı olarak birikir.

Kadınların fibromiyalji gelişimi erkeklerden daha fazladır. Fibromiyaljisi olan birçok insan aynı zamanda baş ağrısı, temporomandibular eklem (TMJ) bozuklukları, irritabl bağırsak sendromu, kaygı ve depresyona sahiptir.

Fibromiyaljide herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, çeşitli ilaçlar belirtileri kontrol etmeye yardımcı olabilir. Egzersiz, gevşeme ve stres azaltma önlemleri de yardımcı olabilir.

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyalji belirtileri şunları içerir:

 • Yaygın ağrı. Fibromiyaljiyle bağlantılı ağrı çoğu zaman en az üç ay süren sürekli donuk bir ağrı olarak tanımlanır. Yaygın olarak düşünülmesi için, ağrı vücudunuzun her iki yanında ve belinizin üstünde ve altında oluşmalıdır.
 • Yorgunluk. Fibromiyaljisi olan insanlar, uzun süre uykuya dalmakla birlikte sık sık yorulurlar. Uyku sıklıkla ağrı nedeniyle bozulur ve fibromiyaljisi olan birçok hastada huzursuz bacaklar sendromu ve uyku apnesi gibi diğer uyku bozuklukları bulunur.
 • Bilişsel güçlükler. Sıklıkla “fibro sis” olarak adlandırılan bir semptom, zihinsel görevlere odaklanma, dikkat etme ve konsantre olma becerisini bozar.
 • Diğer sorunlar. Fibromiyaljisi olan bir çok kişi aynı zamanda alt karında depresyon, baş ağrısı ve ağrı ya da kramp yaşayabilir.

Fibromiyalji Nedenleri

Doktorlar fibromiyaljinin nedenlerini bilmiyorlar, ancak büyük olasılıkla birlikte çalışan çeşitli faktörleri içeriyor. Bunlar arasında şunlar olabilir:

 • Genetik. Fibromiyalji ailelerde eğilim gösterdiğinden, bozukluğun gelişmesine daha duyarlı olabilecek belirli genetik mutasyonlar olabilir.
 • Enfeksiyonlar. Bazı hastalıklar fibromiyaljiyi tetikler veya şiddetlendirir gibi görünür.
 • Fiziksel veya duygusal travma. Post-travmatik stres bozukluğu fibromiyaljiyle bağlantılıdır.

Neden canını yakıyor?

Araştırmacılar, tekrarlayan sinir uyarısının fibromiyaljik kişilerin beyinlerinin değişmesine neden olduğuna inanıyorlar. Bu değişiklik beyinde ağrı sinyali veren bazı kimyasalların seviyelerinde anormal bir artış (nörotransmitterler) içerir. Buna ek olarak, beyindeki ağrı reseptörleri ağrı konusunda bir çeşit bellek geliştirir ve daha hassas olur, bu da ağrı sinyallerine aşırı tepki verebilir.

Fibromiyalji Risk Faktörleri

Fibromiyalji için risk faktörleri şunları içerir:

 • Cinsiyet. Fibromiyalji, kadınlarda erkeklerden daha sık teşhis konur.
 • Aile öyküsü. Bir akrabanızın durumu da varsa fibromiyalji gelişme olasılığınız daha yüksek olabilir.
 • Romatizma hastalığı. Romatizmal artrit veya lupus gibi romatizmal bir hastalığınız varsa, fibromiyalji gelişme olasılığınız daha yüksek olabilir.

Fibromiyalji Testleri

Geçmişte doktorlar, birinin vücudundaki 18 noktayı kontrol ederek, sıkıca bastıklarında kaçının acı çektiğini kontrol ederdi. Bunun yerine, fibromiyalji teşhisi, bir kişinin üç aydan uzun süredir yaygın ağrı çekmesi durumunda yapılabilir ağrının oluşmasına neden olabilecek temel sağlık durumları yoktur.

Kan tahlilleri

Fibromiyalji tanısını doğrulamak için bir laboratuar testi bulunmamakla birlikte, doktorunuz benzer belirtilere sahip olabilecek diğer koşulları ekarte etmek isteyebilir. Kan testleri aşağıdakileri içerebilir:

 • Tam kan sayımı
 • Eritrosit sedimantasyon hızı
 • Tiroid fonksiyon testleri

Fibromiyalji Tedavisi

Genel olarak, fibromiyaljiye yönelik tedaviler hem ilaç hem de bakım içerir. Vurgu belirtileri en aza indirgemek ve genel sağlığı iyileştirmektir. Tüm belirtiler için tek bir tedavi uygulanmıyor.

İlaçlar

İlaçlar fibromiyaljinin ağrısını azaltabilir ve uykunuzu geliştirebilir. Ortak seçenekler şunlardır:

 • Ağrı kesiciler. Asetaminofen (Tylenol, diğerleri), ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen sodyum (Aleve, diğerleri) gibi tezgah üstü ağrı kesici yardımcı olabilir. Doktorunuz tramadol (Ultram, Conzip) gibi reçeteli bir ağrı kesici önerebilir. Uyuşturucu bağımlılığına yol açabilir ve zaman içindeki acıyı daha da kötüleştirebilirler çünkü, narkotikler tavsiye edilmemektedir.
 • Antidepressanlar. Duloksetin (Cymbalta) ve milnasipran (Savella), fibromiyaljiyle ilişkili ağrı ve yorgunluğun hafifletilmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz uykuyu teşvik etmek için gece amitriptilin reçete edebilir.

Yaşam Tarzı

Kendinize bakım yapmak, fibromiyalji tedavisinde kritik öneme sahiptir.

 • Stresi azalt. Aşırı ısınma ve duygusal stresden kaçınmak veya sınırlamak için bir plan geliştirin. Dinlenmek için kendinize her gün vakit ayırın. Bu, suçsuz hayır demeyi öğrenmek anlamına gelebilir. Ancak rutini tamamen değiştirmemeye çalışın. İşten ayrılan ya da tüm faaliyetleri bırakan insanlar aktif kalanlardan daha kötü yapmaya eğilimlidir. Derin nefes egzersizi veya meditasyon gibi stres yönetimi tekniklerini deneyin.
 • Yeterli uyku almak. Yorgunluk, fibromiyaljinin ana özelliklerinden biridir, çünkü yeterli uykuya almak çok önemlidir. Yeterli uyku zamanı tahsis etmenin yanı sıra, yatmaya ve her gün aynı saatte kalkmaya ve gündüz uykusunu sınırlandırmaya yönelik iyi uyku alışkanlıkları uygulayın.
 • Düzenli egzersiz. İlk önce, egzersiz ağrınızı artırabilir. Fakat tedricen ve düzenli olarak yapmak belirtileri azaltır. Uygun egzersizler yürüyüş, yüzme, bisiklet ve su aerobiği içerebilir. Fiziksel terapist, bir ev egzersiz programı geliştirmenize yardımcı olabilir. Germe, iyi duruş ve rahatlama egzersizleri de yardımcı olur.

Alternatif tıp

Ağrı ve stres yönetimi için tamamlayıcı ve alternatif terapiler yeni değildir. Meditasyon ve yoga gibi bazıları binlerce yıldır uygulanmaktadır. Ancak son yıllarda özellikle fibromiyalji gibi kronik hastalığı olan insanlarda kullanımı yaygınlaştı.

Bu tedavilerin birçoğu, stresin hafifletilmesi ve ağrının azaltılması gibi görünmektedir; bazıları genel tıbbın kabulünü kazanmaktadır. Fakat pek çok uygulama yeterince çalışılmadığı için tasdiksiz kalmaktadır.

 • Akupunktur. Akupunktur, deriden çeşitli derinliklere çok ince iğneler sokarak normal yaşam dengesini düzeltmeye dayanan bir Çin tıbbi sistemidir. Batılı akupunktur teorilerine göre, iğneler kan akışında ve beyinde ve omurilikteki nörotransmitter düzeylerinde değişikliklere neden olurlar. Bazı çalışmalar, akupunkturun fibromiyalji semptomlarını hafifletmesine yardımcı olduğunu, diğerlerinin yarar sağlamadığını göstermektedir.
 • Masaj terapisi. Bu, halen uygulanmakta olan en eski sağlık bakım yöntemlerinden biridir. Vücudunuzdaki kasları ve yumuşak dokuları hareket ettirmek için farklı manipülatif tekniklerin kullanımını içerir. Masaj, kalp atış hızınızı azaltabilir, kaslarınızı rahatlatabilir, eklemlerinizdeki hareket aralığını iyileştirebilir ve vücudunuzun doğal ağrı kesicilerinin üretimini artırabilir. Genellikle stres ve kaygı hafifletmeye yardımcı olur.
 • Yoga ve tai chi. Bu uygulamalar meditasyon, yavaş hareketler, derin nefes alma ve gevşeme özelliklerini bir araya getirir. Her ikisinin de fibromiyalji semptomlarının kontrolünde yararlı olduğu bulunmuştur.

Bitkisel Tedavi

Fibromiyalji bitkisel tedavisi iki şekilde yapılmaktadır. Bitkisel tedavi yöntemlerini sizde gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Fibromiyalji için Bitkisel Çay : 1 bardak suyu kaynatın. Daha sonra 1 tatlı kaşı çoban çantası ilave edin ve 3 dakika kısık ateşle demleyin ve ılımaya bırakın. Akşam yemeğinizden 2 saat sonra 1 su bardağı içebilirsiniz.

Fibromiyalji için Bitkisel Yağ : Şifalı bitkisel çayımızla birlikte şifalı bitkisel yağımızı da kullanılması önerilmektedir yağımızın yapılışı; 2 Yemek kaşığı susam yağına 1 tatlı kaşığı acı elma yağı ilave edip karıştırınız. Ağrıyan bölgeye şifalı bitkisel yağımızı 15 dakika boyunca masaj yaparak yedirerek ovalayınız. Bu şifalı bitkisel yağ kürünü 1 ay boyunca her gün uygulayınız.

Etiketler
« Önceki konu