Fibula Kırığı Nedir Ameliyatı ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Yazar Yorum Yap 5.623
Fibula Kırığı Nedir Ameliyatı ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Fibula kemikleri diz ve ayak bileği arasında kalan kemiklere genel olarak verilen isimdir. Vücudun baldır bölgesinde yer alan bu kemiklerin ön kısmına tibia kemikleri denir ve kas ile çevrili kemik yapısı yoktur. Baldır kısmını oluşturan fibula denilen kısım ise kas ve yağ dokusu fazla olan bölgedir. Her iki kemik yapısı birbirine dokular ile bağlıdır. Fibula ve tibia kemikleri birlikte kırılmaktadır. Tek başına kemik kırıklığı söz konusu değildir. Tibia denilen ön kısımdaki kemiklerde genel olarak yaralanma görülebilir. Fakat bu kemiklerin kırılması birlikte meydana gelmektedir.

Fibula Kırığı Nedenleri 

Baldır kısmında bulunan kemikler oldukça sert ve güçlüdür. Tibia ve fibula olarak adlandırılan bu kemik yapısı kırıldığında her iki alanda da kırık görülür. Bölgede yer alan kemiklerin kırılma nedenleri genellikle yüksek bir yerden düşüş, trafik kazası, güçlü darbe, spor esnasında kemikte dönme ve açık kırıklardan kaynaklanmaktadır.

Açık yaralanma fibula kemiğini kırmış ise mutlaka acil müdahale yapılması gereken kırıklardır. Bu kırıklarda ameliyat gerekebilmektedir. İç dokuda kemiğin dışarıdan kırık bir şekilde görülmesine neden olmaktadır. Bu durum hastanın bölgede çok fazla acı ve ağrı hissetmesine neden olmaktadır.

Fibula Ameliyat 

Kemik kırıklarının bir çoğunda ameliyat gerektirmeksizin farklı yöntemler ile kemiğin kaynaması sağlanmaktadır. Fakat fibula kemikleri vücudun tüm ağırlığını taşımasından dolayı açık yaralanmalarda ameliyat yapılması gerekmektedir.

Kemiğin ameliyat sonrasında düz bir şekilde durması için destekler uygulanmaktadır. Fibula kemiklerinin yanı sıra tibia kemikleri de kırık olduğundan özellikle küçük yaşlarda kemik kaynaması daha kolay olabilmektedir. Fakat yetişkinlerde bu durum ameliyat sonrası uzun süre çivili alçıda bekletilerek kemiğin kaynaması sağlanır.

Ameliyat esnasında kemik eski haline getirilir ve çivili bir şekilde üst ve alt kemik birbirine tutturulur. Uzun süre bu şekilde hastanın baldır  kısmı alçıda bekletilmektedir. Daha sonra kaynayan kemikten vidalar ile tutturulmuş olan aparat ameliyat ile tekrar çıkartılır. Ardından bir süre daha alçı da bırakılır. Bu süre içerisinde hastanın hareket etmesi oldukça kısıtlıdır. Alçı çıkarıldıktan sonda kemiklerin gelişebilmesi için fizik tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Fibula kemikleri vücudun tüm ağırlığını neredeyse taşıyan kemiklerdir tibia kemikleri ile beraber kırılma olması tamamen tibia kemiklerinin kas dokusunun bulunmamasıdır. Baldır kısmını ön tarafında darbeden  ötürü olmuş olan kırıklar bacağın tüm baldır kısmında acı yaratabilmektedir. Bu durumda mutlaka acil müdahale edilmesi gerekilmektedir. Hastanın kırıklarında mutlaka uzman kontrolünün olmasına dikkat edilmelidir. Bu bölgedeki kemiklerin kırılıp yanlış kaynaması yürüme sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Ameliyatın tamamen bitmesi ve hastanın normal sağlığına kavuşması oldukça zaman alan bir süreçtir. Kişinin kendini tamamen iyileşmiş olarak kabul edebilmesi için uzun süre doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Ayrıca bu kemiklerin zarar görmesi ömür boyu sakarlık yaratabilir.

 

Etiketler