Fizik Tedavi Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Yazar Yorum Yap 10.518
Fizik Tedavi Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Fizik tedavi, insanlarda meydana gelen herhangi bir hareket bozukluğu rahatsızlığını önleyerek; eski haline geri getirmek için uygulanan bir tedavi biçimidir. Eklem kas ve kemiklerde meydana gelen sorunları kapsayarak; bu noktalarda sıkıntı çeken insanları sürekli olarak baz almaktadır. Bununla beraber romatizmal hastalıklar da ilgi alanına girmekle beraber; bu aşamalar dahilinde insanların hareket kabiliyetlerini yeniden kazanmalarında etkili bir rol oynamaktadır. Fizik tedavi onun dışında bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi yaygın olarak görülen hastalıklarla da ilgilenerek; bu hastalıklardan müzdarip olan kişilerle de ilgilenmeyi sürdürür.

Hareket sistemine bağlı eklem, kas, sinir ve dokulara farklı farklı tedavi seçenekleri sunarak yeniden eğitmek ve hareket kabiliyeti kazandırmak amacıyla meydana getirilen fizik tedavi; genellikle aktif egzersizler, ısı tedavisi, soğutma hareketleri, masaj terapisi, hidroterapi, akupunktur, elektrik akımının teröpatik kullanımı, ultrason ve korse tedavisi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu şekilde çeşitlilik gösteren fizik tedavi yöntemleri sonucunda insanların hareketlerine bağlı olarak görülen rahatsızlıklar çoğunlukla yok olmaktadır. Yok olmayan hastalıklar ise son çare olan cerrahi müdahale ile düzeltilmektedir.

İnsanların eklemlerinde meydana gelen kireçlenme hastalığını da yaygın bir biçimde fizik tedavi kliniklerinde görebilmekteyiz. Kireçlenmelerden ötürü eklemler özelliklerini kaybederek hareket etmek daha güç hale gelebilir. Bu anlamda da fizik tedavi unsurları kullanılarak; önemli düzeyde başarı sağlanmakla beraber; insanların daha aktif bir biçimde hareket etmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Hareket kabiliyetine bağlı meydana gelen tüm sorunları içeren ve doğal yollarla tedavi yöntemleri üreten fizik tedavi merkezleri; her türlü kas, eklem ve kemik şikayetlerini engelleyebilecek düzeyde yer almakta ve bu bağlamda da hastalara fayda sağlayacak şekilde çalışmalarını sürdürerek hareket kabiliyetlerini yeniden kazanmasında rol oynamaktadır.

Etiketler