Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 21.523
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hangi Hastalıklara Bakar?

Sağlığın ne zaman ne şekilde kaybedileceği önceden bilinemez. Tıbbi tedavilerin bazen başka yöntemlerle desteklenmesi gerekebilir. Özellikle iskelet, kas ve eklemlerdeki sağlık sorunları tedavi edildikten sonra bile desteklenmelidir. Bazı hastaların doğrudan hastanelerde bulunan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniklerine gitmesi gerekmektedir. Geniş bir ilgi alanına sahip olan bu bölümde görevli fizik tedavi uzmanları eklem, kemik ve kas gibi hareket sistemine ait hastalıkların muayenesini ve teşhisini gerçekleştirir. Yumuşak dokuyla ilgili bazı hastalıklar, hareket sistemindeki enflamatuar hastalıklar veya romatizma da Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) bölümünün kapsamında yer alır.

FTR Bölümüne Gidilmesini Gerektiren Sorunlar

Hareket sisteminde ortaya çıkan sağlık sorunları hastaları hangi bölüme gitmeleri gerektiği konusunda çok düşündürür. Halk arasındaki adıyla Fizik Tedaviye gidilmesi gereken nedenler varken çoğu zaman ortopedi bölümüne ya da nöroloji gibi bir başka bölüme gidilerek zaman kaybedilmektedir. FTR bölümüne gidilmesini gerektiren durumların başında iskelet, eklem ve kas ağrıları bulunmaktadır. Ağrılar çoğu zaman Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bölümünde uygulanacak olan elektriksel, sıcak veya soğuk uygulamalarla giderilebilir. Eklemlerin korunması, hareket kısıtlılıklarının, hareket eksikliği nedeniyle ortaya çıkan komplikasyonların giderilmesi fizik tedavi ile sağlanabilir. Fizik tedavi uzmanı gerek duyarsa kendisine gelen bir hastayı bir başka bölüme de yönlendirebilmektedir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyonun Baktığı Hastalıklar

Fizik tedavide en sık tedavi edilen durum kronik ağrılardır. Kemik kırıkları ve eklem çıkıkları gibi durumlarla Fiziksel Tıp doğrudan ilgilenmemektedir çünkü bu sorunlar ortopedinin konusudur. Buna rağmen acil tıbba başvuran veya operasyon geçiren hastalar hareket kabiliyetlerinin artırılması ve ağrılarının azaltılması konusunda sonradan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyona yönlendirilir. Ameliyatlık bir durum olmasa da nörolojik sorunların belirli aşamalarında fizik tedavi devreye girmektedir. Ameliyata gerek duyulan sorunlarda ise hastalar nöroşirürji uzmanlarına gönderilir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyonda aşağıdaki hastalıklar tedavi edilmektedir.

*Artritler

*Boyun ve bel ağrıları

*Kronikleşmiş ağrılar

*Fibromiyalji

*Spora bağlı yaralanmalar

*Omurilik ve beyin travmaları

*Mesleki yaralanmalar

*Osteoporoz

*Romatizmal hastalıklar

*Multipl Skleroz

*Kanserli hastaların rehabilitasyonu

*İnme (felç)

*El bileği ve dirsek gibi kısımlardaki sinir sıkışmaları

* Düztabanlık ve topuk dikeni ile ilgili ağrılar

*El ve ayak uyuşmaları

*Eklemindeki kireçlenmeleri

*Ankilozan spondilit

*Boyun ve bel fıtıkları

*Kas ağrıları

FTR ve Fizyoterapistler

Fizyoterapistler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) uzmanlarıyla birlikte çalışır ve bu uzmanların tedavi planlarını ve egzersizleri uygulayarak hastaların iskelet, kas ve eklemlerindeki fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olur. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon birimlerinde hastaların hareketliliğini ve motivasyonunu artıracak çeşitli yöntemler uygulanır. Sorunlu bölgelere bazen elektrik akımı verilir bazen de ya sıcak ya da soğuk uygulamaları yapılır. Lenf akımını artırmak ve düzenlemek için manuel lenf drenajı da yapılabilir. Fizik tedavi sadece tedavi edici değil aynı zamanda iskelet ve kas sisteminin sağlığını koruyucu bir bölümdür.

 

Etiketler