Folikül Kisti Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 652
Folikül Kisti Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kist oluşumları aslında insanları korkutan bir durumdur, ancak bilinmesi gereken her birinin zararlı olmadığıdır. Genel olarak içi su dolu ve etrafı kist duvarı ile çevrili olan bu oluşumların yumurtalık içerisinde olması durumuna folikül kisti denir. Yumurtalık kistleri genel olarak zararsız ve tehlikesiz kategorisinde yer alır ancak yine de folikül kisti neden olur soruları akıllara takılanlar arasında yer alır. Kadınlardaki adetin bitmesi ile birlikte yumurtalıklardaki yumurta hücrelerinden birisi büyüme gösterir ve kist halini alır ve bu kiste de folikül denir. Normal şartlarda iki adet dönemi arasında bu kist patlar ve yumurta hücreleri kadınların tüplerine atılır, ancak bu patlamada oluşan kanama karın içerisinde tehlikeli bir durum arz etmez. Bu olayların yaşanması sırasında kadınlar sadece basit kasık ağrıları ya da hafif lekelenme şeklinde tepkimeler görebilir, aslında bu durum korkulacak değil doğal bir durumdur çünkü yumurtlama olduğunu gösterir.

Hatta çocuk düşünen çiftlerin birleşmeleri bu olay döngüsüne denk gelirse gebelik oranı daha yüksek seviyelerde seyreder. Ancak bazı folikül kisti kanama olaylarında vücut kendisi kanamayı durduramaz ve kişinin tansiyonu düşer, kalp atışları ile nabzı hızlanır, soğuk olarak terleme ve göz kararmaları yaşanır. Böyle durumlar aslında normalin üstünde seyreden kistlerden over kist rüptürü olarak bilinir ve bir hekime ya da sağlık kuruluşuna danışılması gerekir. Ultrason ve kan sayımı testleri ile kanamanın akıbeti belirlenip tanı ve tedavi aşamasına geçilir bazı durumlarda cerrahi müdahalenin de gerekebileceği hesaba katılarak mümkün olduğu kadar ağızdan bir şey yenilip içilmeden hastaneye gidilmesi daha uygundur. Peki, bu kist oluşumlarının tehlikeli olabileceği durumları nasıl anlayacağız ya da hangi durumlarda doktora başvurulması gerekir kısaca belirtileri nelerdir bakalım;

– Kasıklarda görülen ağrı,

– Adetin düzensiz olması,

– Çok ağrılı olarak adet görülmesi,

– İlişki sırasında ağrı,

– Karın bölgesinde şişlik,

– Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet,

– Kilo alma,

– İdrar ve bağırsak şikâyetlerinde artış,

– Tüylenme sorunu,

– Hamile kalamama,

– Bulantı ve bağlantılı olarak kusma,

– Birden ve şiddetli olarak görülen kasık ve karın ağrıları.

Bu tür şikâyetlerinde biri ya da bir kaçı birden görüldüğünde sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Zira kist oluşumu tehlikeli boyutlara kadar ilerleyebildiğinden ve farklı çeşitleri olduğundan dikkat edilmesi gereken bir durumdur, her ne kadar yumurtalık kistleri zararsız olsa da temizlenen kistlerin hepsi patolojik olarak teste tabi tutulmalıdır. Bu aşama karşımıza folikül kisti tedavisi nasıl yapılır sorusu çıkmaktadır, en alt seviyede yer alan folikül kistlerinin aslında tedaviye ihtiyacı yoktur ancak her ihtimale karşı 5 cm den küçük kistlerin takipte tutulmalarında fayda vardır. Normal şartlarda kendiliğinden kaybolması beklenir ancak yapılan takiplerde küçülme görülmezse hastaya doğum kontrol hapı önerilir. Ancak hapların kullanılması sonucunda yine de bir gelişme gözlemlenemezse o zamanda ameliyat ile kistin alınması gerekir. Genel olarak genç kadın ve kızlarda görüldüğünden ameliyat sırasında yumurtalıklara zarar verilmemesi açısından dikkat edilmesi gerekir, ilk tercih olarak görülen doğum kontrol hapları genel olarak yaygın tedavi yöntemi olup sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcıdır. Ayrıca adet düzensizliği gibi pek çok sorununda çözümünü beraberinde getirir.

Etiketler