Foliküler Lenfoma

Yazar 3 Yorum 22.475
Foliküler Lenfoma

Foliküler Lenfoma Nedir?

Foliküler lenfoma, lenfositler olarak adlandırılan beyaz kan hücrelerini etkileyen bir kanserdir. Vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olurlar.

İki tür lenfoma vardır: Hodgkin ve non-Hodgkin, etkilediği beyaz kan hücresine dayanır. Foliküler lenfoma, non-Hodgkin lenfoma’dır.

Foliküler lenfomanız olduğunda hasta kan hücreleri, organlarınız, kemik iliği ve lenf bezlerinizde sürekli dolaşım sağlar. Kan hücreleri bu bölgelerde tümörler oluşturabilir.

Foliküler lenfoma genellikle tedavi edilemesede uzun ve iyi yaşam sürebilirsiniz.Tedavi yöntemlerini uyguladıktan sonra birçok hasta rahat birşekilde yaşamına devam edebilmektedir.

Foliküler Lenfoma Nedenleri

Doktorlar folikül ve diğer non-Hodgkin lenfomalarının nedeninin ne olduğunu bilmemektedirler. Bazı kanserlerden farklı olarak, genetik olarak başka bir kişiye geçemezler. Bazı durumlarda, radyasyon veya kansere neden olan kimyasallar veya bazı enfeksiyonlar bir neden olabilir.

Yaşlandıkça foliküler lenfoma olma olasılığınız daha yüksektir. İstatistikler tanı konduğunda, insanlar ortalama 60 yaşında olduğunu göstermektedir..

Ayrıca, bağışıklık sistemi bozuklukları olan HIV, romatoid artrit, lupus veya çölyak hastalığınız varsa, bu hastalığa yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

Foliküler Lenfoma Belirtileri

Foliküler lenfoma belirtisi şunlardır:

 • Boynunuzdaki, kasıkındaki, midenizdeki veya koltukaltlarındaki lenf bezlerinin ağrısız şişmesi
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk
 • Gece terlemeleri
 • Kilo kaybı

Foliküler Lenfoma Tedavisi

Hiçbir belirtiniz yoksa, doktorunuz sizi yakından izlemeye karar verebilir. Buna “dikkatli bekleme” denir. Çalışmalar, erken tedavinin yanı sıra etkili olduğunu gösteriyor.
Doktorunuz aşağıdaki durumlarda tedaviye başlanmasını önerebilirler:

 • Lenf düğümlerinizin büyümesi.
 • Ateş ya da gece terlemesi
 • Kilo kaybetmek
 • Düşük kan sayımı

Tedaviden sonra kanser genellikle geri yenilenmesine rağmen, birçok kişi yıllardır hastalıksız kalır. Zamanla, foliküler lenfomaların% 30 ila% 40’ı daha hızlı büyür ve yoğun tedaviye ihtiyaç duyan diğer lenfoma biçimlerine dönüşür.

Foliküler Lenfoma tedavisi, aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir:

Radyasyon. Kanser hücrelerini öldürür. Radyasyon, bir X ışınına benzer yüksek enerjili bir ışın veya vücudunuzun kanser içinde veya yakınındaki materyalden gelir.

Foliküler lenfoma radyasyona olumlu yanıt verir. Bazı durumlarda kanseri tedavi edebilir. Eğer sizinki erken bir aşamadaysa, yalnızca radyasyona ihtiyacınız olabilir. İlerlemişse, başka tedaviler de alabilirsin.

Monoklonal antikorlar. Bunlar vücudunuzun hastalıklarla savaşan hücreler gibi davranan uyuşturuculardır. Çoğu insan için rituximab (Rituxan), normal vücut dokularına çok az zarar verirken lenfoma hücrelerini öldürmek için iyi çalışır. Ayrıca kemoterapiden daha az yan etkisi vardır.

Ayrıca, lenfoma büyümesini yavaşlatmak için bakım terapisi olarak rituksimab kullanabilirsin. Dozaj programınız, durumunuza bağlı olacaktır. Yavaşça verilmesi gerektiği için ilk önce birkaç saat beklemesini bekleyin.

Kemoterapi. Genellikle, bu tedaviyi IV veya bir hap olarak alırsınız. Çünkü kan dolaşımına girer ve vücudun bir çok bölümüne ulaşır, lenfoma için çok iyi çalışır.

Kök hücre nakli. Bu esas olarak foliküler lenfoma yenilendiğinde kullanılır. Bunlar, duymuş olabileceğiniz “embriyonik” kök hücreler değildir. Bunlar ya kendi kök hücrelerinizden ya da bir donörün kemik iliğinden gelirler.

Kardeşiniz veya kız kardeşiniz gibi yakın akrabalarınız iyi bir maç için en iyi şans. Bu işe yaramazsa, yabancılardan potansiyel bağışçıların listesini almak gerekir. Bazen sizin için doğru kök hücreler için en iyi şans, sizinle aynı ırksal ya da etnik geçmişte olan birinden alınır.

Transplantasyondan önce, yaklaşık bir veya iki hafta boyunca yüksek miktarda kemo tedavisi görmeniz gerekebilir. Bulantı ve ağız yaraları gibi yan etkilere sahip olabileceğiniz için bu zor bir süreç olabilir.

Yüksek doz kemoterapi yapıldığında, nakile başlayacaksınız. Yeni kök hücreler IV yoluyla verilir. Bundan acı hissetmeyeceksin ve gerçekleşirken uyanıksın.

Transplantasyondan sonra, kök hücrelerin çoğalması ve yeni kan hücresi yapmaya başlaması 2-6 hafta sürebilir. Bu süre boyunca, hastanede olabilirsiniz veya en azından, nakli ekibiniz tarafından kontrol edilmek için her gün ziyaret etmeniz gerekecektir. Vücudunuzdaki normal kan hücrelerinin sayısı olması gerektiği gibi geri gelene kadar 6 aydan bir yıla kadar sürebilir.

 

Etiketler
« Önceki konu

3 Yorum

 1. Folikuler lenfoma graňd1 biyopsi sonucu yaş 39 kız kardeşim ilik sıvısı alındı sonuç bekliyoruz . tedavisi ve beslenmesi nasıl olmalı. Teşekkürler 🌸

 2. Avatar Ünal başpınar

  İyi günler babam 73 yaşında in situ folliküler lenfoma biopsi sonucu nda çıktı baslanğıç dediler doktorlar yani 1 evre ne gibi tedavi yapılır sizin bir öneriniz olabilirmi saygılar