Fronkül ve Karbonkül Nedenleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.420
Fronkül ve Karbonkül Nedenleri ve Tedavisi

İki farklı şekilde ortaya çıkan ve genel adı ile kan çıbanı olarak bilinen bu hastalıklar bakteri kaynaklı hastalıklardandır. Fronkül kıl kökünde meydana gelen iltihaplanmanın gelişerek yumru şeklinde apse yapmasına denilir. Karbonkül ise birkaç tane fronkülün bir araya gelerek deri altında apse yapmasına denilmektedir. Her iki şekilde de deri altında yayılma görülür. Bunun yanı sıra karbonkül genel olarak sırt, boyun ve kalça bölgesinde oluşur.

Vücutta kılların yer aldığı bölgelerde sıkça görülen bu bu durumlar deri altından yayıldığı için kişiyi oldukça huzursuz eden bir durumdur. Fronkül apse şeklinde kendini belli ederken karbonkül genel olarak ateş ve titreme ile hastanın günlük hayatını olumsuz yönde etkiler.

Fronkül ve Karbonkül Nedenleri 

Birbirinden farklı belirtileri olsa da aslında birbirinin ortaya çıkabilmesi için bağlantıları olan bu deri hastalıklarının öncelikle erken teşhisi oldukça önemlidir. Fronkül genel olarak kılın kökten çekilmesi sonucunda açık gözeneklerden bakterilerin girmesi ile bu bölgede apse yapmaya başlamaktadır. Bunun en önemi nedeni hijyen bakımından kişinin kıl kökünü aldıktan sora dikkat etmemesidir. Genel olarak bakteri kaynaklı bu durum tedavi edilmez ise daha da gelişerek kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Karbonkül ise fronkülden farklı olarak birkaç fronkülün bir araya gelerek deri altında apsenin oluşması ile meydana çıkmaktadır. Bu durumda yine kılların kökünden alınması sırasında bakterilerin gözeneklerden içeri girmesidir. Ayrıca kişisel kullanılması gereken ürünlerde ortak kullanım sonucunda da meydana gelebilmektedir. Bakterilerden arınmış bir cilt için öncelikle kişisel temizliğe önem verilmesi gerekmektedir.

Fronkül ve Karbonkül Belirtileri 

Her iki durumda da cildin kızardığı ve bazen de kaşıntı ile kendini belli ettiği görülmektedir. Fronkül ciltte pembe ve kırmızı renklerde deri de kabarcıklar oluşturmaktadır. Bu şişlikler genişleyerek tüm vücutta görülebilir. Bulaşıcı bir yapısı bulunmaktadır. Kırmızı şişliklerin olduğu bölgelerin herhangi diğer bir bölge ile temas etmesi hastalığı yayacaktır.

Karbonkül daha çok çıban şeklinde kendini belli ettiği için 1- 2 gün içerisinde iltihap toplar ve patlayarak içerisinden irin çıkması sağlanır. Ateş ve titreme ile beraber şiddetli ağrı söz konusu olmaktadır. Ayrıca yorgunluk hissi ço fazla olmaktadır.

Genel olarak kıl kökü iltihabı olarak bilinen iki durumunda tedavisi için geç kalınmaması gerekmektedir. Ciltte leke kalmaması için de doktor dışında herhangi bir uygulama yapılmaması gerekmektedir.

Fronkül ve Karbonkül Tedavisi 

İltihap kaynaklı olan fronkül ve karbonkül durumu tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Evde çıbanın sıkılmaması ya da kesilmemesi gerekmektedir. Bu durum mikrobun çok çabuk yayılmasına sebep olur. Bununla beraber çıbanın oluştuğu bölge sık sık antibakteriyel jel ile temizlenmelidir. Bu sayede çıbanın inmesi sağlanabilir. Sıcak uygulama çıbanın şişliğinin alınmasında etkilidir. Bu nedenle sıcak su torbası ya da sıcak havlu ile kompres yapılabilir. Böylece irinin dışarı çıkması da sağlanabilmektedir.

Çok derin ve ağrı şiddetli bir şekilde devam ediyor ise mutlaka dermatoloji doktoruna başvurulmalıdır. Genel olarak antibiyotikli merhemler bu durumun iyileştirilmesi için tercih edilmektedir. Ayrıca yüz bölgesinde meydana gelen çıbanlar kan zehirlenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle çıbanın iyileştirilmesi gerekmektedir.

Etiketler