FSH Hormonu Nasıl Düşürülür, Erkekte Ve Kadında FSH Neden Yükselir

Yazar Yorum Yap 7.234
FSH Hormonu Nasıl Düşürülür, Erkekte Ve Kadında FSH Neden Yükselir

FSH HORMONU YÜKSEKLİĞİ

FSH hormonu, anlamı Folikül Stimüle edici Hormon olan, uyarıcı hormondur. Kadınlarda ve erkeklerde bulunan bir hormondur. Tıpkı Tiroid hormonu gibi, böbrek üstü hormonları ve anti diüretik hormonlar gibi çift taraflı hormonlardır. Testosteron ve Östrojen gibi cinsiyet  hormonları ise erkekte ve kadında ayrı ayrı bulunur.

FSH hormonu, erkekte sperm üretimi sağlarken, kadında ise yumurtalıkları uyararak döllenmeye uygun olgun yumurta üretimini sağlar. Bu bağlamda FSH hormonu, sağlıklı gebeliği ve doğurganlığı belirler. Kadınların yumurtlama döneminde FSH hormon düzeyi artarken bu durumla ters orantılı olarak Östrojen hormonu seviyesi düşer. Yumurtlama sonrası gebelik gerçekleşir yada yumurta dışarı atılır. Bu dönemden sonra FSH normal seviyelere geri dönerken Östrojen hormonu tekrar yükselir. Kadınlarda, normal olarak değerlendirilen FSH yükselişi, menopoz başlangıcında görülür.

Menopoz dönemi, 40’lı yaşlarda başlar ve bu dönemde ortaya çıkan FSH hormonu yüksekliği herhangi bir anomali olarak değerlendirilmez. Kadınlar için, 40 yaşın altında görülen FSH hormonu yüksekliği, bazı metabolizma sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. FSH hormonu, normalin üstünde seviyelere çıktığında; uykusuzluk, gece terlemesi, sıcak basması hissi, adet bozukluğu, husursuz hissetme ve baş ağrısı gibi bazı belirtiler ile kendini gösterir. Menopoz öncesi kadınlar için, FSH hormonunun normal seviyeleri; 8 – 10 birimden düşüktür ve bu seviye normal olarak kabul edilir.

FSH hormonunun yüksek olması gibi normal değerlerinden çok düşük olması da kadınlar için doğurganlığı etkileyecek sorunlar yaratır. FSH hormonunun, çeşitli Endokrin bozukluklar neticesinde salınımı etkilenir ve hormon değerleri 1- 3 mlU/ml’nin altında kalır. Böyle bir durumda, sağlıklı yumurtlama ve yumurta döllenmesi işleyişi bozulacağından, yumurtlama ve gebelik için dışarıdan FSH hormonu verilerek replasman tedavisi yapılması gerekecektir.

Kadında FSH hormonu normal seviyleri, ergenlik dönemi öncesi 0 – 4 mlU/ml, ergenlik dönemi 0,3 – 10 mlU/ml, menopoz öncesi 4,7 – 21,5 mlU/ml, menopoz sonrası, 25,8 – 134,8 mlU/ml’dir. FSH hormonu yüksekliği yada düşüklüğü, her iki durumda da gebeliğin sağlıklı şartlarını etkileyeceğinden, FSH hormonunun normal seviyelerde olması, sağlıklı gebelik şartlarını tam olarak karşılar. Erkekte FH yüksekliği, yumurta ve sperm kalitesi için ve dolayısıyla yine üreme özellikleri adına sorun yaratır. Uzun süre devam eden ve tedavi edilmeyen FSH yüksekliğinde kısırlığa benzer bir tablo oluşabilir. Sperm üretiminde uyarıcı görevi yapan Sertoli hücreleri FSH hormonu tarafından tetiklenir.

Erkekte FSH hormonu yüksekliği, görüldüğü döneme göre farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. Testislerin hiç gelişmemiş olmasından, gelişmiş olmasına rağmen fonksiyonlarının işlememesine kadar çeşitli belirtiler mevcuttur. Böyle bir durumda, sperm üretimi mümkün olmadığından kısırlık durumu gelişir. E

rkekte normal FSH seviyeleri, yaş ve dönem itibariyle değişebilmektedir. Normal değerler; Ergenlik döneminden önce 0 – 5 mlU/ml, ergenlik döneminde 0,3 – 10 mlU/ml, erişkinlik döneminde ise 1,5 – 12,4 mlU/ml’dir. Sagılanan tüm hormonları beyinde ki Hipotalamus ( Hipofiz ) bölgesi kontrol eder ve FSH yüksekliği / düşüklüğü durumunda akla gelen ilk seçenek hipofiz sorunlarıdır. Kadınlarda FSH yüksekliği için akla ilk gelen neden ise prematür over hastalığıdır. Östrojen hormonu düşüklüğü ile gelişen bu rahatsızlık, bu duruma bağlı olarak artan FSH düzeyi ve azalan yumurta sayısı ile belirti gösterir.

FSH Hormonu Yüksekliği
FSH Hormonu Yüksekliği

FSH HORMONU YÜKSEKLİĞİ NEDENLERİ

Kadın ve erkekte FSH hormonu yükselişinin altında, cinsiyete göre farklı nedenler olması ile birlikte, her iki cins için genel olarak FSH hormonu yüksekliği nedenleri;

Hormon tedavileri

Menopoz

Turner Sendromu ( Kromozom eksikliği nedeniyle gelişen, büyüme hormonu (Growth Hormon) eksikliği neticesinde gelişen büyüme bozukluğu)

Hipofiz Tümörleri (Kraniofarengiom, Hipofiz Adenomları)

Aşırı alkol tüketimi

Testislerde hasar

Radyasyon etkisi, kemoterapi, gama knife yada radyoterapi

Testis iltihabı

Testis yada yumurtalık kistleri

Klinefelter sendromu ( Kromozom eksiklikleri veya bozuklukları ile gelişen hastalık )

Polikistik Over sendromu ( Hormon salgılarının eksikliği ile gelişen Endokrin sistem hastalığı )

Adrenal Yetmezlik ( Gluko, Minerokortikoid ve Androjen böbrek üstü hormonlarının eksikliği ile gelişen hastalık)

Bağışıklık sistemi hastalıkları

Ve Tiroid hastalıklarıdır.