Ganglion Kisti Nedir Ameliyatı ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.068
Ganglion Kisti Nedir Ameliyatı ve Tedavisi

Ganglion kistleri en yaygın olarak bileğinizin veya elinizin tendonları veya eklemleri boyunca gelişen kansersiz topaklardır. Ganglion kistleri aynı zamanda ayaklarda ve ayak bileklerinde de oluşabilir. Ganglion kistleri, tipik olarak yuvarlak veya ovaldir ve jelimsi bir sıvı ile doludur. Kistlerin boyutları ne büyüğü 2,5 cm çapında olmak üzere aynı zamanda bezelye tanesi kadar da küçük olabilirler. Ganglion kistleri yakınlarında bulunan herhangi bir sinire baskı uygularsa kişide ciddi şekilde ağrılar oluşabilir. Ganglion kistleri bazen eklem hareketlerinin oluşmasını engeller.  Eğer ganglion kistiniz size sorun çıkarırsa, doktorunuz kisti bir iğne ile tahliye etmeye çalışmayı önerebilir. Kistin cerrahi olarak çıkarılması da bir seçenektir. Fakat hiçbir semptomunuzyoksa tedaviye gerek yoktur. Çoğu durumda, kistler kendi kendine gider.

BELİRTİLERİ

Yer: Ganglion kistleri en sık el bileğinizin veya elinizin tendonları veya eklemleri boyunca gelişir. Bir sonraki en yaygın yerler ayak bilekleri ve ayaklardır. Bu kistler diğer eklemlerin yanında da oluşabilir.

Şekil ve Boyut: Ganglion kistleri yuvarlak veya ovaldir ve genellikle çapı 2.5 cm’den daha azdır. Bazıları hissedilemeyecek kadar küçüktür. Bir kistin boyutu dalgalanma gösterebilir, bu eklemi tekrarlayan hareketler için kullandığınızda genellikle büyür.

Ağrı: Ganglion kistleri genellikle ağrısızdır. Fakat bir kist sinire basarsa – kist fark edilebilir bir yumru oluşturacak kadar küçük olsa bile – ağrıya, karıncalanmaya, uyuşukluğa veya kas güçsüzlüğüne neden olabilir.

NEDENLERİ

Kimse tam olarak bir ganglion kistinin neden geliştiğini bilmemektedir. Tendonun dışına veya eklemin dışına doğru büyüme haretleri sergiler, bir eklem üzerinde küçük bir su balonu gibi görünür ve bir eklemi çevreleyen doku veya bir tendon yerinden çıktığı zaman ortaya çıkar. Kistin içi, eklemlerde veya tendonların etrafında bulunana benzer kalın bir yağlama ile karakterize bir sıvıdan oluşmaktadır.

RİSK FAKTÖRLERİ

Ganglion kistleri riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

Cinsiyet ve Yaş:  Ganglion kistleri herhangi bir hastada gelişebilir, ancak en yaygın olarak 20 ile 40 yaş arasındaki kadınlarda görülür.

Osteoartrit: Tırnaklarına en yakın parmak eklemlerinde aşınma ve yıpranma artriti olan kişiler, bu eklemlerin yakınında ganglion kistleri geliştirme riski daha yüksektir.

Eklem veya tendon yaralanması: Geçmişte yaralanan eklem veya tendonlarınganglion kistleri geliştirme olasılığı daha yüksektir.

TEŞHİS

Fizik muayenede doktorunuz hassasiyet veya rahatsızlık testi için kiste baskı uygulayabilir. Katı bir kitle olup olmadığını veya sıvı ile dolu olup olmadığını belirlemek için kist içinden bir ışık parlatmaya çalışabilir.Doktorunuz ayrıca, artrit veya tümör gibi diğer durumları dışlamak için X-ışınları, ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi görüntüleme testlerini de önerebilir. MRI ve ultrasounds da gizli (gizli) kistleri bulabilir.Ganglion kisti bir iğne yardımı ile aspire edilerek de teşhisi doğrulanabilir. Ganglion kistinden gelen sıvı koyu ve açık veya yarı saydam olmaktadır.

TEDAVİ

Ganglion kistleri genellikle ağrısızdır ve tedavi gerektirmez. Doktorunuz dinlenme yaklaşımı önerebilir. Kist ağrıya neden oluyorsa veya eklem hareketine müdahale ediyorsa, doktorunuz aşağıdakileri önerebilir:

İmmobilizasyon: Aktivite gangliyon kistinin daha büyük hale gelmesine neden olabileceğinden, alanı bir ayraç veya atel ile geçici olarak hareketsiz kılmaya yardımcı olmaktadır. Kist küçüldükçe, sinirlerinizdeki baskıyı azaltabilir, ağrıyı hafifletebilir. Yakındaki kasların zayıflamasına neden olabilecek bir küme veya atelin uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır.

Aspirasyon: Bu prosedürde, doktorunuz sıvıyı kistten boşaltmak için bir iğne kullanır. Kist tekrar edebilir.

Ameliyat: Diğer yaklaşımlar işe yaramadıysa ameliyat bir seçenek olabilir. Bu prosedür sırasında doktor eklem veya tendona bağlı kist ve sapı çıkarır. Nadiren, ameliyat çevredeki sinirleri, kan damarlarını veya tendonları yaralayabilir. Ve kist ameliyattan sonra bile tekrar edebilir.

 

 

Etiketler