Ganglion Kisti Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 12.641
Ganglion Kisti Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ganglion Kisti

Ganglion Kisti ; İyi huylu kitleler olan ganglion kistleri genellikle el bileklerinde oluşmaktadır. En sık görüldüğü bölge el bileği olmakla birlikte herhangi bir eklem üzerinde de görülebilmektedir. Kasları kemiğe bağlayan doku üzerinde şişlik olarak ortaya çıkmaktadır. Vücudun başka bölgelerine sıçrama göstermez ve hayati tehlike oluşturmaz. El bileğinde görüleceği gibi bilek topuğunda da oluşum göstermektedir. Kişiye kaşıntı, ağrı, hareket zorluğu yaşatmamasına rağmen rahatsız edici bir görüntüsü bulunmaktadır.

Ganglion Kisti
Ganglion Kisti

Genellikle aniden ortaya çıkan ganglion kistleri hızlı şekilde büyüme göstermektedir. Niçin meydana geldiği kesin olarak bilinmeyen kist, tedavi veya cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılmaktadır. Ancak kistin kendini tekrarlama özelliği bulunmaktadır. parmakların birleşim bölgesi ve eklemler genel görülme bölgeleri iken, kulak memesi ve ağız içinde de oluşmaktadır. Sıvı kesesine benzeyen kistin içerisinde koyu, renksiz jöle kıvamında yapışkan sıvı bulunmaktadır. kistin boyutuna göre içerisinde bulunan sıvı katı veya süngerimsi yapıda olabilmektedir.

Ganglion Kistinin Nitelikleri

Ganglion Kisti Nedenleri
Ganglion Kisti Nedenleri

Ganglion kisti genellikle kadınlarda daha sık görülmektedir. 20 ve 40 yaşları arasındaki insanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Küçük kistlerden meydana gelebildiği gibi tek bir büyük kistten de oluşmaktadır. Kistin görüldüğü yerlerin başında elin üst kısmındaki bilek eklemi gelmektedir. Bileğin ön tarafa doğru bükülmesiyle daha da belirginleşmektedir. İlk fark edildiğinde nohut büyüklüğünde şişlik gibidir.

Eklemler kistin görüldüğü bölgelerin başında bulunmasına kariın değişik bölgelerde de çıkabilmektedir. İlk olarak dikkate alınmayan bu kist zamanla büyümekte ve görüntü itibariyle kötü bir izlenim yaratmaktadır. Geç fark edilme nedeni ağrı ve sızıya neden olmamasından kaynaklanmaktadır. Avuç içerisinde ortaya çıkabildiği gibi el parmaklarının köklerinde de görülmektedir. Diz ve ayak bileklerinin dış kısımları ile parmak ucunda veya etrafında da ortaya çıkabilir.

Ganglion Kisti Belirtileri ve Nedenleri

Ganglion Kisti Belirtileri
Ganglion Kisti Belirtileri

Ganglion kisti ansızın ortaya çıkmaktadır. Boyutuna bağlı olarak genellikle yumuşak yapıdadır. Hareket etmez ve 1-3 cm arasındadır. En fazla eklem bölgelerinde görülen kistler zamanla küçüldüğü gibi tamamen yok olabilir. Kaybolan kist belirli bir süre sonra kendini yeniden tekrar edebilmektedir. Ganglion kisktinin en belirgin özelliği görüntü dışında herhangi bir zararı bulunmamasıdır. Ağrı olan kistler eklem hareketleriyle şiddetini arttırmaktadır.

Nedeni bilinmeyen ganglion kistinin eklemlere alınan darbeler sonucunda olduğu düşünülmektedir. Eklem dokularının darbeler neticesinde bozulmasıyla küçük kistler meydana gelmektedir. Kist muayenesinde ilk olarak şırıngayla sıvı alımı yapılmaktadır. teşhis için mutlaka fiziksel muayene gerekmektedir. Ayrıca ultrasonda ganglion kistlerini tespit etmek mümkündür.

Ganglion Kisti Tedavisi

Ganglion kistleri çoğu zaman tedavisiz şekilde yok olmaktadır. Ancak her şeye rağmen mutlaka doktor kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir. Genellikle özel bir tedavi sürecine ihtiyaç bulunmamaktadır. Kistin boyutuna göre uygulanan bir takım yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle yapılan uygulama kistin içinin boşaltılmasıdır. Kist ağrı veren boyutlara ulaştığında ise ameliyatla alınmaktadır.

 

Etiketler