Gastrit Diyeti

Yazar 4 Yorum 32.223
Gastrit Diyeti

Hazımsızlık çoğu kişi için yaygınken, özellikle de bir diyet uygularken, mide bulantısı ya da kusma hissi ya da sürekli yanan mide bulantısı ya da midelerinizde yanma hissi yaşıyorsanız, gastrit belirtileri çekiyor olabilirsiniz. Bu, gastrit diyeti uygulayarak tedavi planına başlamak isteyebileceğiniz anlamına gelir.

Gastrit nedir? Mide mukozasına hasar ve iltihaplanma, midenin ve gastrointestinal sistemin astarı nedeniyle oluşan bir sindirim koşuludur. Mide astarının erozyonu, sindirim sisteminde yanma hissi ve ağrıya neden olur. Gastrit, mide ülserlerinin neden olduğu belirtilere benzerdir, ancak gastrit yalnızca mideyi etkilemektedir (bağırsakların ve yemek borusunun bölümlerine de zarar verebilecek ülserlerin aksine). Ayrıca kronik gastrit, ülserlerden daha ciddi olabilir ve bazen anemi veya mide kanseri gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Gastrit Diyeti
Gastrit Diyeti

İyi haber şu ki gastrit genellikle diyetten başlayarak sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilebiliyor ve tersine çevrilebiliyor. Gastrit diyet tedavisi planının bu rahatsız edici, potansiyel olarak tehlikeli durumu nasıl tedavi etmesine yardımcı olabileceği ve gastriti nasıl etkilediğine bir bakalım.

Gastrit Diyetinin Katkısı

Diyetinizi ayarlamak, midedeki astarın iyileşmesine ve iltihaplanmanın baştan gelişimini önlemeye yardımcı olan önemli bir adımdır. Bu nedenle bu durum varsa, gastrit diyet tedavi planını takip etmek size fayda sağlıyacaktır. Akut gastrit ve mide ülseri belirtileri genellikle birkaç hafta içerisinde midemizdeki iltihaplanmaya ve erozyona neden olan tahriş edici maddeleri ortadan kaldırdığında ortaya çıkar. Araştırmalar, gastrit ve mide ülseri azaltmaya yönelik diğer adımların steroidal olmayan anti-inflamatuvar ilaçların kullanımını sınırlandırıp veya ortadan kaldırmayı, sigarayı bırakmayı, alkol tüketimini düşürmeyi, stres azaltmayı ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeyi içerdiğini ileri sürüyor.

Bazı gıdalar gastrit belirtilerini daha da kötüleştirebilir ve iyileştiğinizde belirtilerin kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için bir gastrit diyetinden kaçınılmalıdır. Bunlara çok asitli yiyecekler, baharatlı veya sıcak yiyecekler, alkol, kafein ve işlenmiş / paketlenmiş gıdalar dahildir. Öte yandan, lif bakımından zengin gıdalar, C vitamini gibi antioksidanlar, magnezyum ve kalsiyum gibi elektrolitler, vitamin B12, probiyotikler ve omega-3 yağ asitleri inflamasyonu düşürebilir ve sindirim sağlığını iyileştirebilir.

Çoğunlukla sebze, meyve, yüksek kaliteli proteinler ve sağlıklı yağlar içeren şifa verici bir gastrit diyeti, ağrılı belirtileri yönetmenize yardımcı olur, sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olur ve kritik vitaminler, mineraller ve antioksidanların eksikliklerini önler ve bu da daha da komplikasyonlara neden olabilir.

Gastrit Hakkında Gerçekler:

 • Birçok kişi, baharatlı, çok sıcak, doğal asidik (örneğin domates ve portakal gibi) yiyecekleri tüketirken, gastritin ve mide ülseri belirtilerinin kötüleştiğini bildiriyor ve iltihaplanmayı veya mide asitlerini serbest bırakmaları için sindirmeyi zorlaştırıyor.
 • Gastrit için risk faktörleri, zayıf bir diyet, besin yetersizliği, sigara içmek, fazla kilolu olmak, yüksek miktarda alkol içmek ve otoimmün hastalıklar veya virüs öyküsü olmasıdır.
 • Gastrit veya ülser hastaları belirtilerini tedavi etmek için tezgah üstü antasidler veya antibiyotik kullanmaya dayanıyor olsa da bunlar uzun vadeli (elektrolit seviyelerinde değişiklikler, kabızlık ve diyare gibi) komplikasyonlara neden olabilir.
gastrit risk faktörleri
gastrit risk faktörleri

Gastrit Diyeti ve Doğal Tedaviler

Gastrit veya peptik ülsere sahip her kişi farklı gıdalara farklı tepki verir, bu nedenle gastrit diyetine başlamak için bir glikoz diyeti denemek en iyisidir; bu da hangi gıdaların en kötü ağrıya neden olma eğiliminde olduğunu test eder veya rahatlamanıza yardımcı olur. Önce birkaç hafta gibi belirli bir süre boyunca aşağıda açıklanan yaygın tetikleyicileri ortadan kaldırmayı deneyin ve etkilerini test etmek için bir seferde biraz yiyecek ekleyebilirsiniz.

Diyetinize bir veya iki tetikleyiciyi tanıtmakla belirtilerinizi söyleyebileceksiniz.

Bir gastrit diyetinden en fazla faydayı elde etmek için belirtileri yönetmeye yardımcı olması için şu ipuçlarını kullanın:

Gastrit Diyeti ve Doğal Tedaviler
Gastrit Diyeti ve Doğal Tedaviler
 • Daha küçük yemekler yiyin: Günde daha az yemek yiyip yeme yerine daha fazla miktarda yiyecek yiyip yiyebilmek yerine daha küçük miktarlarda yemeyi deneyin. Örneğin, günde üç öğün yemek yerine, birkaç saatte bir beş ila altı tane daha küçük öğün yemek planı vardır. Yeme, mide kan akışını artırabilir, bu da iyileşmeyi hızlandırır, midede asit gözlemlenmesinin etkilerini tamponlamaya yardımcı olur.
 • Yatmadan çok yakın bir zamandan kaçının: Kendinize uykuya başlamadan önce yaklaşık üç ila dört saat verin.
 • Yeterli su içirin: Su (kahve, çay, alkol veya şekerlendirilmiş içecekler gibi diğer sıvılar hariç) gastrit semptomlarını kontrol altına almaya yardım edecek gibi görünüyor, bu yüzden günde en az altı ila sekiz bardağa gidin. Belirtiler ortaya çıktığında bir bardak su içmeyi deneyin ve her öğünde bir bardak alın. Süt, alkol ve kafeinin aksine, su mide asidi üretimini arttırmaz veya yanmaya neden olmaz.
 • Stresin azaltılması: Yalnız duygusal stresin artık mide erozyonu, gastrit veya ülserler için suçlu olduğuna inanılmamaktadır, ancak semptomları kesinlikle kötüleştirmektedir. Stres, mide asidinin artmış salınımını tetikler ve iltihabı artırır – ayrıca bağışıklık fonksiyonunu düşürür ve diğer sindirim sorunlarına katkıda bulunur. Bir gastrit diyetinde iyileşmeyi teşvik etmek için doğal stres gidericilerinden yararlanın.
 • Sigara içmek ve daha düşük toksin maruziyeti: Sigara içmek ve sağlıksız bir yaşam tarzı yaşamak mide hasarı ve gastrit geliştirmede başlıca risk faktörleridir. Sigara gastrik mukozanın iyileşmesini yavaşlatır, ülserlerin reoccurence oranını yükseltir ve aynı zamanda enfeksiyon geliştireceğiniz olasılığını artırır.
 • Faydalı takviyeleri alın: Gastrit ile ilgili yardımcı olabilecek takviyeleri arasında omega-3 yağ asitleri, probiyotikler, C vitamini, adaptogen otlar, B12 vitamini ve günlük besin bazlı multivitamin bulunur.
  Gastrit ağrısının kesilmesine yardımcı olmak ve tekrarlama riskinizi azaltmak için, uzmanların gastrit diyet tedavi planından kaçınmak ve tüketmek için tavsiyede bulunan gıdalar şunlar:

Gastrite Zararlı Gıdalar

Gastrite Zararlı Gıdalar
Gastrite Zararlı Gıdalar
 • Narenciye meyve suları: Portakal, limon, limon ve greyfurt gibi narenciye, normalde faydalı olabilen doğal asitler açısından yüksektir – ancak ülserler veya gastrit hastaları için ağrıya neden olabilirler. Araştırmalar, narenciye ilavesiyle mide iltihaplı insanlarda ağrıya neden olan kimyasal nörotransmitterlerin salınımını tetiklediğini gösteriyor.
 • Domatesler: Domatesler, asitli oldukları ve hassas bir karnını tahriş edebileceği için narenciye ürünlerine benzemektedir. Bazı insanlar için küçük bir miktar sorunsuz olabilir, ancak başkaları domates ürünlerinden kaçınmanın en iyi yol olduğunu hissediyor.
 • Süt ve diğer süt ürünleri: Yıllardır doktorlar gastrit ve ülser hastalarına mideyi kaplamak ve asitlerin etkilerini engellemek için süt içirmelerini söylerdi – ancak bu tavsiyenin artık yararlı olacağına inanmıyoruz. Uzmanlar, şimdi sütün kalsiyum ve amino asitlerinin (proteinler) daha fazla asit üretiminin serbest bırakılmasını teşvik ettiğine ve gastrit semptomlarını daha da kötüleştirebileceğine inanıyorlar. Yoğurt, kefir, çiğ peynir ve çiğ süt de dahil olmak üzere süt ürünlerine karşı kişisel reaksiyonunuzu test edin. Eğer semptomlarda artışa neden olmazlarsa, o zaman bu gıdaları tüketmeye devam etmeyi seçebilirsiniz, aksi takdirde sunacakları birçok avantaja sahip olurlar. Örneğin, fermente probiyotik yoğurtun, büyük bir probiyotik kaynağı olduğu için aslında mide tahrişini hafifletmesine ve GI sorunlarını azaltmasına yardımcı olduğu gösterildi.
 • Alkol: Fazla alkol mide astarını bozar ve iltihabı daha da kötüleştirebilir. Bazı insanlar gastrit semptomlarında orta derecede (günde bir içkiden yaklaşık bir içki içtiğinde) bir artış fark etmez, ancak diğerleri semptomları tetiklemeden alkol tüketemezler. Çoğu durumda alkolün hep birlikte ortadan kaldırılması gerekmez; Aslında, araştırmalar, ılımlı tüketimin bile gastrite karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor.
 • Kahve: Çoğu durumda mide sıkıntısı veya ülsere neden olmaz, ancak genellikle gastrit semptomlarını daha da kötüleştirir. Bazı durumlarda, kafeinsiz kahve olsa bile, hala ağrı tetikleyebilir. Kahve doğası gereği asidiktir ve yanma duygularını artırabilir – artı kafein, bazı insanlar için GI sorununu daha da kötüleştirebilir. Bununla birlikte, yapılan çalışmalar, düzenli yeşil çay tüketiminin gastrit için% 40 daha düşük bir risk ile ilişkili olduğunu göstermektedir çünkü anti-inflamatuar ve çok daha düşük kafein içerdiğinden bağırsakların iyileşmesine yardımcı olurken kafein doz aşımından kaçınmanıza yardımcı oluyor.
 • Baharatlı gıdalar: Baharatlı veya sıcak gıdalar gastrit veya ülsere neden olmaz ancak semptomları kötüleştirebilirler. Bunlara sıcak biber, biber, kaenne, kırmızı / kara biber, köri ve sıcak sostan dahil olmak üzere gastrit semptomlarının şiddetlenmesine neden olabilir.
 • Genel alerjenler ve inflamatuar gıdalar: Beyaz ekmek, makarnalar, şeker eklenmiş ürünler, fabrika çiftliği etleri, trans yağlar, rafine edilmiş bitkisel yağlar, kızartılmış gıdalar ve pastörize süt ürünleri gibi rafine edilmiş ve işlenmiş gıdalardan kaçının. Bunların hepsi gıda alerjilerini tetikler, bağırsaktaki iltihabı artırır, yavaş iyileşir ve sizi enfeksiyona daha yatkın hale getirir.

Gastrite iyi gelen yiyecekler

Gastrite iyi gelen yiyecekler
Gastrite iyi gelen yiyecekler
 • Yüksek antioksidan gıdalar: Araştırmalar, C vitamini, vitamin A ve flavonoidler (örneğin meyvelerde bulunan) gibi yüksek antioksidan gıdaların daha düşük mide inflamasyonuna yardımcı olabileceğini ve sindirim bozuklukları veya komplikasyonları riskini azalttığını gösteriyor. Şifalı antioksidanların en iyi kaynakları, açık renkte taze meyve ve sebzelerdir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi gibi kaynaklara göre, gastrit için özellikle yararlı olan taze meyveler, otlar / baharatlar ve sebzeler arasında soğan, sarımsak, kabak, biber, yapraklı yeşil, enginar, kuşkonmaz, kereviz, rezene, deniz sebzeleri, Zencefil, zerdeçal, turpgil sebzeler, çilek, elma ve kızılcık.
 • Probiyotik gıdalar: Araştırmaların gözden geçirilmesi, probiyotiklerin tüketilmesinin H. pylori bakterilerini kontrol altına almasına ve gastrit ve ülserleri tetikleyen GI yolunun enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olabileceğini önermektedir. (9) Probiotik gıdalar, kültürlü sebzeler, kombucha, yoğurt ve kefir (sütü hoşgörüyorsanız) dahil olmak üzere hemen hemen her sağlık için sayısız avantaja sahipsiniz. Enflamasyonu azaltır, bağırsak hareketlerini düzenler, gıda alerjilerine ya da hoşgörüsüzlüklere karşı reaksiyon reaksiyonlarına yardımcı olurlar ve çok daha fazlası. Probiyotik gıdalar ve Lactobacillus bulgaricus gibi yararlı bakterileri içeren takviyeleri midenin asit miktarını ayarlamaya yardımcı olabilir ve sitokinlerin ve kemokinlerin ekspresyonunu önemli derecede inhibe ederek iltihaplanmayı azaltabilir.
 • Sarımsak: Çiğ ve pişmiş sarımsakların tüketilmesi binlerce yıldır GI sorunları için doğal bir çare olmuştur. Sarımsak doğal bir anti-inflamatuar ve hatta bazı antibiyotik özelliklere sahiptir. Bazı uzmanlar, çiğ sarımsaktan bile H. pylori bakterilerini azaltmaya ve mikrobiyomdaki diğer zararlı bakterilerin büyümesini engellediğine inanıyorlar. (10) Tokyo’daki Ulusal Kanser Merkezi Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, sarımsak ekstraktının hayvanlara yüzde 1, yüzde 2 ve yüzde 4’lük bir dozla beslenmesiyle uygulanan doz ne kadar yüksek olursa, etkilerin o kadar yüksek olduğu bulundu. Hayvarda H. pylori kaynaklı gastrit, altı haftanın sonunda doz bağımlı bir şekilde azalmıştır. Diğer çalışmalar, günde yaklaşık iki diş sarımsağının tüketilmesinin mide yanmasına karşı en iyi korumayı sağladığını, buna karşılık daha az yararlı olmasının yanı sıra konsantre sarımsak ekstresi takviyelerini de kullandığını ileri sürüyor.
 • Meyan kökü, rezene veya anason: Meyan, ülserler ve asit reflüsü de dahil olmak üzere her türlü sindirim şikayetinde geleneksel bir halk tedavisidir. Meyan kökü, midede yatıştırıcı etkileri ve GI sistemi içindeki güçlendirme özellikleri ile tanınan glisirizik adı verilen özel bir bileşim içerir. Aslında, bu bileşik çok etkileyicidir ve “anti-inflamatuar, anti-diyabetik, antioksidan, anti-tümör, antimikrobiyal ve anti-viral özelliklere” sahip olduğu gösterilmiştir. (10) Meyan kökü ekstresi, rezene ve Anason baharatları kullanarak biraz rahatlama da yapabilirsiniz. Meyan kökü ekstraktının dozaj önerileri, kişiden kişiye farklılık gösterir ancak çoğu insan yaklaşık 4-6 hafta boyunca günde yaklaşık 3 gram alarak iyileştirmeler yaşayabilmektedir. Ancak yüksek tansiyon tedavisinde kullanılanlar gibi meyan kökü ile etkileşim kurabilen herhangi bir reçete alırsanız, doktorunuzla konuşun.
  Elyaf bakımından yüksek gıdalar (ıslatılmış / filizi fıstığı, tohum, tahıl ve baklagiller): Elyafta yüksek bir diyet gastrit ve diğer sindirim bozuklukları için faydalı olduğu gösterilmiştir. Harvard Halk Sağlığı Yüksek Okulu tarafından yapılan bir araştırmada yüksek lifli diyetlerin, mide ülseri gelişimi riskinin yüzde 60’a kadar düştüğü tespit edildi.En iyi elyaf kaynakları arasında, badem gibi fındıklar, chia veya keten gibi tohumlar, ıslatılmış baklagiller / fasülye ve filizlenmiş kepekli tahıllar (tercihen eski tahıllar ve glutensiz yulaf, kuinoa, yabani pirinç, karabuğday gibi olanlar) Ve amaranth).
 • Sağlıklı yağlar ve proteinler: Yalın proteinler bağırsak duvarı onarımına yardımcı olur ve iltihabı tetikleyebilecek sızdıran bağırsak sendromu gibi sindirim sorunlarını tedavi eder. Temiz protein açısından iyi kaynaklar, çim beslemeli et, yabani yakalanmış balık, kafes içermeyen yumurta veya otlak tarafından yetiştirilen kanatlı hayvanları içerir. Somon veya sardalya gibi balıklar özellikle faydalıdır çünkü anti-inflamatuar ve gastrit hastaları için faydalı omega-3 gıdalarıdır. Sindirimi kolay diğer sağlıklı yağlar arasında hindistan cevizi veya zeytin yağı, avokado, çim besleme tereyağı ve ghee bulunur.
gastrit diyeti
gastrit diyeti

Gastritin Nedenleri ve Belirtileri

Gastritin en sık görülen belirtileri şunlardır:

 • Mide / karın içinde veya üstünde, özellikle de yeme zamanında yanma hissi.
 • Mide bulantısı veya ağrı
 • Bulantı veya kusma
 • Mide şişmesi
 • Iştahsızlık, çok hızlı hissetme ve muhtemelen ağırlıkta değişiklikler yaşama
 • Hıçkırık
 • Bağırsak hareketi değişiklikleri ve dışkı görünümleri (küf kokusu normalden daha koyu olabilir ve katran veya kanlı bir renk alır)

Gastritin gelişmesine neden olan şey nedir?

Gastrit, midenin iltihaplanması ve mide koruyucu astarın erozyonu ile tetiklenir. Önce yediğiniz gıdaların sindirimi ağzınızda başlar; kısmen sindirilmiş gıdalar mideye gelerek, asitler ve enzimlerle kaplanırlar. Her ne zaman bir şey yerseniz, karnınız GI yolunuzun astarına zarar verecek kadar güçlü asitler pompalar – ancak normalde bu asitler asitlerin etkilerini bloke eden özel bir mukoza tamponlanır.

Süngerimsi mukoza, midenin astarını kaplar ve korur ve asitlerin ağrılı etkilerine karşı bir savunma oluşturur; bu nedenle, mukus üretimi bir şekilde düşürüldüğünde, sindirim sisteminde yanma hissi ve mide ülseri görülür. Midede iltihaplanmanın ve mukoza üretiminin değiştiği çeşitli altta yatan nedenler vardır.

Gastrit için risk faktörleri şunları içerir:

 • Yaşlılık, özellikle 60 yaşın üstünde
 • Bağışıklık fonksiyonunun düşük olması
 • Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar Helicobacter pylori (H. pylori)
 • İbuprofen aşırı doz ve aspirin güvenirliği de dahil olmak üzere NSAID’lerin ve ağrı kesicilerinin aşırı kullanımı
 • Kötü beslenme ve besin eksiklikleri (B12 vitamini eksikliği veya magnezyum, kalsiyum, çinko ve selenyum düşüklüğü dahil)
 • Aşırı alkol tüketimi veya sigarayı tüketme
 • Yüksek stres seviyeleri
 • Safra reflüsü, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit, alerjiler, tiroid rahatsızlığı, otoimmün bozukluk veya HIV / Herpes gibi virüsleri de içine alan sindirim sistemini etkileyen diğer sağlık koşulları
 • Karın astarını etkileyen ve B12 vitamini normal emilimini engelleyen böbrek yetmezliği olan anemi
 • Obezite veya fazla kilolu olma belirtileri daha da kötüleştirebilir

Gastrit Diyeti Üzerine Nihai Düşünceler

Gastrit Diyeti
Gastrit Diyeti

Gastrit, mide mukozasına hasar ve iltihaplanma, mide ve gastrointestinal sistemin astarı sonucu oluşan bir sindirim koşuludur. Mide astarının erozyonu, sindirim sisteminde yanma hissi ve ağrıya neden olur – bazen de besin maddelerinin emilim yetersizliği.

Bazı gıdalar gastrit belirtilerini daha da kötüleştirebilir ve iyileşirken belirtilerin kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için kullanılmamalıdır. Bunlara çok asitli gıdalar, baharatlı veya sıcak yiyecekler, alkol, kafein ve işlenmiş / paketlenmiş gıdalar dahildir ve bu gastrointestinal gıdalar diyetten kaçınmak istediğiniz gıdalardır. Öte yandan, elyaftan yüksek gıdalar, C vitamini gibi antioksidanlar, magnezyum ve kalsiyum gibi elektrolitler, vitamin B12, probiyotikler ve omega-3 yağ asitleri inflamasyonu azaltmakta ve sindirim sağlığını iyileştirmekte ve bu nedenle bir gastrite dahil edilmeleri gerekmektedir. Diyet tedavi planı.

Çoğunlukla sebze, meyve, yüksek kaliteli proteinler ve sağlıklı yağlar içeren şifa verici bir gastrit diyeti, ağrılı belirtileri yönetmenize yardımcı olur, sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olur ve kritik vitaminler, mineraller ve antioksidanların eksikliklerini önler ve bu da daha da komplikasyonlara neden olabilir.

Gastrit veya peptik ülsere sahip olan her kişi çeşitli gıdalara farklı tepki verir, bu nedenle hangi gıdaların en kötü ağrıya neden olduğu veya rahatlamanıza yardımcı olma eğiliminde olduğunu test etmek için bir eliminasyon diyeti denemek en iyisidir. Önce birkaç hafta gibi belirli bir süre boyunca aşağıda açıklanan genel tetikleyici gıdaları ortadan kaldırmayı deneyin ve etkilerini test etmek için bir seferinde bir gıda ekleyebilirsiniz.

Bir gastrit diyetini izlerken, daha küçük yemek yeme, yatmadan çok yeme kaçınmak, yeterince su içmek, stres azaltmak, sigara bırakmak, toksin maruziyetini düşürmek ve yararlı takviyeleri almak gibi bazı ipuçları daha yararlı olucaktır.

Sonraki konu »

4 Yorum

 1. Endeskopide antral gastrit çıktı her sene aylar boyunca ishal karin agrisi gaz batmasi yasiyorum yediklerim sindirilmeden cikartiyorum bizmopwn tetra flahgl panoser kullandm o ara azaldi ama duzelmedi ne yapmam gerek

 2. Merhabalar. Cevaplarsanız sevinirim. Dayanamıyorum. Midemde 1 haftadır yanma ve doymuşluk hissi var. Yemek falan yiyemiyorum. Yediğim zamanlarda da geğirti yapıyor aynı anda. Kalp doktorune çıktım gerekli filmleri çektiler. Kalp temiz dediler. Dahiliye uzmanına gittim kan verdim, ultrasona girdim gastrit falan demedi. Midende gaz var dedi ve ilaç verip yolladı. Şikayetlerim devam etmekte. Ne yapmalıyım? Bana bir yol gösterin.

 3. Avatar Metin kilimli

  sarı kantaron ve zeytinyağı tedavi tavsiyesini denenebilir. Deneyip memnun olan çok kişi mevcut. Burada diğer tedavi yöntemleri de var, denenebilir; Gastrit