Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar 5 Yorum 39.990
Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Gastroenteroloji Bölümü

Beslenmeden yaşayamayız. Yediğimiz her şey ağızdan yemek borusuyla mideye, oradan da bağırsaklara geçer ve sindirilmeyen kısımlar dışkı şeklinde dışarı bırakılır. Ağızda başlayan sindirim mide ve ince bağırsaklarda devam ederek sindirilmiş besinler emilerek kana karışır ve dokulara taşınır. Her organ gibi sindirim sistemine ait organlarda da bozukluklar yaşanabilir. Bu tür bozuklar bazı belirtiler verir ve kişiler ne olduğunu anlamak ve gerekiyorsa tedavi olmak amacıyla bir sağlık kurumuna gitmek gereği duyar. Sorun şudur ki hastanelerdeki bölümlerden hangisine gidileceğine bir türlü karar verilemez. Böylece öncelikle gidilen bölüm genellikle dâhiliye bölümü olur ama asıl gidilmesi gereken bölüm eğer mevcutsa Gastroenteroloji Bölümüdür. Bu bölüm sindirim kanalının ve karaciğer, pankreas gibi sindirime yardımcı organların sağlık sorunlarıyla ligidir.

Karın İçindeki Organların Hastalıkları

Gastroenteroloji bölümü böbrekler dışında kalan, mide, ince ve kalın bağırsaklar, makat, karaciğer ve safra kesesi gibi karın içindeki organların hastalıklarının teşhisini ve tedavisini yapmaktadır. Gastroenteroloji, tıbbın dâhiliye veya iç hastalıkları bölümünün üst uzmanlık alanıdır. Karın içindeki organların hastalıkları ishal, kabızlık, mide bulantısı, mide yanması, kusma, karın ağrısı, yemek borusu yanması, ağıza acı suların gelmesi, safra kesesinde ağrı gibi klinik belirtiler verir. Gaz çıkarmanın aşırı bir hal alması, sarılık ve hepatit gibi karaciğeri ilgilendiren hastalıkların teşhisini de Gastroenteroloji Bölümü yapmaktadır.

Gastroenterolojinin Baktığı Hastalıklar Hangileridir?

Yemek borusundan başlayarak mide, bağırsaklar ve makat dâhil sindirim kanalında bulunan organların tamamının hastalığında teşhisi yapan bölüm gastroenterolojidir. Karaciğer, pankreas ve dalak da bu kapsamdadır. Ülser, reflü, gastrit, spastik kolon, mide ve bağırsak kanserleri, safra kesesi iltihabı ve taşları, sarılık, hemoroid (basur)  sorunları olanlar da hastanelerin bu bölümünden randevu almalıdır. Bölümde kanamalar durdurulmakta,  sindirim sistemine kaçan yabancı objeler yerinden çıkarılmakta, darlık mevcutsa genişletilmekte (dilate edilmekte), pankreas ve safra kesesi taşları çıkarılmakta, bu kısımlara stent uygulamakta, iltihabi durumlar tedavi edilmektedir. Ayrıca ağızdan beslenemeyen ve uzun süre hastanede yatarak tedavi edilmesi gereken hastaların beslenmeye devam edebilmesi için Perkutan Endoskopik Gastronomi yani kısaca PEG uygulanmaktadır.

Gastroenterolojide Tanı Yöntemleri

Gastroenteroloji bilim dalında görev yapan uzman hekimler gastroenterolog olarak isimlendirilir. Gastroenterologlar tanı aşamasında ihtiyaca göre hastalara kan testi yapılmasını, ultrasonografi, MR çekimi, endoskopi, duodenoskopi, kolonoskopi ve biyopsi uygulanmasını isteyebilmektedir. Üniversite ve araştırma hastanelerinde çocuklar için “Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı ” adlı ayrı bir bölüm mevcuttur.

 

Etiketler

5 Yorum

 1. Hocam benim annemin safra kesesinde 8mm büyüklüğünde taş ameliyat onerirmisiniz buda mr sonucu İntrahepatik safra yolları her iki lobda normalden geniş izlenmekte olup koledok çapı yaklaşık 16 mm ölçülmüştür. Distal koledok içerisinde büyüklüğü yaklaşık 8 mm çapında olan birkaç adet taş ile uyumlu olabilecek dolum defektleri izlenmektedir.

 2. Hocam mide şişkinligi nedeniyle aile hekimine ciktim fakat 20-10 tansiyon cikti acilen hastaneye gonderildim orda dahiliye bolumune gittim tansiyon ilaclari yla eve gonderildim daha sonra baska bir dahiliye uzmanina gittim gaz sikismasi oldugunu ve dalakta 5mm çapinda bir kaç adet parankimal kalsifikasyon dikkati cekmis verdigi ilaclarda vucudumda kizamik seklinde lekeler olustu sindi onun icin igne verdi ve gastroentoroloji ye sevk etti fakat hic bir agrim yok sadece ògurme oluyor su iciyorum bazende su gibi beyaz renkte cikariyorum ve cok korkuyorum hocam beni bu konuda aydinlatirmisiniz nedeni nedir ?

 3. Avatar Nurcan koprulu

  Hocam benim şiddetli mide ağrım var hangi hastaneyi onerirsiniz çeşitli mide ilaçları kullandım ne yapayim

 4. Avatar Gulfer sarıboğa

  Hocam benim kızım 8 yaşına girdi 12 kilo boyu 108 santim çok doktora götürdüm hematoloji endokrinoloji ama bisonuç almadım 6 ay diyetsenede görürdüm yine olmadı sürekli ishal yemek yediği gibi lavaboya gidiyor hangi bölüme gotureyim şimdiden teşekkürler

 5. Avatar Gulfer sarıboğa

  Hocam benim kızım 8 yaşına girdi 12 kilo boyu 108 santim çok doktora görürdüm hematoloji endokrinoloji ama bisonuç almadım 6 ay diyetsenede görürdüm yine olmadı sürekli ishal yemek yediği gibi lavaboya gidiyor hangi bölüme gotureyim şimdiden teşekkürler