Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Paylaş
 

Gastroenteroloji Bölümü

Beslenmeden yaşayamayız. Yediğimiz her şey ağızdan yemek borusuyla mideye, oradan da bağırsaklara geçer ve sindirilmeyen kısımlar dışkı şeklinde dışarı bırakılır. Ağızda başlayan sindirim mide ve ince bağırsaklarda devam ederek sindirilmiş besinler emilerek kana karışır ve dokulara taşınır. Her organ gibi sindirim sistemine ait organlarda da bozukluklar yaşanabilir. Bu tür bozuklar bazı belirtiler verir ve kişiler ne olduğunu anlamak ve gerekiyorsa tedavi olmak amacıyla bir sağlık kurumuna gitmek gereği duyar. Sorun şudur ki hastanelerdeki bölümlerden hangisine gidileceğine bir türlü karar verilemez. Böylece öncelikle gidilen bölüm genellikle dâhiliye bölümü olur ama asıl gidilmesi gereken bölüm eğer mevcutsa Gastroenteroloji Bölümüdür. Bu bölüm sindirim kanalının ve karaciğer, pankreas gibi sindirime yardımcı organların sağlık sorunlarıyla ligidir.

Karın İçindeki Organların Hastalıkları

Gastroenteroloji bölümü böbrekler dışında kalan, mide, ince ve kalın bağırsaklar, makat, karaciğer ve safra kesesi gibi karın içindeki organların hastalıklarının teşhisini ve tedavisini yapmaktadır. Gastroenteroloji, tıbbın dâhiliye veya iç hastalıkları bölümünün üst uzmanlık alanıdır. Karın içindeki organların hastalıkları ishal, kabızlık, mide bulantısı, mide yanması, kusma, karın ağrısı, yemek borusu yanması, ağıza acı suların gelmesi, safra kesesinde ağrı gibi klinik belirtiler verir. Gaz çıkarmanın aşırı bir hal alması, sarılık ve hepatit gibi karaciğeri ilgilendiren hastalıkların teşhisini de Gastroenteroloji Bölümü yapmaktadır.

Gastroenterolojinin Baktığı Hastalıklar Hangileridir?

Yemek borusundan başlayarak mide, bağırsaklar ve makat dâhil sindirim kanalında bulunan organların tamamının hastalığında teşhisi yapan bölüm gastroenterolojidir. Karaciğer, pankreas ve dalak da bu kapsamdadır. Ülser, reflü, gastrit, spastik kolon, mide ve bağırsak kanserleri, safra kesesi iltihabı ve taşları, sarılık, hemoroid (basur)  sorunları olanlar da hastanelerin bu bölümünden randevu almalıdır. Bölümde kanamalar durdurulmakta,  sindirim sistemine kaçan yabancı objeler yerinden çıkarılmakta, darlık mevcutsa genişletilmekte (dilate edilmekte), pankreas ve safra kesesi taşları çıkarılmakta, bu kısımlara stent uygulamakta, iltihabi durumlar tedavi edilmektedir. Ayrıca ağızdan beslenemeyen ve uzun süre hastanede yatarak tedavi edilmesi gereken hastaların beslenmeye devam edebilmesi için Perkutan Endoskopik Gastronomi yani kısaca PEG uygulanmaktadır.

Gastroenterolojide Tanı Yöntemleri

Gastroenteroloji bilim dalında görev yapan uzman hekimler gastroenterolog olarak isimlendirilir. Gastroenterologlar tanı aşamasında ihtiyaca göre hastalara kan testi yapılmasını, ultrasonografi, MR çekimi, endoskopi, duodenoskopi, kolonoskopi ve biyopsi uygulanmasını isteyebilmektedir. Üniversite ve araştırma hastanelerinde çocuklar için “Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı ” adlı ayrı bir bölüm mevcuttur.

 

Bir önceki yazımız olan Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 3048 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status