Gastrointestinal Sistem Rahatsızlıkları Nelerdir

Yazar Yorum Yap 1.013
Gastrointestinal Sistem Rahatsızlıkları Nelerdir

ÇÖLYAK

Çölyak hastalığı, besinlerde bulunan glutenin sindirilememesi sonucu oluşan malabsorbsiyon durumudur. Yenidoğan bebeklerde 6-12 aylar arasında yani ek besine başlandığı zamanlarda ortaya çıkar. Diyare, konstipasyon, kusma, karın ağrısı, gelişme geriliği, iştasızlık, zayıflama, vitamin ve mineral eksikliği ve karın şişliği görülmektedir. Kesin olarak tanısı bağırsak biyopsisi ile konulmaktadır. Bu hastalığın tek bir tedavisi bulunmaktadır. Yaşam boyunca glütensiz besinlerin diyetten çıkarılması gereklidir. Bunun için bir diyetisyene başvurulması gerekmektedir.

KİSTİKFİBROZİS

Otozomal resesif geçiş gösteren, dış salgı bezlerinin bozukluğu ile seyreden, birçok sistemi tutan, konjenital, kronik bir malarbsorbsiyonsendromudur. Özellikle beyaz ırka sahip kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Genetik geçişli bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri etkilenen bezin durumuna göre değişir. Özellikle ter bezlerinin etkilenmesi sonucu vücuttan aşırı miktarda tuz atılmaktadır. Abdominaldistansiyon, kusma, bulantı, konstipasyon, ishal ve dehidratasyon görülmektedir. Çocuklarda büyüme geriliği görülmektedir. Hastalığa tanı koyulabilmesi için hasta öyküsü iyi alınmalı ve terde klor ölçümü yapılmalıdır. Bazı gelişmiş kurumlarda genetik testlerde yapılabilmektedir. Bu hastalığın spesifik bir tedavisi yoktur. Hastalığın oluşturduğu semptomlara yönelik bir tedavi uygulanmaktadır.

ÜLSERATİF KOLİT ve CROHN HASTALIĞI

Ülseratif kolit yalnızca kolon ve rektumda yerleşirken, crohn hastalığı sindirim sistemimizin herhangi bir yerinde yerleşebilir. Ülseratif kolitte kalın barsağın iç yüzeyinde yaygın ülserler ve iltihabi polipler oluşur. Genel olarak bu hastalığın tedavisi ilaçlar ile yapılmaktadır. Bazı ciddi durumlarda ise cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Diyetlerinde süt ve yüksek yağlı besinler kısıtlanmalıdır.

REFLÜ

Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçtığı duruma reflü denilmektedir. Bu geri dönme işlemine regürjitasyon da denilmektedir. Reflü genellikle gece yatarken olduğu için pek fark edilmez. Kısa süre içerisinde belirti vermez. Hastalık uzun süre içerisinde belirli sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Özellikle yemek borusunda oluşan yaralar hastalığın ciddiyetini gösterebilmektedir. İlerleyen zamanlarda bu yaralar kansere dönüşebilir. Ve yemek borusunun bir kısmının veya tamamının alınması gerekebilmektedir. Özellikle acı, baharatlı, ekşi ve mayalı besinler tüketildiğinde oldukça fazla görülmektedir. Tedavisi mide asit içeriğini inhibe edici ajanlar kullanılarak yapılır. Proton pompa inhibitörleri de kullanılabilmektedir. İler ki boyutlarda hastaya cerrahi işlem uygulaması gerekebilir. Beslenme tedavisi olarak da mide asiditesini arttıran besinlerin tüketilmesi azaltılmalı veya kesilmelidir.

GASTRİT

Mide içeriğinin yani mide mukozasının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Belirti olarak mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, ateş vb. durumlar görülebilmektedir. Bu hastalığın tedavisi için antibiyotikler ve mide asiditesini azaltıcı ajanlar kullanılır. Beslenme tedavisi olarak diyetten mideyi rahatsız eden besinler çıkarılmalıdır.

GASTROENTERİT

Mide ve bağırsak mukozasının iltihaplanması sonucu oluşan bulantı ve kusma ile karakterize bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi antibiyotik tedavisi ve mide asiditesini azaltıcı ajanlar kullanılması yöntemiyle yapılır. Beslenme tedavisi olarak diyetten mideyi rahatsız eden besinler çıkarılmalıdır.

BULANTIVEKUSMA

Nedenleri

 • Gıda zehirlenmesi
 • Gebelik
 • safra kesesi ve yollarını ilgilendiren iltihap ve tıkanmalar, periton zarının iltihaplanması, apandisit.
 • Enfeksiyonlar
 • Radyoterapi
 • Göz hastalıkları
 • Malign hastalıklar
 • Kafa içi basınç artışına neden olan durumlar
 • Sindirim kanalında gelişen ülserler, darlıklar ve tıkanmalar, pankreasta gelişen iltihaplar,
 • Miyokart enfarktüsü (Kalp krizi)
 • Böbrek ve böbrek üstü bezi hastalıkları

Bulantı ve kusmanın geçirilebilmesi için belirli ilaçlar kullanılabilmektedir. Beslenme tedavisi olarak patates haşlaması, nişasta peltesi, kuru kahve, çay tüketilebilir. Diyetten süt ve süt ürünleri, yağlı besinler, yüksek lifli besinler kısıtlanmalıdır. Dehidratasyon durumunu düzeltmek için bol sıvı alımı olmalıdır. Aynı zamanda sıvı elektrolit dengesinin sağlanması için mineral takviyesi almak gerekebilir.

Etiketler