Gebelikte Kanama Normal mi?

Yazar Yorum Yap 3.721
Gebelikte Kanama Normal mi?

Gebelikte Kanama

Anne adaylarını hayatlarının en zorlu süreçlerinin birinde düşündüren hususlardan birisi de zaman zaman yaşanabilen gebelikte kanamanormal mi sorusudur. Kanamanın gebelik haftalarının hangisinde meydana geldiği önemli olmakla beraber her ihtimale karşın doktora gidilmesi önemle tavsiye edilir. Hafif kanamanın ardından kesilmesi, doktora gitmeyi ihmale bir neden olarak görülmemelidir. Nedeninin teşhis edilmesi şarttır. Genel kanama sebepleri rahim ağzı enfeksiyonu, plasentanın erken ayrılması ya da plasentanın önden gelmesi olarak sayılabilir. Her bakımdan bebek ve anne sağlığı açısından hayati risk olabileceği bilinmelidir. Gebelik sürecinin ilk yarısındaki kanamanın riskliliği, ikinci yarısında oluşan kanamalara göre azdır. Ancak yine de düşük tehdidi olabilir.

Gebelikte Kanama Sebepleri

Dış gebelik ya da “mol” gebeliği gibi durumlar da gebelikte kanamanormal mi sorusunun yanıtlarındandır.“Serviks lezyonları”denilen rahim ağzı enfeksiyonu ve rahim ağzı kanser öncesi lezyonlar gebelikte anne-babanın münasebetlerinden sonra kanama yapabilir. İdrar yolundan kaynaklanan ya da basur nedeniyle bir rektal (makat) kanama da hamileler tarafından vajinal bir kanama olarak düşünülebilir. Birinci yarıdaki kanamaları gidermedeki amaç bebekten ziyade anne sağlığına yöneliktir. Zira birinci dönemdeki fetüs henüz yaşama sınırı adı verilen doğum sonrası yaşama sınırına ulaşmaz. Ancak gebeliğin ikinci döneminde oluşan kanamalar (genelde 26. hafta sonrası) anne ile birlikte bebeğin hayatının da risk altında olduğu anlamına gelir.

Kanama ve Düşük Belirtileri

Oran verilecek olursa gebeliklerin dörtte birinde ilk 3 aylık dilimde kanama yaşanabilir. Her kanama düşük olacak anlamına gelmez. Kasıklarda kramplar olup, rahim ağzının açılmadığı durumlarda gebelikte kanamanormal misorusu soruluyorsa yatak istirahati önerilir. Kramplar geçip kanama durursa gebeliğin devamı söz konusu olur. Ancak kanama-kramp şiddetli olarak devam ederse düşük habercisi olabilir. Kasılma-kanamaya ilave olarak rahim ağzı açılmış ise bebeğin alınması gerekebilir. En doğrusu yukarıda belirtildiği üzere derhal kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmektir. Ultrasonla embriyo kalp atışları gözlemlenir. Kimi uzmanlar düşüğü önleme amaçlı “progesteron” içeren ilaçlar yazsa da doktorun nihai görüşü bu konuda çok değerlidir.

Etiketler