Geçmeyen Mide Bulantısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Yazar Yorum Yap 584
Geçmeyen Mide Bulantısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Geçmeyen mide bulantısı sebebi nedir ve nasıl tedavi edilir sorusu için; geçmeyen mide bulantısı olarak tanımlanan, bu yönde yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda bir hastalık bulgusuna rastlanmamasına rağmen halen devam eden mide bulantısı uzmanlar tarafından psikolojik kaynaklı olarak görülmektedir. Bu yönde geçmeyen mide bulantısı için psikolojik kaynaklı tedavi uygulanması gerekirken, hastaların kendilerini bu kalıba sokmadıkları, psikolojik tedaviyi reddettikleri ve bu yönde bir ihtiyaç duymadıklarını belirttiklerinden mide bulantısının sürekli hale geldiği de söylenebilir.

Geçmeyen Mide Bulantısı Anskiyete Habercisi Olabilir

Kronik mide bulantısı olarak da isimlendirilen, aniden ortaya çıkan, günlerce sürebilen ve sık tekrarlayan mide bulantılarının altında anksiyetenin yatabileceği uzmanlar tarafından ifade edilirken, anksiyeteye bağlı mide bulantılarında kişinin kendisine zarar vermesi de kaçınılmaz olmaktadır. Bu tarz mide bulantıları kişilerin korkularını ve kaygılarını büyüterek endişelerini arttırmakta; endişeleri yüzünden de sürekli huzursuz oldukları da göze çarpmaktadır. Tüm bu olumsuz durumlar kronikleşen mide bulantısını beraberinde getirirken kişilerin mutlaka psikolojik destek almaları gerekmektedir.

Hastalık Habercisi Olabilir

Geçmek bilmeyen mide bulantısı psikolojik olduğu gibi , belirli aralıklarda seyreden mide bulantılarının başta ülser ve migren olmak üzere vertigo ve kanser gibi bazı hastalıkların habercisi olduğu da bilinmektedir. Bu yönde;

  • Endoskopi
  • Tomografi
  • İdrar Tahlilleri
  • Kan Tahlilleri gibi yöntemler nedeni belirlenemeyen ve tanı konamayan mide bulantılarının nedenlerinin belirlenmesinde anahtar konumunda olurken, bu yönde teşhis koyulamayan durumların ise psikolojik kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Anksiyete hastaları başta olmak üzere mide ve bağırsak duvar gerginlikleri kronik mide bulantısı çekenlerde sağlıklı bireylere göre vücut tarafından daha abartılı olarak algılanmakta, takıntılı bireyler sayesinde de hastaların durumu daha da abarttıkları görülmektedir. Ama bunu düşünemediklerinden mide bulantısının görülmesi de kaçınılmaz hale gelmektedir.

Geçmeyen Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Yukarıda da belirtildiği üzere geçmeyen mide bulantısı çözümleri için verilecek ilk tavsiye hastaların psikolojik destek almalarıdır. Hastalar bu konuda psikolojik destek aldıkça bunun bir hastalık değil, işlevsel bir durum olduğunu algılayıp problemi daha kolay atlatabilmektedirler. Bu bilgiye ek olarak;

  • Geçmeyen mide bulantısı yaşayan hastaların kafeinli içecekler, alkol, her türlü inek sütü ürünleri, paketli gıda ürünleri ve yağlı gıdalardan kaçınarak; sıvı alımının arttırılması, keçi sütü ürünlerinin tercih edilmesi, her gün açık havada en az 45 dakika yürüyüş yapılması ve hareketli bir yaşam tarzına geçilmesi uzmanlar tarafından yapılan önemli bir uyarıdır. Nefes egzersizi, meditasyon ve yoganın da geçmeyen mide bulantısı için oldukça önemli faydalar sağladığı da kanıtlanmıştır.
  • Mide bulantısına en iyi gelen yiyecek kesinlikle muzdur. Muz hem potasyum açısından zengin hem de hafif bir meyve olduğundan her türlü mide bulantısına iyi gelmektedir.
  • Karpuz, soyulmuş elma, haşlanmış patates, pirinç lapası, leblebi, karpuz ve yoğurt da geçmeyen mide bulantısı için oldukça fayda sağlayabilir.
Etiketler