Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 6.200
Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Genel Cerrahi

Hastanelerdeki Genel Cerrahi adlı bölümün hangi hastalıklara baktığı birçok kişinin merak konusudur. Belki çoğu kez önünden geçtiğiniz Genel Cerrahi Bölümünün hangi hastalıklarla ilgilendiğinin cevabını aşağıdaki açıklamalarımızda bulacaksınız. Farklı branşlardaki doktorlar insanların farklı sağlık sorunlarına yardımcı olmaya çalışır. Genel cerrahi oldukça geniş kapsamlı bir tıp dalıdır. Faaliyetlerini diğer bazı tıp disiplinleriyle birlikte eşgüdümlü bir şekilde yürütmektedir. Radyoloji, patoloji, gastroenteroloji,  radyasyon onkolojisi, girişimsel radyoloji genel cerrahinin birlikte çalıştığı disiplinlerden birkaçıdır. Eskiden Hariciye adıyla bilinen Genel Cerrahi insan vücudundaki sistemik ve bölgesel sorunları cerrahi yöntemler kullanarak tedavi eder. Bu alanda görev yapan hekimlere de cerrah adı verilir.

Genel Cerrahi Ne Yapar?

Latince ’deki  “chirurgiae” adlı bir kelimeden köken alan cerrahi “el işi” anlamına gelmektedir. Cerrahi tıbbın eski bir dalıdır. Cerrahi alanındaki ilk uygulamalar Mısır’da M.Ö 3500 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Eski Yunanlı, tıbbın en büyük hekimleri arasında yerini almış olan Hipokrat tarafından da cerrahi yöntemler uygulanmış ve gelişerek bugüne ulaşmıştır.

Bazı hastalıkların ilaçla tedavisi yapılabilse de bazılarının ameliyatla tedavi edilmesi gerekebilir. Hastanelerde diğer bölümlerle kıyaslanırsa bu bölüme daha fazla hastanın yönlendiği ya da ihtiyaç duyduğu söylenebilir. Birçok hastalığa bakan Genel Cerrahi yapılan tetkiklere dayanarak ameliyat olup olmayacaklarına karar verir ve gerekliyse uygular. Şimdi konuyu biraz daha genişletip bu bölümün hangi hastalıklarla ilgilendiğine ve hangi tür ameliyatlar yaptığına bakalım.

Genel Cerrahide Bakılan Hastalıklar

Bu dalda ilaçla tedavi edilemeyen hastalıkların iyileştirilmesi, onarılması, tümör gibi bazı kısımların kesilerek çıkarılması ve hastaların sağlığına kavuşturulması amaçlanır. Genel Cerrahi kendi arasında Kalp ve Damar Cerrahisi, Beyin Cerrahisi, Göz Cerrahisi, Kadın Doğum Cerrahisi, Ortopedi Cerrahisi, Plastik Cerrahi gibi alt bölümlere ayrılmış olsa da genellikle hastanelerde tek bir bölüm olarak karşımıza çıkar. Genel Cerrahide aşağıdaki hastalıklara bakılır ve değişik cerrahi yöntemlerle tedavileri yapılır.

*Mide hastalıkları

*Guatr gibi tiroid bezi sorunları

*Paratiroid bezi sorunları

*Meme hastalıkları

*Hemoroid (basur) ve makatla ilgili sorunlar

*İnce ve kalın bağırsakla ilgili hastalıklar

*Yemek borusundaki sorunları

*Safra kesesi taşları ve pankreas sorunları

*Apandisit

*Karaciğerle ilgili sorunlar

*Böbrek üstü bezleri sorunları

*Fıtık

*Kistler

*Obezite

*Kıl dönmesi (Pilonidal sinüs)

*Et benleri

*Travma ya da kaza sonrası yaralanmaları gibi sağlık sorunlarının cerrahisini yani ameliyatını gerçekleştiren bölüm Genel Cerrahi’dir. Genel Cerrahide endoskopi ve kolonoskopi de yapılmaktadır.

Ameliyattan Sonraki Süreç

Ameliyatların bir kısmı açık bir kısmı da kapalı (laparoskopik) ameliyat şeklinde gerçekleşmektedir. Eğer hasta ve hastalık uygunsa laparoskopik yöntemle yapılan tedavide daha küçük bir bölgede kesi yapıldığından hastalar daha kolay iyileşmekte, hastanede kalış süreleri azalmakta,  daha az ağrı çekmekte, büyük yaralarla ve onların iyileşmesiyle uğraşmamaktadır. Hastalara kısa sürede sosyal yaşama geri dönüş imkânı veren laparoskopik cerrahi iş gücü kayıplarını da en aza indirmektedir. Ameliyat sonrası geriye kalan iz yok denecek kadar küçüktür. Bu yöntem safra kesesi, apandisit, mide fıtığı, kasık fıtığı gibi hastalıklar için uygundur. Ameliyat sonrasında bazı hastaların daha hızlı iyileşmesi ve normal yaşantılarına dönebilmesi amacıyla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü ile işbirliği kurulması gerekmektedir.

 

 

 

Etiketler