GFR Testi Nedir? GFR Yüksekliği Ve Düşüklüğü Nelerdir?

GFR Testi Nedir
Paylaş
 

GFR Testi Nedir

İnsan sağlığı ve yaşam kalitesi açısından en önemli organların başında böbreklerimiz gelir. Böbreklerimizin onca görevinden biri de metabolizmadaki atık maddeleri filtrelemektir. Filtreleme görevini yerine getiren böbrekler, atıkları ise mesaneye gönderirler. Sağlıklı bir insanda bu süreç son derece düzgün işlemektedir.

Glomerular filtrasyon ise böbreklerimizin vücut atıklarını gidermek için geçirdiği süre olarak bilinmektedir. Glomerular Filtrasyon Hızı’nın kısaltılmışı olan GFR testi ise, böbreklerin ne derecede çalıştığını, fonksiyonlarını istenilen seviyede yapıp yapmadığının anlaşılması için böbrek ile alakalı yapılan bir testtir. Bu testin yapılmasındaki ama dakika başına glomerüllerden ne kadar kan geçtiğini hesaplamaktadır. Glomerüller, böbreklerdeki kanın içindeki atıkları filtrelemekle görevli olan küçük filtrelerdir. GFR testi, damardan alınan kan testi ile yapılmaktadır.

Alınan kan örneği laboratuara gönderilir. Burada kan örneğindeki kreatin seviyesinin ne olduğuna bakılır. GFR seviyesinin belirlenebilmesi için de kreatinin seviyesi farklı etkenler ile birleştirilir. Ancak yetişkinler ve çocuklar için formüller farklıdır.

GFR Testi Nedir

GFR Testi Nedir

GFR hızının hesaplanması için kreatinin seviyesine ve hastanın birtakım özelliklerine bakılır. Bu noktada hastanın yaşı, cinsiyeti ve kilosu gibi kıstaslar göz önünde bulundurulur. Erkeklerde kreatinin seviyesi, kadınlardaki kreatinin seviyesinden daha fazladır. Bu yüzden GFR testinin hesaplanmasında cinsiyet faktörüne de dikkat edilir. GFR testinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktör de yaştır. Çünkü kişinin 30 yaşına girmesi ile birlikte GFR’si düşmeye başlamaktadır. Sonuç olarak; cinsiyet, yaş, etnik kökeni boy, kilo ve kreatinin seviyesi GFR testini hesaplanmasında önemli faktörlerdir.

GFR Testi Neden Yapılır?

GFR testi, böbreklerimizin kan filtreleme kapasitesinin hangi düzeyde olduğunu ölçer. Eğer böbreklerinizin iyi çalışmadığına dair bir belirti oluşmuşsa doktorunuz bu testi yapmanızı isteyecektir. Ayrıca bu testi, böbrek hastalıklarının ne derecede ilerlemiş olduğunu görmek içinde yapılır.

GFR Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

GFR normal değerleri, Ulusal Böbrek Vakfı’na göre, 90 ila 120 mL / dak / 1,73 m2 arasındadır.  Ancak 30 yaşını aşmış kişilerde ve yaşlılarda GFR değeri normalin altında seyreder. Bunun nedeni GFR’in özellikle 30 yaşından sonra gittikçe düşmeye başlamasıdır. Yukarıdaki normal değerler, laboratuardan laboratuara farklılık gösterebilir.

GFR Anormal Değerleri Kaçtır?

3 ay boyunca 60 mL / dak / 1,73 m2’nin altına bir seyir gösteren GFR hızı, kronik böbrek hastalıklarının habercisi olabilir. 15 mL / dak / 1.73 m2’den daha düşük bir GFR seviyesi de böbrek yetmezliğinin belirtisi olduğu için acilen müdahale edilmesinde fayda vardır.

Kronik Böbrek Hastalıklarında Görülen GFR Değerleri

GFR GFR (ml/dak /1.73 m2) / Tanım

 • G1 ≥ 90 normal veya yüksek
 • G2 60-89 Hafif azalmış
 • G3a 45-59 hafif orta derece azalmış
 • G3b 30-44 orta ve ağır azalma
 • G4 15-29 ağır azalma
 • G5 < 15 böbrek yetmezliği

GFR Yüksekliği Veya Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

GFR yüksekliği ve düşüklüğü tedavisi için gitmeniz gereken hastane bölümü Nefrolojidir. Nefroloji doktorunuz, GFR yüksekliğinin ya da düşüklüğümün nedenlerini ortaya koyacaktır. Bu noktada GFR yüksekliğinin ya da düşüklüğünün nedenine bağlı olarak çeşitli tedavi yöntemleri ile GFR seviyesini normal seviyede tutmaya çalışacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Nötropeni Nedir? Nötrofil Düşüklüğü Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 17499 kere okundu.
 • Site Yorum

12 adet yorum var.

 1. emir dedi ki:

  gfr sonucunda virgül çıktı ne demek oluyor ?

 2. esra dedi ki:

  hocam gfr 121 cıktı bu normal mi 28yaşındayım doktora gıtmem lazım mı

 3. Selçuk Maytalman dedi ki:

  Değerli Doktorum kan tahlili sonuçları na göre eGFR sonucu 95 çıktı referans aralığını biraz üstünde bu kan düşüklüğü ne. Nedenleri
  Saygılarımla.

 4. Ercüment ocak dedi ki:

  Hocam yaşım 60.GFR ise 85 . Suyu az içiyorum mu demek.ne yapmam gerek. Saygılarımla

 5. Mustafa karaaslan dedi ki:

  GFR değeri 61,5 çıktı ne anlama gelmektedir.Bilgi verirseniz mutlu olurum

 6. Neşe dedi ki:

  Hocam kızım 37 yaşındaGFR 110.79 yükselmiş lütfen cevaolarmısınız

 7. Neşe dedi ki:

  Hocam,kızım 37 yaşındaGFR si 110.79yüksekmi

 8. Ayse dedi ki:

  Hocam benim gfr hesaplamam 126 çıktı kan testinde sonuc aralıgı 60-120 diyor

 9. Meriner dedi ki:

  Gfr düşük. 85 tedavi gerekiyormu ne yapmam gerekiyor

 10. Meriner dedi ki:

  Gfr düşük. 85 tedavi gerekiyormu

 11. Sinan dedi ki:

  Hocam sonucum bu çıktı yorumlarmısınız.
  sonucumHesaplamada CKD-EPI formülü kullanılmıştır. Siyah ırk için, 1.159 katsayısı ile çarpılmalıdır. ** (Glomerüler Filtrasyon Hizi) >= 90 Normal veye Yüksek GFH 60-89 Hafif Azalmis GFH 45-59 Hafif-Orta Derecede Azalmis GFH 30-44 Orta-0leri Derece Azalmis GFH 15-29 0leri Derecede Azalmis GFH <15 Böbrek Yetmezligi

  • elif dedi ki:

   2 yıldır böbreğimde sandığım özellikle geceleri sabaha karşı ortaya çıkan sanki şişiyor patlayacakmış gibi his oluyor bazen yatakta dönmek zorlaşıyor.gitmedigim bölüm kalmadı en son tahlilim EGFR 119.91 bu nedemektir.

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status