GGT Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir

Yazar 2 Yorum 16.170
GGT Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir

GGT Nedir

GGT (Gama Glutamil Transferaz), bir karaciğer enzimidir ve karaciğer dışında, böbrek, dalak, safra kesesi ve pankreas’tan salgılanan bir enzimdir. Kan dolaşımındaki  Gama Glutamil Transferaz enzimi, genellikle karaciğer kaynaklıdır ve metabolizmada gerçekleşen kimyasal reaksiyonlarda görev alır. Metabolizmanın kendi ürettiği güçlü bir antioksidan olan Glutatyon’un üretiminde önemli rol üstlenir. Glutatyon, tüm dokuları ve iç organları zararlı serbest radikallerden ve metabolizma dışı zararlı etkilerden korur. Gama glutamil transferaz enziminin kan düzeylerinde ki yükselişi, bazı hastalıkların etkisiyle karaciğer hasarının ve fonksiyon bozukluğunun belirtisidir. GGT yüksekliğinin diyabet, kalp ve böbrek hastalıklarında da görülebildiği birkaç yıl öncesine kadar yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Bununla birlikte, gerçek anlamda bir karaciğer hastalığı yada fonksiyon bozukluğunun kesin teşhisi için GGT yüksekliği dışında, ALP (Alkalen Fostafaz) adı verilen karaciğer enzimlerinin de yüksekliği de aranmaya başlanmıştır.

GGT Nedir
GGT Nedir

AST, (Aspartat Transaminaz) enziminin seviyeleri de karaciğer hastalıklarının tespit ve teşhisinde rol oynamaktadır. GGT değeri, erkeklerde kadınlara oranla daha yüksek seviyededir. Yaş ilerledikçe kadınlarda da GGT artışı izlenir. Erkeklerde 8-38 U/L, 45 yaş altı kadınlarda 5-27 U/L, 45 yaş üstü kadınlarda ise 8-38 U/L Seviyesi normal düzeylerde olarak kabul edilir.  Bu seviyeler referans değerlerdir ve uluslararası düzeyde kabul edilmiş standartlardadır. Yükseldiğinde ilk akla gelen karaciğer rahatsızlıkları olsa da bu yüksekliğin neden olduğu farklı iç organlardan kaynaklı hastalıklar da ender de olsa mevcuttur. GGT testi, ALP yüksekliği tespit edilmedi durumunda, bu yüksekliğin karaciğerden yada kemik ve kemik iliğinden kaynaklanabileceğinin ayrımı içinde yapılır. Gizli alkolizm hastalığı gibi durumların tespitinde de faydalanır. Testten 24 saat öncesinde alınabilecek düşük bir miktar alkol dahi seviyesinin yükselmesine neden olur ve hastaların hekimler tarafından bu hususta uyarılması testin sağlıklı sonuçları için ehemmiyet taşır.

Ggt Yüksekliği

Ggt Yüksekliği
Ggt Yüksekliği

GGT seviyelerindeki  minimal düzeyde artışlar herhangi hastalığın varlığı yada belirtisi olarak değerlendirilmez ancak belli bir referans değerinin üzerindeki artışı, ciddi bir karaciğer hastalığının varlığını yada potansiyelini gösterebileceği gibi diğer iç organlarla ilgili başka hastalıkların belirtisi de olabilir. GGT yüksekliğine neden olan ve sonuçlarda sık rastlanan hastalıklar;

Alkolizm yada sık aralıklarla yüksek derecede alkol tüketimi. Bu teşhisi koyabilmek adına MCV ( Kandaki alyuvarların hacmini, miktarını ve yoğunluğunu ölçen bir kan testi ) değerininde normalden yüksek olması beklenir.

Konaljit ( Safra kanalı tıkanıklığı )

Karaciğer hasarı ve hastalıkları. Siroz ve Hepatit türleri buna örnektir.

Diyabet (Şeker) hastalığı Tip 1 ve 2 diyabette görülebilir.

Pankreas İltihabı Hastalığı (Pankreatit)

Aşırı kırmızı et ve türevlerinin tüketiminde de GGT yüksekliği görülebilir.

Çeşitli ilaçların kullanımı GGT yüksekliğine neden olur. Bu hususta, tetkik öncesinde hekime bilgi verilmesi gerekebilir.

Sigara ve tütün ürünleri tüketimi

Magnezyum ( Metabolizmanın ve çeşitli organların sağlıklı işleyişi için değerli olan en önemli minerallerden biridir. ) yüksekliği.

Obezite ( Aşırı kilolu olma durumu )

Bazı virütik kaynaklı enfeksiyon hastalıkları

Antifungal (Mantar enfeksiyonları) ilaçları

Testosteron hormonu içeren replasman tedavi ilaçları

Ggt Düşüklüğü

Ggt Düşüklüğü
Ggt Düşüklüğü

GGT seviyesinin, sağlıklı bir metabolizmada düşük olması beklenir ve sıklıkla bu düşüklük bir hastalığın belirtisi olmaz. Bazı durumlarda ise , normal sayılmayan nedenlerle düşer ve bazı hastalıklar bu düşüklüğün sebebi olabilir. Yemeklerden hemen sonra ve sık tüketilen kahve seviyesini düşürür. GGT düşüklüğü ile görülen hastalıklar;

Hipotalamik sendromlar (Hipotalamus olarak adlandırılan Hipofiz bezi hastalıkları)

Magnezyum mineral düşüklüğü

Doğum kontrol haplarının kullanımı

Hipotiroidi (Düşük tiroid hormonu salgılanması ile gelişen endokrin hastalığı)

GGT yüksekliği ve düşüklüğü belirli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Yapılan bir araştırmada ise GGT seviyeleri normal düzeylerde olmayan hastaların %30’unda herhangi bir sağlık sorununa rastlanmamıştır. Bu sonuca rağmen tetkiki, bilhassa karaciğer hastalıklarının teşhisinde büyük bir yardımcıdır.

2 Yorum

  1. merhaba ben hiv pozitifim turuvada ve kaletra kullanıyorum hdl-53 ldl-136 total kolestrol-199 trigliserd-51 alt-38 alkalenfosfataz-113 ggt-79 çıktı kan vermaden 10 gün önce alkol almıştım ggt yüksekliği ondan olabilirmi bide 2 aydır sigarayı bıraktım 7-8 kilo aldım bu sebeb olabilirmi

  2. Avatar Nurten Zabun

    Hocam benim ferritin düzeyi 247,Ggt düzeyi 98 bu değerler büyük sorunlar yaratır mı ne yapmalıyım??Çok tesekkürler