Gıda Zehirlenmesi Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 869
Gıda Zehirlenmesi Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Gıda zehirlenmesi bazı besinlerin bozulmaları sonucu vücutta toksik etki oluşturması sonucu ortaya çıkan klinik bir tablodur. Genellikle kişilerde hafif belirtiler görülmektedir. Fakat bazı bireylerde ağır tablolarla seyir göstermektedir. Bu yüzden bazı durumlarda acil tıbbi müdahale gerekebilir.

GIDA ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ

Gıda zehirlenmelerinde en sık ve yaygın olarak görülen belirti karın ağrısı, kusma ve ishaldir. Bu belirtilerin hepsinin aynı anda görülmesi gıda zehirlenmesini akıllara getirmektedir. Bununla birlikte; baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, nefes darlığı, bayılma, halsizlik, kas ağrıları vb. durumlar görülmektedir. Özellikle başta bahsedilen belirtilerin görülmesi ile hasta muhakkak en yakın acil servise başvurması gerekmektedir.

GIDA ZEHİRLENMELERİNİN NEDENLERİ

Gıda zehirlenmesine genellikle patojen mikroorganizmalar sebep olmaktadır. Bazı mikroorganizmalar besinlerde çoğalarak vücut içerisinde toksik etkilere sebep olmaktadır. Bu yüzden küflenmiş, çürümüş ve uygun şartlar altında saklanmamış besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Özellikle su aktivitesi yüksek olan besinlerde ve protein içeriği yüksek olan besinlerde bozulmalar görülmektedir. Bu yüzden et, tavuk, balık, sebze ve meyvelerin uygun koşullarda saklanıp, hazırlanması ve tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle en büyük yanlış dondurulmuş besinlerin çözdürülme işleminde karşılaşılmaktadır. Çözdürülme işleminin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi mikroorganizmaların çoğalmasını arttırmaktadır. Dondurma esnasında mikroorganizmalar ölmezler sadece üremeleri durur. Normal sıcaklıklara gelen besinlerde mikroorganizmalar tekrar üremeye başlar. Bu durumda besin zehirlenmesine zemin hazırlar. Bir diğer sıkıntı ise konserve ürünlerdir. Özellikle toplumumuzda konserve ürünler çok sık tüketilmektedir. Konserve ürünler hazırlanırken içerisinde hava kalmaması sağlanır. Herhangi bir hasar sonucu konserveler içerisine hava alarak mikroorganizmalar için uygun bir hal halini alırlar. Bu yüzden özellikle konserve ürün tüketirken son kullanma tarihine ve kutu üzerinde herhangi bir hasar olup olmadığına dikkat edilmelidir. Üzerinde hasar olan konserve ürünler kesinlikle tüketilmemelidir.

GIDA ZEHİRLENMELERİNDE TEDAVİ

Gıda zehirlenmesinde tedavi hastadan hastaya değişmektedir. Tanısı konulan hastanın o anki durumuna göre tedavi uygulanır. Hastada öncelikler belirlenerek tedaviye başlanır. Genellikle bu tarz hastalar erken farketip hastaneye başvurmaktadırlar. Bu tarz kişilerde aktif kömür tedavisi işe yaramaktadır. Bazı kişilerde durumu fark etmeyip hastaneye başvurmakta geç kalmaktadır. Bu yüzden bu tarz hastalara acil tıbbi müdahale gerekmektedir. Durumları stabilleştirilen hastaların midelerine lavaj uygulaması yapılmaktadır. Mide lavajı hastanın burun veya ağzından bir hortum vasıtasıyla midesine girilip midesinin özel solüsyonlar ile yıkanması işlemidir. Bu işlem oldukça ağrılı ve acı vericidir. Ama bu işlemin bazı hastalarda kesinlikle yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde yaşamı tehdit edici bir hal alabilir. Mide lavajı yapılan hastalar acil bölümünün yatan hasta servisinde 1 gün yatırılmaktadır. Sık sık yaşamsal bulguları takip edilmektedir. Bazı durumu ciddi olan hastalar hastanelerin yoğun bakım servisine yatırılarak durumları takip edilmektedir. Bu tarz hastaların hastanede kalma süresi oldukça uzamaktadır. Bu yüzden hasta yakınlarının bunun bilincinde olarak hastane personellerine saygılı davranması gerekmektedir. Durumu günden güne iyiye giden yoğun bakım hastası doktor onayı ile normal servise alınarak burada da belirli bir zaman kalmaktadır. Bu serviste de hastanın yaşamsal bulguları takip edilmektedir. Aynı zamanda bu hastalara doktor istemi doğrultusunda ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse gıda zehirlenmesi ciddi bir durumdur ve hafife alınamaz. Gıda zehirlenmesi belirtilerinin bir veya birkaçının görüldüğü durumlarda kesinlikle en yakınınızdaki acil servise başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yaşamınız için tehlikeli durumlar oluşabilir. Özellikle dışarıda, açıkta satılan ürünleri tüketmekten kaçınmanız yararlı olacaktır. Tüketeceğiniz besinleri güvendiğiniz yerlerden almanız önemlidir.

Etiketler