Globulin Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Yazar 1 Yorum 34.845
Globulin Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Globulin Nedir

Globulin ağırlık bakımından yüksek olan protein çeşididir. Vücudun savunma sistemi globulinler tarafından inşa edilmektedir. Bağışıklık sisteminin temel yapı taşlarıdır ve kendi içerisinde türlere ayrılmaktadır. Kanı oluşturan temel yapı taşlarından biri de globulindir. Bağışıklık sistemi ve savunma mekanizmasında etkin şekilde rol alan globulinler, bağışıklık globulini olarak da isimlendirilmektedir. Büyük kısmı karaciğerde bulunan globulinler, lenfoid dokulardada üretilmektedir. Alfa, gama ve beta globulinleri olmak üzere temelde üç gruba ayrılmaktadır.

Magnezyum sülfat, sodyum klorür içeren globulinin yapı bakımından ağırlığı oldukça yüksektir. Suda erimeyen bu protein türleri; gerçek ve yalancı globulinler olarak iki şekilde de sınıflandırılmaktadır. Gerçek globulinler suda erimezken, yalancı globulinler az miktarda da olsa suda erimektedir. Gerçek globulinler öglobulin, yalancı globulinler psödoglobulin olarak adlandırılmaktadır.

Globulin Türleri Nelerdir?

Alfa Globulinler; Alfa globulinler, kendi içerisinde alfa1 ve alfa2 olarak gruplandırılmaktadır. Alfa 1 olarak isimlendirilen globulinin yüksekliği akut ya da bunun yanında kronik iltihap hastalıklarına yol açmaktadır. Bu globulin miktarının düşük olması durumunda ise karaciğer sorunları akıllara gelmektedir. Alfa 2 olarak isimlendirilen globulin ise böbrek ve tiroid sorunlarına karşı şüphe uyandırmaktadır.
Beta Globulin; Cinsiyet hormonu olarak isimlendirilen beta globulinler, cinsel hormonlarını da içermektedir. Bu globulinlerin yüksekliğinde kolesterol ve demir eksikliği hastalıkları risk unsuru oluşturmaktadır. Beta globulinin düşüklüğünde ise siroz riski ortaya çıkmaktadır.
Gamma Globulin; İnsan sağlığının korunmasında etkili olan savunma işlevi gamma globulinlerinin omuzlarındadır. Moleküler ağırlıkları çok yüksektir ve bağışıklık sisteminin temelini oluştururlar. Gamma globulinleri pasif bağışıklık kazandırılmasında kullanılmaktadır. Bağışıklık kazanan kişilerden elde edilen gamma globulinler ayrıştırılmakta ve serum yoluyla başka hastalara enjekte edilmektedir. Yüksekliği sirozdan, karaciğer hastalıklarına kadar pek çok sorunun habercisidir. Enfeksiyon, romatoit artrit, multiple mylom ve bazı kanserler gamma yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Gamma globulinlerin düşüklüğü ise bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Bu globulinlerin düşüklüğü direkt olarak hastalıkla ilişkilendirilmese de dolaylı yoldan hastalıklara kapı aralamaktadır.

Globulin Yüksekliği Nedir?

Savunma sistemi proteini olan globulinler, mikroplarla savaş esnasında antijenle birleşmektedir. İnsan sağlığı açısından çok önemli olan globulinler bazı durumlarda yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Globulin miktarının yükselmesi çeşitli şekillerde kendini belli etmektedir. İştah kaybı, ishal, mide bulantısı, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, ateş globulin yüksekliğine işaret eden unsurlardandır. Globulin miktarının yükselmesine neden olan değişik unsurlar bulunmaktadır;

İltihaplanmalar, Enfeksiyonlar; Kanda enfeksiyon ve iltihaplanma olması, globulin miktarının yükselmesine neden olmaktadır. Globulin seviyesinin korunması için kandaki enfeksiyon  ve iltihaplanmanın kısa süre içerisinde temizlenmesi gerekmektedir. Antikor üretiminin artmasına bağlı olarak globulin miktarı da yükselmektedir.
Karaciğer Sorunları; Karaciğerde meydana gelen sağlık sorunları protein salgılanmasını hızlandırmaktadır. Dolayısıyla globulin miktarı da artış göstermektedir.
Monoklonal Gammopati; Kanda antikro birikmesi anlamına gelen monoklonal gammopati, globulin salınımının da artmasına neden olmaktadır.
Çoklu Miyelom; Kanser çeşdii olan miyelom , globulin miktarının yükselmesine neden olmaktadır.

Globulin yüksekliğinde tedavi süreci titizlikle yürütülmektedir. Elbette bu süreçte erken tanı, tedavinin gidişatını ciddi şekilde etkilemektedir. Globulin yüksekliği şüphesinde üroloji uzmanına başvurulması gerekmektedir. İlk uygulanan yöntem globulin miktarının düşürülmesidir. Normal değeri 6.0-8.3 g/dl arasında olması gereken globulin bu seviyenin altında ya da üzerinde olduğunda tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Globulin yüksekliği ya da düşüklüğü için olsun fark etmeksizin dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Öncelikle dengeli ve sağlıklı beslenme düzeni alışkanlık haline getirilmelidir. Globulin miktarı dikkate alınarak sebze ve bakliyat gıdaları tercih edilmelidir. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar kamil çetiner

    alfa _1 globulin sonuç %6.18 referans aralığı %2.9-4.9 verilmiş gamma globulin sonuç %20.42 referans aralığı %11.1-18.8 verilmiş diger alfa2 ve gamma globulin oranları normal gözüküyor. ayrıca yapılan diger tahlillerde kolestrol ve trigliserin oranlarım yüksek çıkıyor bana bu durumu degerlemdirirmisiniz iyi günler