Glokom Nasıl Bir Hastalıktır

Yazar 1 Yorum 1.943
Glokom Nasıl Bir Hastalıktır

Göz tansiyonu olarak tanımlanan bir hastalıktır. Karasu hastalığı olarak da bilinir. Çok yaygın bir göz rahatsızlığı olan glokom görme kaybına neden olabilecek kadar dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Asla ihmale gelmeyen ve en kısa sürede tedavi aşamasına başlanması gereken bir göz rahatsızlığıdır. Bilinmesi gereken diğer tüm detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Glokom Belirtileri Nasıldır?

Gözde bulunan sıvının basıncının yükselmesi sonucunda görme işlevini oluşturan sinirlerde hasar meydana gelir. Ve bu da görme işleminde ciddi hasara yol açar ve görme kaybına kadar varan bir tehlike söz konusudur. Primer açık açılı glokom bu hastalığa bağlı oluşan görme kaybının yani körlüğün en büyük sebebidir. Sesiz ve gizli bir şekilde ilerleyen rahatsızlıktır ve bu açıdan çoğunlukla belirti vermez.

Bu Hastalığın Oluşma Riskini Yükselten Faktörler

Aileden gelen glokom, ilerlemiş yaş, diyabet, aşırı sigara içmek, myopi, hipermetropi, yüksek ya da düşük tansiyon, migren, gözde oluşan ağır iltihap, uzun süre kortizon kullanmak, göz yaralanmaları gibi nedenler bu hastalığı oluşturan etkenlerden en önemlileridir. Herhangi bir ön belirti vermeyen glokom ve beraberinde oluşan görme kaybı geri döndürülemez bir durumdur. Bu nedenle erken teşhis çok fazla önem arz eder. Erken teşhis ne kadar erken olursa görme kaybı o oranda az olacaktır ya da tamamen engellenecektir.

Glokom Teşhis Nasıl Yapılır?

Göz tansiyonunun ölçülmesi, gözde oluşan göz siniri hasarının değerlendirilmesi, görme alanı testi yapılması, göz drenaj açısının incelenmesi, optik siniri tomografisi yapılması ve sinir lifi analizi yapılması bu hastalığı teşhis etmeye yarayan yöntemlerdir.

Glokom Tedavi Yöntemi Nedir?

İlk olarak gözde oluşan basıncı düşürme yoluna gidilir. Bu amaçla ilaçlar verilir. Gerekli görülen durumlarda lazer ya da cerrahi operasyona başvurulabilir. Dar açılı glokom ani bir kriz sonucunda ortaya çıkan, bulantı ve kusmaya neden olan şiddetli göz ağrısı, bulanık görme, gözde kızarıklığa neden olan bir glokom tipidir. Acilen tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde körlük kaçınılmazdır. Doğuştan oluşan glokom hastalığında ise cerrahi tedavi yöntemi esas alınır.

İlaç tedavisinde kullanılan çeşitli damlalar mevcuttur. Göz içindeki basıncı düşürmeye yönelik damlalardır. Gözde oluşan sıvıyı dışarı atmaya yarayan ya da sıvı oluşumunu kısmaya yarayan ilaçlardır. Bu ilaçların hayat boyu düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. İlaç tedavisi yapılmasına rağmen tansiyon düşmüyor ve görme kaybı artıyor ise diğer tedavi yöntemlerine geçilir.

Lazer tedavisi uygulanır. Akut krizlerinde lazer tedavisi çok olumlu sonuçlar verir ve faydalıdır.

Cerrahi yönteminde ise gözün beyaz tabakasına küçük bir delik açılır. Bunun amacı tansiyona neden olan göz sıvısının dışarı atılmasıdır. Açılan bu delik gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Kesin bir tedavi yöntemidir. Ancak nadiren de olsa tekrarlama riski olduğundan belli aralıklarla kontrol altında tutulmalıdır.

Yukarıdaki bilgilerden anlaşılacağı üzere glokom tedavisi asla ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Siz istemeseniz dahi sizi tedaviye zorlayacak bir hastalıktır. Oluşan ağrılar ve gözde oluşan bulanıklık ve görme kaybında azalma gibi nedenler sizi doktora istemeseniz de götürecektir. Aksi halde geri döndürülemeyecek bir görme kaybı oluşması çok yüksek bir olasılıktır.

1 Yorum

 1. Goz tansiyon
  Glacuoom 28-29
  1976 dogumluyum
  Gozluk kulaniyorum 2.75 – 3.25

  Su anda yeni saflutan 15 mg 1 damla her 1 goze kulaniyorum

  Hizli ve 100% cozum olmus arastirilmis tedavi baska yontem varmidir

  Simdiden sagolun