Gluten İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.020
Gluten İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Gluten içeren yiyeceklerin tüketiminin zararlı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Gluten oranının fazla olduğu yiyeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir. Neden gluten tüketilmemelidir? Gluten nedir hangi yiyeceklerde bulunur? Glutenin zararları nelerdir? Glutenin etkilediği hastalıklar nelerdir? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

 

Gluten Nedir ve Zararları Nelerdir?

 

Gluten bir çeşit protein grubudur. Buğday içerisinde çok bulunmaktadır. Buğdayın hamurlaşmasını sağlayan maddelerden biridir. Bu da onun birçok besin içerisinde bulunduğunun göstergesidir.

 

Gluten tüketiminin fazla olması birçok soruna yol açmaktadır. Bu sorunlar; halsizlik, kilo kaybı, ishal, karın ağrısı, kabızlık, gaz birikmesi, yorgunluk, anemi, baş ağrısı, ödem, karıncalanma, uyuşma, kaşınma, cilt üzerindeki renk değişimi, kolay kırılan kemikler, anksiyete, solgunluk, konsantrasyonda yaşanan zorluklar ve şişkinliktir.

 

Gluten çoğu insan için yararlı olarak görülmektedir. Fakat bazı hastalıklara sahip insanlar için zararlıdır. Bu yüzden gluten tüketimlerine dikkat etmelidirler. Glutensiz gıdalar ile gluten oranıyla oynanmış gıdalar tercih edilebilir.

 

Hangi Besinlerde Gluten Bulunmaktadır?

 

Glutenli besinler hayatımızın her tarafında bulunmaktadır. Gluten birçok yiyecekte bulunmaktadır ve bu yüzden artık bu yiyeceklerin alternatifi olarak glutensiz versiyonları da bulunmaktadır. Glutensiz yiyecekler gluten içeren yiyecekler ile aynı tada sahiptir fakat daha az zararlıdır.

 

Gluten nelerde var? Gluten içeren bazı besinler: Ekmek, makarna, bulgur, kek, pasta, poğaça, ketçap, salça (hazır), şehriye, erişte, kuskus, bisküvi, kurabiye, krep, mantı, krep, hamburger, galeta, puding, simit, dondurma külahı, tarhana, irmik, kraker, çikolata, boza, çorba (hazır), cips, sosis, salam, sucuk, pastırma, krema, sos (hazır), bira, cin, burbon, viski, un, buğday nişastası, kepek, çavdar, arpa ve buğday nişastası gibilerdir.

 

Gluten içermeyen gıdalar nelerdir? Glutensiz beslenmek isteyen kişiler sebze ve et ağırlık bir beslenme tarzını benimseyebilir. Etler ve sebzelerin çoğu gluten içermemektedir. Sağlıklı yağlar da tüketime uygundur. Ayrıca meyveler de tüketime uygundur.

 

Glutenin Etki Ettiği Hastalıklar:

 

Glutenin birçok zararı olduğunu belirtmiştik. Bu zararlardan sağlıklı bir insan az etkilense de aşağıdaki hastalıklardan birine muzdarip olmuş kişiler daha fazla etkilenmektedir. Glutenin etkilediği hastalıklar şu şekildedir:

 

  • Çölyak Hastalığı: Çölyak hastalığında ishali kabızlık, şişkinlik, kilo kaybı, depresyon, deri döküntüleri, bağırsak rahatsızlıkları, yorgunluk vb. sorunlar yaşanmaktadır. Bu rahatsızlıklardan dolayı Çölyak hastaları gluten tüketimine dikkat etmelidir.
  • Hassas Bağırsak: Bu hastalığa sahip kişilerde karın ağrısı, şişkinlik, kramp, gaz birikmesi ve sindirim sorunları gözükmektedir. Bu yüzden gluten tüketmemeleri gerekmektedir
  • Gluten hassasiyeti: Bazı kişiler glutene karşı hassas olabilir. Glutene karşı çeşitli tepkiler gösterebilirler. Bu yüzden bir doktora gitmeleri gerekmektedir.
  • Alerji: Glutenli gıdalara ya da özellikle buğdaya alerjisi olan kişilerin gluten tüketmemesi gerekmektedir.

 

Gluten ile ilgili sorun yaşayan kişilere gluten diyeti sunulmaktadır. Böylece glutensiz bir yaşama adam atmış olurlar. Gluten diyeti için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Etiketler