Göbek Düşmesi Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 12.276
Göbek Düşmesi Belirtileri Ve Tedavisi

Göbek Düşmesi

Göbek düşmesi, göbeğin merkezden kaymasıdır. Göbeğin düşmesinin genellikle kişinin fiziksel olarak zorlanması sonucu meydana geldiği söylenir. Kısacası ağır yük kaldırılması sonucu olduğu söylenebilir. Yaş fark etmeksizin kadın ve erkekte de görülür.

Göbek Düşmesi Belirtileri

 Göbek düşmesinin belirtileri olarak aşağıda yazdıklarımızı sayabiliriz;

Belirtileri, kabızlık, mide bulantısı, iştahsızlık, şiddetli karın ağrısıdır. Ani hareketlerde, holayıp zıplamalar da kendini daha çok gösterir. Ayrıca göbeğin yerinde olup olmadığını kontrol etmek için; sabah aç karınla sırt üstü uzanıp parmağınızı göbek deliğinizin üstüne hafif bastırmalısınız. Sonrasında, göbeğinizin kalp atışına benzer şekilde atıp atmadığını anlamaya çalışmalısınız. Eğer ki atmıyorsa göbeğiniz düşmüş olabilir. Bunu göbek düşmesi şüphesi veya şikâyeti olmayan başka birinde de deneyerek kendinizle karşılaştırabilirsiniz.

Göbek Düşmesi Tedavisi

Halk arasında göbek düşmesi tedavisinin doktorlar tarafından yapılamadığı, doktorların göbek düşmesi hakkında bir şey bilmediği kanaati vardır. Bu yüzden çoğu insan özellikle göbek düşmesi gibi durumlarda, bu işi bildiğini düşündüğü insanlara ulaşarak iyileşmeye çalışmaktadır.

Göbek düşmesinin tedavisi için doktora başvurmak isteyen hastalar hangi bölüme gitmeliyim? Diye düşünecek olursa; dâhiliye bölümüne gidebilir. Fakat her ne kadar bazı kesimler tarafından yanlış, koca karı işleri yâda cahillik olarak görülse de doktor olmayan, halktan ve bu işi yapan insanlara başvurulabilir.

Fakat dikkat ediniz, şöyle ki; göbek düşmesini tedavi ettiğini iddia eden birçok insan olacaktır. Herkes gerçekten bu işin ehli olmayabilir. Sadece para almak maksadı ile bilinçsizce, bu işi bilmeden göbek düşmesini tedavi etmeye kalkışanlar da olabilir. Fakat dikkatle araştırıldığı zaman hakikaten eskilerden gelen bir bilgi birikimi ile gerçekten işinin ehli, usta diplomasız doktorlar bulunabilmektedir.

Öncelikle doktora gidip sonrasında bir sonuç alınmadığı takdirde, göbek düşmesi için başvurabilecek güvenilir insanlar araştırılabilir.  Belirttiğimiz gibi kişi çok iyi araştırılmalı, göbek düşmesini tedavi ettiğini iddia eden kişinin, bu iddiasında ne derece başarılar sağladığı araştırılmalı, soruşturulmalıdır.

Göbek düşmesini tedavi etmek için kullanılan pek çok yöntem olmakla birlikte bizler sizin için birkaç tanesini yazalım.

Şimdi bahsedeceğimiz bu yöntemi, ğer ki göbek düşmesi belirtileriniz varsa ve göbeğinizin düştüğüne kesin kanaat getirdiyseniz, birine başvurmadan önce evde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Çünkü okuduğunuz da göreceksiniz ki oldukça basittir.

Bunun için sabah ama mutlaka aç karınla, uzanıp kendiniz varsa birinin karnınıza ellerini biraz sabunlayarak birkaç dakika masaj yapması, karnınızı yumuşatması, gevşetmesi yerinde olur. Sonrasında kalkıp asılabileceğiniz sağlam yüksekçe bir yer bulup, ellerinizle sıkıca bulduğunuz yeri kavrayarak vücudunuzu tamamen boşlukta sallandırınız. Yapabildiğiniz kadar kendinizi salıncakta sallanır gibi sallayarak göbeğinizin yerine gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer ki çok inatçı olmayan bir göbek düşmesi söz konusu ise bu şekilde göbeğiniz yerine gelecektir.

Bir diğer yöntem ise; sabah yine karna yapılan biraz masajdan sonra, boş bir kola şişesini göbeğin üstüne hafif bastırıp sonrasında saat yönünde (veya tersine fark etmez) çevirerek yukarı doğru çekmenizdir. Bu göbeğin yerine gelmesine yardımcı olacaktır.

Bir diğer yöntem sol ayağın yukarı aşağı sağa sola hareketler yaptırılarak esnemesini sağlamak, bir diğer deyimle ısıtmaktır. Sonrasında gevşediğine, ısındığına emin olarak bacağın ani bir hareketle, aşırı olmamak kaydı ile uzunlamasına çekilmesidir. (Ayrıca işlem uygulanan kişinin kendini sıkmaması, kasmaması gerekli, yoksa bacakta ufakta olsa acıma meydana gelebilir)  Yine dediğimiz gibi bu bacağın çıkması veyahut ufak da olsa incinmesine sebep olacak kadar kuvvet uygulanan bir çekme olmamalıdır.(Bu konu hakkında ki videolar youtubeden izlenebilir)

Tüm bunların haricin de göbeğin üstüne küp vurma denilen bir yöntem de uygulanmaktadır. Bu işlem için uygun bulunan bir küp (bardak vurmaya benzer) göbeğe uygulanarak göbeğin yerine çekilmesi sağlanır.

Fakat tüm bunların tamamen işin ehli, eskiden gelen bilgi ve birikimle bu işi iyi yapmış ve yapan insanlar tarafından yapılması önemlidir.

 

Etiketler