Göğüs hastalıkları Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 5.003
Göğüs hastalıkları Hangi Hastalıklara Bakar?

Vücudumuzdaki organların bazıları karın bazıları da göğüs boşluğundadır. Bu iki boşluk diyafram kasıyla birbirinden ayrılır. Göğüs boşluğuna yerleşen organlar akciğerler ve kalptir. Akciğer solunum organımızdır. Kalp de her atışıyla kanı damarlara itip besin ve oksijenin dokulara götürülmesini sağlar. Solunum sisteminin başlangıcı burundur. Aldığımız her nefes önce burun içinden geçerken ısıtılır, süzülür, temizlenir ve sırasıyla yutak ve gırtlaktan geçerek soluk borusuna gelir. Soluk borusu akciğerlere girmeden ikiye ayrılır. Bunlara bronş denir. Bronşlar ağaç dalları gibi akciğer içine ilerledikçe giderek incelir ve bronşçuklara ayrılır. Alınan hava bronşçukları takip ederek en uçlardaki alveol denilen minik keseciklere doğru yoluna devam eder. Solunan havada bulaşıcı hastalıklara ait mikroorganizmalar, bakteriler, virüsler de olabilir. Hasta kişilerin bulunduğu ortamda fazla kalınırsa hastalık bulaşma ihtimali artar. Dışa açık bağlantıları yoluyla akciğerler özellikle kış aylarında kolay hastalanabilir. Kalp sağlığı ise beslenme, stres, sigara içilmesi,  kan değerlerinin değişmesi gibi birçok faktöre bağlıdır. Sonuç olarak göğüs boşluğundaki organların, özellikle solunum yollarının hastalıkları ile hastanelerdeki Göğüs Hastalıkları bölümleri ilgilenir.

Göğüs Hastalıklarında Bakılan Hastalıklar

Göğüs hastalıkları uzmanları normal olarak 6 yıl olan tıp eğitiminden sonra 4 yıl daha eğitim alan kişilerdir. Bu bölümde göğüs kafesinin içine yerleşen akciğerlerle, solunum yollarıyla ilgili hastalıklara bakılır. Göğüs kafesi içinde yemek borusu, sinirler, kalpten çıkan aort damarı ve diğer damarlar da bulunur. Bu yapılarla ilgili hastalıklara da duruma göre Göğüs Hastalıkları bölümünde bakabilir.

Göğüs kafesi önde göğüs kemiği,  kaburgalar ve kaburgaların arkada bağlandığı omur kemikleriyle çevrilidir. Nefes alış verişlerinde göğüs kafesi ileri doğru şişip inerek hareket eder ve kaburgaların uç kısımları kıkırdaktan oluştuğu için göğüs kafesi kolayca esner. Akciğerlere hava dolduğunda yani nefes alındığında hacimlerinin artmasının sebebi budur. Burnumuz tıkandığında rahat nefes alamayız, ağız ve boğaz boşluğu veya geniz bölgesindeki enfeksiyonlarda hafif ateş, öksürük başlayabilir. Tedavisi geciktirilen bu tip rahatsızlıklar daha ileriye gidip akciğerlerin de enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

Göğüs Hastalıklarında bakılan başlıca hastalıklar aşağıdadır.

*Soluk borusundaki hastalıklar

*Öksürük

*Balgam çıkarma

*Göğüs ve yan taraflarda ağrı

*Nefes darlığı

*Horlama

*Öksürürken ağıza kan geldiğinin görülmesi

*Omuz ve sırt ağrıları

*Zatürre

*Hırıltılı solunum

*Bronşit

*Bronşektazi

*Gece terlemesi

*İltihabi akciğer hastalıkları

*Astım

*Alerjiler

*Pulmoner emboli (akciğere pıhtı atması)

*Akciğer zarıyla ilgili hastalıklar

*Akciğerde sıvı toplanması

*Tüberküloz

*Akciğer kanseri

*KOAH

*Boğmaca

* Amfizem

*Göğüs kafesinde oluşan darbeler ve ağrılar

* İnterstisyel akciğer hastalıklar

*Diyafram hastalıkları

*Mesleki akciğer hastalıkları

*Akciğer kist hidatiği

*Sigara bağımlılığı

*Uyku apnesi

Göğüs Hastalıklarına Hangi Durumlarda Gidilmelidir?

Sigara içmek, tozlu, kötü koşullarda çalışmak, hava kirliliği faktörü,  sağlıksız beslenmek solunum yolları ve akciğerlerin hastalanmasını kolaylaştırır. Akciğerler ve solunum yollarıyla ilgili hastalıklar öksürük, balgam çıkarma, hırıltılı solunum, öksürürken kan gelmesi ya da balgamda kan görülmesi, göğüste ağrı yaşanması, geceleri yoğun terleme,  ateş yükselmesi, yorgunluk, zayıflama, iştahsızlık gibi bazı belirtiler verecektir. Bu belirtiler dikkate alınmalı ve göğüs hastalıkları uzmanlarına gidilmelidir. Bu bölümle ilgili değilse ya da bir başka uzmanın yardımcı olması gerekiyorsa hastalar gerekli yerlere yönlendirileceklerdir. Göğüs Hastalıkları bölümlerinde akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri, pulmoner anjiyografi, pozitron emisyon tomografisi, toraks BT, bronkoskopi gibi farklı yöntemler kullanılarak hastalık tanısı konulmakta ve hastaların yeniden sağlıklarına kavuşmaları için uygun tedaviler planlanmakta, takipleri yapılmaktadır. Bu bölüm kapsamında hastanelerde sigara bıraktırma kliniği, astım kliniği, ileri evredeki akciğer hastalıkları için klinikler ve solunum laboratuvarları da bulunmaktadır.

 

 

 

 

Etiketler