Göğüs Kafesi Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 3.042
Göğüs Kafesi Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Göğüs Kafesi Ağrısı

Göğüs kafesi ağrısı, göğüste veya etrafında rahatsızlık veya ağrıdır. Bir kişi göğüs ağrısına sahipse ve sebebini bilmiyorsa, acil tıbbi personel tarafından derhal değerlendirilmelidir.

Göğüs Ağrısına Ne Sebep Olur? Nedenleri

Göğüs ağrısı nedenleri kalp sorunları, akciğer sorunları, gastrointestinal sorunlar, kemik, kas veya sinir problemleri vb.

Göğüs ağrısının birçok nedeni olmasına rağmen, iki büyük neden grubu kardiyak ile ilgili sorunlardır.  Kardiyak göğüs ağrısı, kalbe giden kan akışı ve kalp kasının oksijen ihtiyacı arasındaki dengesizlikten kaynaklanır.  Kardiyak göğüs ağrısı en sık aterosklerozun bir sonucudur (koroner arterlerin sabit daralmasına yol açar), fakat aynı zamanda arterleri aralıklı olarak daraltan koroner spazmlardan da kaynaklanabilir.  Kardiyak göğüs ağrısı da anjina veya anjina pektoris olarak adlandırılır.

 Kardiyak olmayan göğüs ağrısı, enfeksiyonlardan, kas veya kemik problemlerinden, akciğer tümörleri, akciğer çökmesi, göğüs travması, üst karın ağrısı ve gastrik reflü gibi durumlara kadar pek çok nedenlerden olmaktadır. Göğüs ağrısının bazı kalp dışı nedenleri acil bakım gerektirebilir (örneğin, akciğer çökmesi ve şiddetli göğüs travması) gibi.

Göğüs Ağrısının Diğer Potansiyel Sebepleri

Göğüs ağrısının potansiyel nedeni, endişe ve panik ataklardır.  Bazı ilişkili semptomlar baş dönmesi, nefes darlığı hissi, çarpıntı, karıncalanma hissi ve titreme içerebilir.

Göğüs Ağrısıyla Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?

 Bu göğüs ağrısı semptomlarının, bazen boğulma hissi, nefes darlığı ile ilişkili basınç, sıkma, ağırlık veya yanma gibi belirtiler göğüs rahatsızlığı olduğunu gösterir.  Rahatsızlık genellikle üst karın, sırt, boyun, çene, sol kol veya omuzlarda kendini gösterir.

Aşağıda belirtilen belirtiler görülmesi halinde hemen bir sağlık kuruluşu ile irtibat sağlanmalıdır.

Göğsünüzün altında ani bir basınç, sıkma, sıkışma veya ezilme hissi, çenenize, sol kolunuza veya sırtınıza yayılan göğüs ağrısı, özellikle uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra nefes darlığı olan ani keskin göğüs ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, hızlı kalp atışı veya hızlı nefes alma, konfüzyon, külden renk veya aşırı terleme, çok düşük tansiyon ile düşük kalp hızı …

Ayrıca; ateş, titreme veya sarı-yeşil mukus öksürük, yutma problemleri, gitmeyen şiddetli göğüs ağrısı belirtileri görülmektedir.

Göğüs Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

 Göğüs ağrısıağrının temel nedenine göre tedavi edilir.

Kardiyak göğüs ağrısı, ilaçlar veya invazif prosedürlerle tedavi edilebilir.  Koroner arterleri açık tutmak için stentli koroner anjiyoplasti kullanılır ve koroner arter blokajını bypass etmek için koroner bypass cerrahisi yapılır.

 Kardiyak olmayan göğüs ağrısı da belirli nedene bağlı olarak tedavi edilir.  Genel olarak, çoğu kalp dışı göğüs ağrısı tıbbi olarak tedavi edilir.  Kardiyak olmayan göğüs ağrısı nadiren cerrahi müdahale gerektirir (örneğin, akciğer tümörü ya da çökmüş akciğer segmenti için göğüs tüpü yerleştirilmesi).

Örneğin, sigara içmemek ve düşük yağlı gıdalar, lif ve egzersiz içeren sağlıklı bir yaşam tarzı tercih eden kişilerde kalp ağrısı önlenebilir.  Kardiyak hastalık için risk faktörleri olan bireyler, doktorları tarafından sağlanan talimat ve ilaçları takip ederek risk ve göğüs ağrısını hafifletmelidirler.  Kardiyak göğüs ağrısının en yaygın nedeni olan aterosklerozun azaltılması, göğüs ağrısının önlenmesine yardımcı olur.

Örneğin, pnömoni , göğüs kas suşu veya göğüs travması riskinizi artırabilecek durumlardan kaçınmak, kardiyak olmayan göğüs ağrısını önlemenin yollarıdır.

 

Etiketler