Goldenhar Sendromu

Yazar 11 Yorum 7.201
Goldenhar Sendromu

Goldenhar sendromu doğumda var olan ve esas olarak göz, kulak ve omurganın gelişimini etkileyen bir durumdur. Yüzdeki asimetri (yüzün bir tarafı diğerinden farklıdır), kısmen oluşmuş bir kulak (mikrotia) veya tamamen gözlenmeyen kulak (anotia), gözün kanserli olmayan (iyi huylu) büyümeleri ve omurilikte anormallikler görülür. Goldenhar sendromu kalp, akciğerler, böbrekler ve merkezi sinir sistemini de etkileyebilir. Bunun nedeni, “birinci ve ikinci brakiyal kemer” olarak bilinen yapılarda fetüsün annenin rahminde oluşması durumunda oluşan problemlerden kaynaklanmaktadır. Bu yapılar boyun ve kafa oluşturmak üzere gelişecektir ve sebebi ise hala bilinmiyor. Goldenhar sendromu, “kraniofasial mikrozomi” olarak bilinen bir grup durumun parçasıdır. Grubun içerdiği koşulların gerçekten farklı koşullar veya aynı şiddette farklı derecelerde olan aynı sorunun bir parçası olup olmadığı bilinmemektedir. Tedavisi, kafatası ve yüz gelişimi ve gelişiminin uygun aşamalardaki müdahaleleri ile birlikte yaşa bağlıdır.

Goldenhar Sendromu Belirtileri

Goldenhar sendromu belirtileri kişiden kişiye değişir. Koşula ilişkin ortak özellikler şunları içerir:

 • Mikrotiaz (kısmen veya tamamen yoksun bir kulak) ve diğer kulak anormallikleri
 • Zayıflık ile ilişkili olabilecek gelişmemiş yüz kasları
 • Az gelişmiş çene, çene kemiği
 • Yarık dudak ve damak
 • Anoftalmi / mikroftalmi, epibulbar tümörler (gözlerde kanserli olmayan büyüme), retinal anormallikler ve görme kaybı gibi gözlerin anormallikleri
 • Alışılmadık derecede büyük veya küçük ağız
 • Diş anormallikleri

Çoğu durumda yüzün sadece bir tarafı etkilenir, ancak durumdaki insanların yaklaşık % 10-33’ünde iki taraflı (iki taraflı) tutulum bulunur.

Bazı etkilenenler işitme kaybına da uğrayabilir; Hidrosefali (zihinsel engelli); Kalp, böbrekler ve akciğer sorunları; Omurga anormallikleri; Ve uzuv malformasyonları.

Belirtiler Yaklaşık hasta sayısı
Yüz asimetrisi 90%
İşitme engelliliği 90%
Preauriküler cilt etiketi 90%
Omurga cisimlerinin anormal şekli 50%
İç kulakta anormallik 50%
Orta kulak anormalliği 50%
Dış ses kanalında atrezi 50%
Epibulbar dermoid 50%
Düşük ayarlanmış, posterior dönen kulaklar 50%
Nörolojik konuşma bozukluğu 50%

Goldenhar Sendromu Nedenleri

Goldenhar sendromunun altta yatan nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Çoğu vakada, belirgin bir açıklama yapılmaksızın sporadik görülür. Bazı araştırmacılar, fetal gelişme sırasındaki kan akışı veya diğer aksamalarla ilgili sorunların durumun gelişimine katkıda bulunabileceğinden şüpheleniliyor.

Etkilenen kişilerin yaklaşık % 1-2’si, duruma göre diğer aile bireylerine sahiptir ve bu durum bazı durumlarda genetik bir bileşen olabilir.

Goldenhar Sendromu Teşhisi

Goldenhar sendromunun teşhisi karakteristik belirti ve bulguların varlığına dayanır. Bu klinik özellikler fizik muayenede görülebilir veya görüntüleme çalışmaları gibi (örn. CT taraması, X-ray, ekokardiyografi, ultrasonografi) uzmanlaşmış test gerektirebilir. Benzer özelliklerle ilişkili koşulları ortadan kaldırmak için bazı genetik testler de dahil olmak üzere ek testler önerilebilir.

Goldenhar Sendromu Tedavisi

Goldenhar hastalığının tedavisi, her insanda bulunan belirti ve bulgulara dayanmaktadır. İdeal olarak, etkilenen çocuklar deneyimli bir multidisipliner kranyofasiyal ekip tarafından yönetilmelidir. Tedavi yaşa bağlıdır,büyüme ve gelişmenin farklı evrelerinde bazı müdahaleler önerilebilir.

Aşağıdakiler, Goldenhar sendromundan etkilenen bir kişide ele alınması gereken tıbbi konulara örnektir:

 • Beslenme sorunları – Goldenhar sendromundan etkilenen bazı insanlar, ilişkili kranyofasiyal anormallikler nedeniyle beslenme güçlüğü çekebilir. Müdahaleler, özel şişeler, ilave nazogastrik beslenme ve gastrostomi tüpü yerleşimi içerebilir.
 • Solunum problemlerine maruz kalmış, düşük çene yetersizliği olan insanlar nefes almakta zorlanır veya uyku apnesi gelişebilir. Bu durumlarda, uygun bakım yapılabilmesi için uygun tıbbi uzmanların sevk edilmesi önerilir.
 • İşitme kaybı – 6 aylıkken Goldenhar hastalığı olan tüm çocuklarda işitme değerlendirmesi önerilir. İşitme engelli olanlarda, işitme cihazları veya diğer tedaviler önerilebilir.
 • Epibulbar tümörleri (gözlerde kanserli olmayan büyüme) – bu tümörlerin özellikle büyük olduğu veya görme girişiminde bulunduğu durumlarda cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.
 • Kraniofasial anomaliler (örneğin yarık dudak ve damak), konjenital kalp kusurları, böbrek sorunları ve / veya omurga anormallikleri – Goldenhar hastalığına bağlı karakteristik belirtilerin bazıları cerrahi onarım gerektirebilir.
 • Konuşma – Goldenhar hastalığından etkilenen insanlar, birçok kraniofasial anormallik nedeniyle çeşitli konuşma sorunları için artmış bir risk altındadır. Bu nedenle, bazı etkilenen insanlara bir konuşma değerlendirmesi ve konuşma terapisi önerilebilir.
Etiketler

11 Yorum

 1. Avatar Gülfidan Şener

  Merhabalar benimde 7 aylık bir kızım var onunda sağ kulak diğerinden küçük ve yüzünün asimetrisi bozuk bunun bir tedavisi varmi

 2. Merhabalar. 38 yaşında goldenhar sendromla hayata gelen biriyim. Uzun yıllar tedavi oldum. Zor bir süreçti. Yüzümün sol tarafı sağ tarafa göre gelişmemiş durumda. Evliyim ve 9 haftalık hamileyim. Hamileliğim planlı olmadığı için öncesinde gerekli testleri yaptırma fırsatım olmadı. Şimdi bu sendromun bebeğimde görülme ihtimalinin olup olmadığını merak ediyorum ve çok endişeliyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler

 3. Merhaba benim kızımda 7 aylık ve bu teşhis kondu ama genetik taramalar da normal değerler çıktı. Bu sendrom teşhisi konulan ailelerde acaba genetik sonuçları nasıl çıktı ? bu sendrom bulunan aileler ile belki konuşabilir birbirimize destek olabilir bilgi paylaşımında bulunabiliriz

 4. Avatar melek ekinci

  Mrb. Benim kızım goldenhar sendromlu doğdu şuan 3yasinda sol kulak anomalisi var ileri derecede degil konuşma ve yürüme isteği var ama halen ikisini de yapamıyor. Hicbir havalesi olmadi yeme içme gibi problemlerimiz yok şükür. Gelişim geriliği var dedi doktorlar terapi eğitimi alıyor. Kulak yapısı konuşmasını etkiler mi ameliyatı mümkünmu. Ve en cok merak ettiğim bu durumu yaşayanlar yaşıtlarına karışıp normal bir hayat sürebiliyormu

  • Merhaba benim kızımda 7 aylık ve bu teşhis kondu ama genetik taramalar da normal değerler çıktı. Bu sendrom teşhisi konulan ailelerde acaba genetik sonuçları nasıl çıktı ? bu sendrom bulunan aileler ile belki konuşabilir birbirimize destek olabilir bilgi paylaşımında bulunabiliriz

   • Avatar Gülfidan Şener

    Merhaba benim kızımın da durumu aynı şuan 7 aylık kulağı küçük ve yüzünün asimetrisi bozuk yaşı ilerledikçe daha çok belli oluyor acaba yüzünün de tedavisi varmı ben netten araştırdım bi sonuç bulamadım

  • Avatar Gülfidan Şener

   Merhaba benim kızımda 7 aylık doğustan golden horn sendromu benim kızımın da sağ kulağı küçük ve deliği kapali yüzünün de asimetrisi bozuk büyüdükçe dahada belirginlesiyo acaba sonra duzelirmi bi tedavisi varmı bunun

 5. Avatar Mukaddes yıldız

  Merhaba hocam yeğenim 5 yaşında goldenhar sendromlu doğdu konuşamıyor ve yürüyemiyor 2.5-3 yaş geriden geliyor.tedavisi rehabilitasyon merkezlerinde devam ediyor.goldenhar sendromunu teğet geçmiş deniliyor,anlam veremedik.yüzde bozukluk var kulağın biri tam olarak açık değil ama duyuyor,yüzün biri diğerinden biraz küçük.ankarada yaşıyorlar bir çok yere götürdük.epilepsi oldu 5 kez epilepsi yaşadı bize yardımcı olurmusunuz nereye gidebiliriz.şimdiden teşekkürler hocam

  • Avatar Dilan konukseven

   Iyi gunler goldenhar sendromu hakkinda yaziyi okyrken den geldim, ankarada yassdigini soylemissiniz tavsiyem hacettepe universutesi odyoloji bolumundenuz uz. Ody. mehtap ozturk ile gorusmeniz o gereken yardimi ve bilgilendirmeyi size yapacaktir isitme ve kulak yapisi hakkinda.