Gonore Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.847
Gonore Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Gonore Hastalığı

Günümüzde görülebilen sağlık sorunlarından biri de gonore rahatsızlığıdır. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelen gonore rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde beraberinde ciddi hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bazı belirtilerinin de bulunduğu gonore hastalığı hakkında uzmanlar tarafından uyarılar yapılmakta ve bu hastalığa maruz kalınmaması açısından özellikle de hastalığa neden olan faktörlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Tedavisinin bulunabildiği hastalıklardan olan gonore hastalığında belirtiler görüldüğü andan itibaren hemen ilgili doktora başvurulması gerektiği uzmanlarca vurgulanmaktadır. Toplumda bel soğukluğu hastalığı olarak da bilinen gonore hastalığı maalesef ki çağımızın en riskli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Peki gonore hastalığınedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını jinekoloji doktorlarından derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak gonore hastalığının genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Gonore (Bel Soğukluğu) Nedir?

Gonore hastalığı; Cinsel temas yoluyla bulaşan erkeklerde sıklıkla idrar kanalı iltihabı kadınlarda ise sıklıkla rahim ağzı bölgesi iltihabı rahatsızlığına neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Dolaysıyla gonore hastalığı iltihabi bir hastalık olup beraberinde çok daha tehlikeli hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Gonore Hastalığı Neden Olur?

Mayserya gonore yani diğer adıyla gonore mikrobu adını alan bir mikroba bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Gonore hastalığına neden olan bu mikrobun kahve çekirdeği şeklinde olup tarihte ilk defa dünyaca ünlü bilim adamı Albert Neisser tarafından 1878 tarihinde tanımlanmıştır.

Gonore Hastalığının Beraberinde Neden Olduğu Diğer Hastalıklar Nelerdir?

Başlı başına bir hastalık olan gonore hastalığı tedavi edilmediği takdirde veya geç müdahale gördüğü takdirde beraberinde bazı ciddi hastalıkların da meydana gelmesine neden olmaktadır. Gonore hastalığının beraberinde neden olduğu diğer hastalıklar ise şunlardır;

 • Farenjit hastalığı
 • Gözde konjoktiva iltihabı rahatsızlığı
 • Makat iltihabı
 • Prostat iltihabı
 • Uretra iltihabı
 • Testis iltihabı gibi çok ciddi sağlıklarına neden olabilmektedir.

Gonore Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Gonore hastalığının en belirgin niteliklerinden biri de belirtilerini hemen göstermemesidir. Dolaysıyla gonore hastalığı belirtilerini yaklaşık olarak 4 ila 6 gün içerisinde göstermeye başlamaktadır. Gonore hastalığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Cinsel organdan gelen sarımtırak ve yumuşak kıvamlı sıvı akıntılar
 • Adet dönemlerinde oluşan düzensizlikler
 • Kronik kasık ağrıları
 • İdrar yapma esnasında ağrı, acı ve yanma durumlarının görülmesi
 • Sıklıkla idrara çıkma gereğinin duyulması
 • Boğaz ağrısı belirtileri gonore hastalığının başlıca belirtileridir.

Gonore Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Gonore hastalığının jinekoloji alanına giren bir hastalık olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Doğal olarak gonore hastalığının teşhis ve tedavi süreçleri ile ilgili jinekoloji uzmanı ilgilenmektedir. Gonore hastalığının teşhis süreci içerisinde ilgili doktor tarafından ilk olarak hasta fizik muayene uygulamasından geçirilmektedir. Fizik muayene uygulamasından hemen sonrasında kültür antibiogram testlerinden geçirilerek gonore hastalığının kesin teşhisinin ve hangi düzeylerde bulunduğunun tespiti bu sayede tam olarak yapılmaktadır.

Gonore Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Gonore hastalığının tedavisi ise genellikle antibiyotik ilaçlar ile gerçekleştirilmektedir. Hastalık çok ileri düzeylere ulaşmamış ise uygulanan antibiyotik ilaçlar sayesinde kısa süreler içerisinde tedavi edilmektedir. Ancak ileri düzeylere ulaşmışsa o zamanda cerrahi müdahale uygulamasına geçilmektedir.

Gonore hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra gonore hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Gonore hastalığına maruz kalınmaması açısından bu ciddi hastalığa yol açan faktörlerden uzak durulması gerektiğini tekra belirtmekte faydalar görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Etiketler