Göz Altı Torbalarından Nasıl Kurtulurum Kurtulma Yolları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 6.550
Göz Altı Torbalarından Nasıl Kurtulurum Kurtulma Yolları Nelerdir?

Göz altı torbaları, bütün insanlarda görülmesi mümkün ve görülmesi halinde ciddi şekilde görüntü rahatsızlığına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Göz altı torbaları neden oluşur? Göz altı torbaları hangi hastalıkların habercisi? Göz altı torbasından kurtulma yolları nelerdir? Gibi aklınıza takılan bütün sorulara bu yazımızda cevap bulabileceksiniz.

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Göz altı torbalarının oluşmasında yorgunluk, stres ve özellikle genetik etmenler etkilidir. Bununla birlikte genetik faktörlerin yaşlanma belirtisinin göz altı torbaları ile görebilirsiniz. Yorgunluk, hemen hemen her insanın gün içerisinde maruz kaldığı önemli bir faktördür. Yorgunluğa ve bu doğrultuda göz altı torbasının oluşumuna uzun süre bilgisayar kullanımı, uzun süre yakın mesafeden televizyon izlenimi ve uykusuzluk yol açmaktadır.

Göz altı torbaları nasıl oluşur konusuna değinecek olursak, göz altında bulunan yağ keseciklerinin fıtıklaşması ile oluşmaktadır. Göz altında bulunan bu yağ kesecikleri, göz çevresindeki birçok kas arasında tampon görevi görmektedir. Lakin zaman içerisinde bu uağk keseciklerinin üstündeki bağ dokusu ve derinin gevşemesi ve buna istinaden kasların da uzun süreli olarak kasılması, göz altı torbasının oluşmasına neden olur.

Stres yaşamak, kaslardaki kasıntıyı arttırdığı için ve kasılan kasların arasındaki yağ kesecikleri fıtıklaştığı için göz torbaları oluşur. Bu yüzden stresli günler yaşamak, göz altı torbasının habercisi olabilir.

Genetik yapı göz altı torbasının oluşumunda en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Annenizde veya babanızda böylesi bir durum var ise sizlerin 25-30 yaşlarından itibaren göz altı torbalarının oluşması muhtemeldir.

Göz Altı Torbasından Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Göz altı torbasından kurtulma yollarından en basit olanı, evde bir göz maskesi hazırlamaktır. Soğu ve buz hissiyatına sahip olan maskeler, göz altı kaslarını daha sıkı bir hale getirir ve bu durumda göz altı dokusunda rahatlamaya olanak sağlar. Hazırlamış olduğunuz buz ve soğukluk içeren maskeyi 10-15 dakika boyunca gözlerinizin üstünde tutarsanız faydasını görebilirsiniz.

Göz altı dokusunu sıkılaştırmak için kullanabileceğiniz birtakım sebzeler de bulunmaktadır. Soğuk patates veya soğuk salatalık dilimleri, maske şeklinde bir müddet göz bölgesinde tutulabilir. Bunların haricinde soğuk çay, siyah çay veya papatya çayı da istenilen etkiyi yaratabilir.

Göz Altı Torbası Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Göz altı torbaları, genetik faktörlerin dışındaysa genellikle geçicidirler. Lakin geçici olan bu göz altı torbaları, dinlenmenize veya stres yaşamamanıza rağmen kalıcı olarak duruyorsa yahut daha da belirgin bir hal almışsa, bir hastalık şüphesi olabilir. Göz altı torbalarının neden olduğu hastalıkların başından böbrek ve hormonal hastalıklar gelir.

Böbreklerinizi iyi çalışmıyor olması göz çevresinde ödemin artmasına neden olur. Bu yüzden göz altı torbası oluşan bir kişide böbrek problemlerinin yaşanması muhtemeldir. Bunlara istinaden göz altı torbalarının kısa sürede geçmemesi sonucunda uzman bir doktora görünmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Etiketler