Göz Bebekleri Neden Büyür,Neden Küçülür?

Yazar 1 Yorum 18.334
Göz Bebekleri Neden Büyür,Neden Küçülür?

İnsanların birçoğu göz bebeğinin neden büyüdüğü veya neden küçüldüğü hakkında yeterli bilgiye sahip değillerdir. Bizler de bugünkü makalemizde insanlar tarafından oldukça merak edilen ancak henüz tam anlamıyla bilinmeyen göz bebeklerinin büyümesi ve küçülmesinin nedenlerini sizler için araştırdık.

Göz bebeklerinin herhangi bir şekilde büyümesi tamamıyla gözün doğal görme yetisine ve doğal göz yapısına bağlı bir durumdur. Gözdeki iris tabakası gece, gündüz veya uzak, yakın ilişkisine bağlı olarak küçülme ya da büyüme gibi durumlara sebep olur.

Göz Bebeği Büyümesi ve Küçülmesi

Öncelikle göz bebeğinin tam olarak neresi olduğuna bakmak gerekir. Bilmeyenler için göz bebeği, gözün tam orta bölgesinde yer alan iris tabakası adı verilen beyaz bölgenin tam orasında yer alan kısımdır. Göz bebeğinin büyümesi ve küçülmesi o kadar hızlı gerçekleşir ki kimi zaman dıştan bakan biri bu anı fark etmeyebilir. Bu durum da göz fonksiyonlarının ne kadar üste seviyede işleve sahip olduklarının net bir göstergesidir.

Göz bebekleri uzak noktaya bakıldığında büyüme gösterir. Bununla birlikte hemen yanı başımızdaki yakın bir noktaya baktığımızda ise göz bebeklerimiz küçülür. Bu durum bilimsel olarak da açıklanabilir. O halde, göz bebeklerinin büyümesi ve küçülmesi ile ilgili bilimsel verilere bir göz atalım.

Göz Bebekleri Neden Büyür,Neden Küçülür
Göz Bebekleri Neden Büyür,Neden Küçülür

Bilimsel Veriler İle Göz Bebeği Büyümesi ve Küçülmesi

Göz bebeğini çevreleyen iris düz katan oluşmuştur ve büzülme fonksiyonuna sahiptir. Bununla birlikte iris tabakasının asli görevi göz bebeğinin boyutunu belirlemek ile birlikte göz bebeğine gelen ışığın miktarını düzenleyerek gözlerin daha sağlıklı ve daha net görmesini sağlamaktır.

İris tabakası yapısal olarak iki farklı düz kasa grubuna sahiptir. Bu kas grupları: Radyal dilator pupillae ve sphincter pupillae olarak adlandırılmaktadırlar. Bu kas gruplarından dilator pupillae kasları herhangi bir durum karşısında işlevsel hale geldiğinde göz bebeğinde büyüme meydana gelir. Sphincter pupillae kasalarında yaşanan herhangi bir hareketlilikte ise göz bebeklerinde küçülme yaşanmasını sağlar.

İris tabakası beyin sinirleri tarafından kontrol edilen bir tabakadır. Harekete son derce duyarlı olan iris tabakası beyin sinirlerinin kontrolü altında anlık olarak göz bebeğinin büyümesini veya küçülmesini gerçekleştirir. Bununla birlikte her iki gözünde birbirine algı ile bağlantılı olduğunu göz önünde bulundurursak, iki gözünde göz bebekleri birbiri ile aynı doğrultuda büyüyebilir veya küçülebilir.

Göz bebeklerinin büyümesi ve küçülmesi demek gözlerimizin daha sağlıklı bir işlevselliğe sahip olması demektir. Göz bebeklerimiz herhangi bir durum karşısında büyümez ya da küçülmez ise görme yetimizi sonsuza dek kaybedebiliriz.

Göz bebekleri kontrolleri doktorlar tarafından yapılırken gözünüze bir ışık tutulur ve göz bebeklerinizin ışığa karşı verdiği tepki ölçülür. Bu durumda göz bebekleriniz normal olarak büyümelidir. Tamamen göz ve beyin fonksiyonlarının birlikte gerçekleştirdiği bu hareket göz sağlığınızın yerinde olduğunu göstermektedir.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Merhaba sol gözümün bebeğiyle sağ gözümün bebeği farklı büyüyor kuculur doktora gittim bir sıkıntı yok dedi beyinden emar çekildim bişey bulamadılar ama bu sonradan olan bu durum sizce neden ola bilir teşekkürler…