Göz Hastalıkları Nelerdir Belirtileri Ve Tedavileri Nasıl Yapılır ?

Yazar Yorum Yap 1.289
Göz Hastalıkları Nelerdir Belirtileri Ve Tedavileri Nasıl Yapılır ?

Çok sayıda bulunan ve birçok farklı türden sebepler sonucunda meydana gelebilen göz hastalıklarından bazılarının tedavisinin mümkün olabildiği ve bazılarının ise, ne yazık ki tedavisinin söz konusu olamadığı uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Vücudun en önemli ve hassas organı olması sebebiyle söz konusu tüm rahatsızlıklarda mutlak olarak tedavi edilmesi söz konusu olan göz rahatsızlıklarında belirti süreçlerinin de farklı olabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Göz Hastalıkları Şunlardır;

1- Katarakt Hastalığı

Doğrudan göz içi merceğinin saydamlığını kaybederek ışık geçirmez bir duruma dönüşmesi durumu olan katarakt göz rahatsızlığına birçok faktörlerin neden olmasının yanı sıra, en fazla neden olan faktörün yaşlılık faktörü olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. İleri yaş faktörünün söz konusu olması ile birlikte göz içi merceğin saydamlığını kaybederek gözün görme potansiyelini ciddi anlamda olumsuz etkilemesi söz konusu olmaktadır. Ciddi bir göz hastalığı olması nedeniyle yalnızca cerrahi müdahale uygulaması ile tedavi edilebilen katarakt rahatsızlığı, 15 dakikalık ameliyat ile başarılı sonuçlar sunabilmektedir.

2- Glokom Hastalığı

Toplumda Göz Tansiyonu olarak da tanım gören Glokom, ciddi bir göz hastalığı olup, gözün gör sinirinin hasarı ve görme hücrelerinin yitirilmesi sonucunda meydana gelen bir göz hastalığıdır. Birçok bireylerde belirtiler göstermeyen ve bu nedenle de sinsi göz hastalıkları arasında yer alan Glokom, ender olması söz konusu olsa da ani olarak etkisini göstermesi ile birlikte, göz ve göz etrafında ağrı oluşumu, bulantı, kusma ve nesnelerin çevresinde renkli tondan halüsinasyonların görülmesi gibi bazı belirtiler gösterebilmektedir. İlaç ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilen Glokom hastalığının en olumsuz yanlarından biri de, ne yazık ki bazı durumlarda yaşam boyu olarak devam edebilmesidir.

3- Renk Körlüğü Hastalığı

Tıp dalında Daltonizm adını alan Renk Körlüğü hastalığının en temel özelliklerinden biri, doğuştan gelmesidir. Doğrudan göz içerisinde yer alan bazı maddelerin eksikliğine bağlı olarak meydana gelen Renk Körlüğü hastalığı kalıtsal nedenlere bağlı oluşabildiği gibi ayrıca, görme siniri, göz tansiyonu gibi çeşitli göz rahatsızlıklarına bağlı olarak da gelişim gösterebilmektedir.

Gelişen tıp tedavi yöntemleri ile birlikte artık tedavi edilebilen bir göz hastalığı olan Renk Körlüğü, bu sayede kolayca teşhis edilerek renk körlüğü düzeyine göre gözün ön kısmına özel lens konularak tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

4- Göz Tembelliği Hastalığı

Toplumda yaygın bir şekilde görülen ve erken çocukluk çağlarından itibaren genellikle tek bir gözün yeteri düzeyde görüş sağlayamaması problemi olan Göz Tembelliği rahatsızlığı özellikle de henüz aktif olduğu süreçten itibaren kolayca tedavi edilebildiğinden göz tembelliği hastalığına maruz kalan çocukların 7 yaşından önce tedavi edilmesi oldukça önem arz etmektedir. Kapama tedavisi uygulaması sayesinde tedavi edilebilen Göz Tembelliğinde bu sayede hastanın sağlıklı gören gözünün bir müddetliğine kapatılarak, sorunlu olan gözün bu sayede daha aktif bir şekilde işlev görmesi zorlanmaktadır.

5- Şaşılık Hastalığı

Daha çok doğuştan kaynaklı bir göz hastalığı olan ve kazalar ve yüksek ateşli sağlık sorunları sonucunda da söz konusu olabilen Şaşılık rahatsızlığında ayrıca gebelik döneminin özellikle ilk 2-3 aylık sürecinde annenin maruz kalabildiği enfeksiyon sorununa bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Gelişen tedavi uygulamaları sayesinde şaşılık rahatsızlığı da bu sayede kolayca tedavi edilebilen göz hastalıkları arasında bulunmaktadır.

6- Konjonktivit Hastalığı

Doğrudan göz kapağının iç bölümü ve göz organının ön yüzeyinde bulunan ve son derece şeffaf bir yapıya sahip olan Konjonktivanın iltihaplanmasına bağlı olarak meydana gelen Konjonktivit hastalığı göz organında kaşıntı, kızarıklık ve özellikle de gece saatlerinde kabuklu şekilde oluşan akıntılar gibi bazı belirtiler gösterebilmektedir.

7- Üveit Hastalığı

Göz organı içeriğinde yer alan ve iris ve siliyer adını alan bitişik dokuları içeren orta tabaka kısmında meydana gelen iltihaplanma durumu olan Üveit hastalığı belirti olarak ışığa karşı hassasiyet, gözlerde kızarıklık, ağrı ve görme kapasitesinde düşüklük gibi bazı belirtiler gösterebilmektedir.

8- Keratokonus Hastalığı

Doğuştan kaynaklı bir göz hastalığı olan ve korneanın gitgide öne doğru sarkması sonucunda oluşan astigmata bağlı oluşan Keratokonus hastalığı genellikle kontakt lens ve gözlük tedavisi ile tedavi edilebildiği gibi, gerekli durumlarda cerrahi müdahale tedavisine de başvurulabilmektedir.

Göz sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olabildiğinden tüm göz hastalıklarının henüz ilk belirtiler göstermesi ile birlikte vakit kaybedilmeden göz doktoruna başvurularak gerekli tıbbi tedavilerin yapılması gerekmektedir. Vücudun birçok organlarından farklı olarak herhangi doğal tedavilerin söz konusu olamadığı göz hastalıkları, ayrıca başarılı tedavi süreci açısından erken zamanlı olarak teşhis edilmesi de oldukça önem arz etmektedir.

 

 

Etiketler