Göz Kanlanması Neden Olur Nasıl Geçer

Yazar Yorum Yap 2.019
Göz Kanlanması Neden Olur Nasıl Geçer

Göz kanlanması günümüzde oldukça sık görülen göz rahatsızlıklarından birisidir. Göz kanlanmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Göz bölgesinde özellikle gözün beyaz kısmında kendisini kan oturmuş gibi gösteren bir durumdur. Genellikle dışsal sebeplerle olmakla birlikte göz kanlanması göz içerisinde bulunan kılcal damarların çatlaması sonucu da oluşmaktadır. Özellikle göz tansiyonu olan ve diyabet hastası olan kişilerde sıkça görülmektedir.

Göz kanlanması sadece kendisini göze kan oturması ile göstermez. Bunun yanında birçok belirtilerde ortaya çıkmaktadır. Özellikle, göz ağrısı, kaşıntı, kızarıklık, gözde sulanma, akıntı, gözde şişkinlik, bulanık görme vb. durumlarda görülebilmektedir.

Göz kanlanması genel olarak 2 şekilde oluşmaktadır. İlk şekli gözde bulunan kılcal damarların çatlaması sonucu göze kan oturmasıdır. Diğer şekli ise gözde bulunan kılcal damarların belirli sebepler sonucu genişlemesi ve belirginleşmesi sonucu oluşur.

GÖZ KANLANMASININ NEDENLERİ

GÖZKURULUĞU: Göz kuruluğu gözde kanlanmanın en önemli belirtilerinden birisidir. Gözyaşı bezlerinin yetersiz olması sonucu gözde kuruluk oluşur. Bu kuruluk gözde tahriş oluşmasına sebebiyet vermektedir. Tahriş oluşması sonucu gözdeki damarlar çatlayıp göz kanlanmasına sebebiyet vermektedir. Göz kuruluğuna birçok etken sebep olmaktadır. Özellikle bilgisayar başında uzun süre kalmak, uzun süre televizyon seyretmek, sigara dumanı, aşırı derecede kuru hava, klorlu havuzlarda yüzmek, güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak, rüzgâra ve rüzgârın taşıdığı bileşenlere maruz kalmak vb. durumlar göz kuruluğuna sebep olmaktadır.

GÖZNEZLESİ: Göz nezlesi yaygın görülen ve oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle gözün enfeksiyon kapması sonucu oluşur ve enfeksiyona bağlı olarak gözde bir miktar kuruma ve tahriş oluşur. Bu yüzden gözde kanlanmaya sebep olmaktadır.

ALERJİ: Bazı tür alerjiler gözün kızarmasına ve kanlanmasına sebep olmaktadır. Özellikle polen, hayvan kepeği, toz, toprak, kir, makyaj malzemeleri vb. durumlar sonucunda alerjik reaksiyonlar gelişebilmektedir. Alerjik reaksiyonun türüne bağlı olarak göz bölgesinde belirli semptomlar oluşabilmektedir. Bu yüzden gözlerimizi alerjimiz olan bileşenlerden korumamız gerekmektedir.

KONTAKTLENSLER: Kontakt lens kullanan kişilerde özellikle kalitesiz markaları kullanan kişilerin gözlerinde kızarıklık ve göz kanlanması oluşmaktadır. Bazı kaliteli lensleri de göz kabul etmemektedir. Bu tarz lenslerde de gözde kanlanma oluşabilmektedir.

TRAVMASONUCUKANLANMA: Göz bölgesine herhangi bir şekilde darbe aldıktan sonra da gözde bulunan kılcal damarların çatlaması sonucu gözde kanlanma oluşmaktadır.

Vitamin eksikliği, uykusuzluk, sigara vb. diğer durumlarda göz kanlanmasına sebep olmaktadır.

GÖZ KANLANMASI NASIL GEÇER?

İlk olarak göz kanlanmasının sebebini belirlemeye çalışınız. Eğer göz kanlanmanız herhangi bir darbe veya bilinmeyen bir sebepten ötürü oluştuysa direkt bir göz doktoruna giderek tıbbi destek almanız gerekmektedir. Göz kanlanmanız kontakt lens taktıktan sonra oluştuysa direkt kontakt lensi çıkarınız. Gözünüzü bol su ile yıkayarak temizlemeye çalışınız. Kullandığınız suyun temiz ve ellerinizin hijyenik olduğundan emin olunuz. Uyandığınızda gözünüzde herhangi bir şekilde kanlanma mevcut ise göz bölgenize su çarparak kanlanmayı giderebilirsiniz. Göz kanlanması olsun veya olmasın güneşe çıkarken muhakkak güneş gözlüğü kullanınız. Gözde kuruluğun oluşmaması için gün içerisinde su tüketiminize dikkat ediniz. Göz kanlanmasını geçiren bir diğer yol ise süttür. Bir pamuk yardımıyla sütü göz kapaklarınıza sürünüz. Salatalık ve gül suyu da kullanabilirsiniz. Bir diğer yol ise hafif ılık çay poşetlerini göz kapaklarınızın üstüne koyarak gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

 

 

Etiketler