Göz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 4.700
Göz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kuruluğu, gözyaşının yetersiz olması sonucu oluşan bir şikâyettir. Gözyaşı tabakası, üç tabakadan oluşmaktadır. Üst tabaka mukus tabaka, orta tabaka sulu tabaka, en dıştaki yağlı tabakadır. Bu tabakaların herhangi birinden birinin bozulması sonucu gözyaşı kuruluğu ortaya çıkar.Göz kuruluğu tedavisi konusunu anlattık.

Göz kuruluğuna neden olan faktörler: Yaşın ilerlemesi, sıcak, kuru, tozlu veya rüzgarlı ortama maruz kalma, kapalı ortamda klima kullanımı, uzun süre bilgisayar veya TV başında ekrana bakma, menopoz, polen ve alerjiler, kontak lens kullanımı, hastalıklar ve bazı ilaçlar vb.

Yorgunluk hissi, yanma, batma, yabancı cisim hissi gibi belirtiler varsa siz de kuru göz olabilirsiniz.

Göz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır
Göz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır

Göz Kuruluğu Tedavisi

Gözyaşı replasmanı: Gözü nemli tutabilmek için birçok damla ve jel bulunmaktadır. Bu jel ve damlalar genel itibariyle tek kullanımlık preparatlardır. Genel itibariyle şikâyetleri olan kişilerin şikâyet oranına göre sıklığı belirlenir. Hekim tarafından günde 2 saat aralıklarla, 3 saat aralıklarla veya 4 saat aralıklarla önerilir.

Kuru göz tedavisinin diğer bir alternatifi ise odanın nem dengesinin sağlanmasıdır. Nem dengesinin sağlanmasıyla mevcut olan gözyaşı korunmuş olur.

Göz Kuruluğu Tedavisi
Göz Kuruluğu Tedavisi

Gözyaşı yapımını artıran ilaçlar: Bu saydığımız tedavi yöntemleri dışında gözyaşı yapımını arttıran birtakım ilaçlar da mevcuttur. Salya yapımını arttıran bu ilaçlar doktor denetimi altında kullanılmalıdır. Çünkü bu tür ilaçlar yararının yanında birçokk yan etkiye de sahiptir. Bu yan etikler kalp çarpıntısı, bulantı vb.

Son zamanlarda kullanılan en yeni ilaçlardan biri ise Siklosporindir. İlaç süspansiyon formunda olup göze damlatılabilmektedir. Bu ilaç gözyaşı bezinin inflamasyonunu( yangı) azaltarak gözyaşı yapımını arttırmaktadır.

Cerrahi müdahale: Yine mevcut gözyaşını korumak amacıyla, hekim tarafından göz yaşını gözden uzaklaştıran kanalcıklara basit bir işlemle müdahale edilebilir. Bu işlem hastanın sosyal hayatını olumsuz etkilememektedir.

« Önceki konu
Sonraki konu »