Göz Tembelliği Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir

Yazar Yorum Yap 933
Göz Tembelliği Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir

Toplumumuzda yaygın olarak görülen göz rahatsızlıklarından biri de göz tembelliği rahatsızlığıdır. Genellikle tehlikeli bir göz rahatsızlığı olmayan göz tembelliği tedavi edilmediği takdirde göz sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Diğer göz rahatsızlıklarından farklı olarak henüz çocukluk dönemlerinde gelişim gösterebilen göz tembelliği rahatsızlığının en belirgin niteliklerinden biri de diğer göz rahatsızlıklarından farklı olarak daha sinsi bir şekilde gelişim gösterebilmesidir. Bu niteliği sayesinde göz tembelliği rahatsızlığına henüz çocukluk dönemlerinden itibaren maruz kalmış olan birçok bireylerin rahatsızlıklarından çoğunlukla yıllar sonrasında haberdar olabilmektedirler. Bazı faktörlere bağlı olarak gelişim gösterebilen göz tembelliği rahatsızlığının ayrıca bazı belirtileri de bulunmaktadır.

Tedavisinin bulunabildiği göz sorunlarından olan göz tembelliği rahatsızlığının belirgin niteliklerinden biri de çoğunlukla tek bir gözde meydana gelebilmesidir. Fakat nadiren de olsa her iki gözde de meydana gelebilmektedir. Yetişkinlik dönemine kadar tedavi edilmediği takdirde etkisi altına aldığı bireylerde başta okul ve sosyal aktiviteler olmak üzere birçok aktivitelerde ciddi anlamda başarısızlığa neden olabilen göz tembelliği rahatsızlığının belirgin özelliklerinden biri de oluştuğu gözde görme potansiyelini yavaş bir şekilde azaltabilmesidir. Bu durumun ise genellikle bireyler tarafından pek fark edilemediği göz doktorları tarafından belirtilmektedir. Peki göz tembelliği rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan ve birçok bireyler tarafından merak edilen bu sorularımızın cevaplarını göz doktorlarımızdan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak göz tembelliği rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Göz Tembelliği Rahatsızlığı Nedir?

  • Göz tembelliği rahatsızlığı; Henüz çocukluk döneminden itibaren normal olarak gelişim gösteremeyen göz veya gözlerde görme potansiyeli düşüklüğü olarak tanımlanmaktadır. Toplumda her 100 bireyden 1 bireyde görülmektedir.

Göz Tembelliği Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Göz tembelliği rahatsızlığının en önemli niteliğinin oldukça sinsi gelişim gösterebilen bir göz sorunu olduğudur. Dolaysıyla uzmanlar göz tembelliği rahatsızlığının genellikle hemen belirtilerini gösteremediğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar göz tembelliği rahatsızlığının belirtilerini bazen yıllar sonrasında dahi gösterebildiğini belirtmektedirler. İşte göz tembelliği rahatsızlığının belirtileri ise şunlardır;

  • Rahatsızlığın meydana geldiği göz veya gözlerde ağırlık hissinin oluşması
  • Rahatsızlığın meydana geldiği göz veya gözlerde net bir görme potansiyeliğinin oluşmaması hissi gibi belirtiler göz tembelliği rahatsızlığının en belirgin belirtileridir.

Göz Tembelliği Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Göz tembelliği rahatsızlığının belirtileri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de göz tembelliği probleminin ne gibi nedenlerinin bulunduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Göz doktorlar bazı olumsuz durumların beraberinde göz tembelliği rahatsızlığının meydana gelmesine zemin hazırlayabildiğinin altını çizmektedirler. İşte göz tembelliği rahatsızlığına neden olabilen olumsuz durumlar ise şunlardır;

  • Şaşılık problemi
  • Her iki göz arasında kırılma kusuru farkı
  • Normalde berrak olması gereken göz dokularının bulanıklığı gibi olumsuz durumlar göz tembelliği rahatsızlığının en temel nedenleridir.

Göz Tembelliği Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Göz tembelliği rahatsızlığının oldukça basit ve genellikle kısa süreli bir tedavi sürecine sahip olduğunu yukarıda belirtmiştik. Göz tembelliği rahatsızlığının tedavisinde ise 2 farklı tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır. Bu 2 farklı tedavi seçenekleri ise şunlardır;

Kapama tedavisi;

  • Kapama tedavisi uygulamasında bireyin sağlam olan gözü haftanın veya ayın belli gün ve saatlerinde kapatılmaktadır. Bu tedavide bireyin tembel olan gözünün kullanılması sağlanmaktadır. Bu sayede göz tembelliği rahatsızlığının bulunduğu gözün uyarılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda beyinde o göze gelen görüntülerin işlenmesinde aktif görev alan merkezin de güçlendirilmesi sağlanmaktadır.

Damla tedavisi;

  • Göz tembelliği rahatsızlığının uygulanan diğer bir tedavi seçeneği ise damla tedavisidir. Kapama tedavisine göre daha kolay bir tedavi yöntemi olan damla tedavisi uygulaması sayesinde ise tembellik rahatsızlığının bulunduğu göz veya gözlere ilgili göz damlaları doğrudan damlatılarak rahatsızlığın ortadan kaldırılması sağlanmaktadır.

Göz tembelliği rahatsızlığının tedavisinde başvurulan tedavi seçenekleri hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra göz tembelliği rahatsızlığı nedirbelirtileri ve nedenleri nelerdir hakkında makalemizi burada tamamlamaktayız. Göz tembelliği rahatsızlığının ileriki yaşlarda oldukça rahatsızlık verici olabildiği göz doktorları tarafından belirtilmektedir. Dolaysıyla da göz tembelliği rahatsızlığının henüz çocukluk dönemlerindeyken belirtilerinin fark edilmesi durumunda hemen göz doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Etiketler