Gözaltı Torbaları İçin Bitkisel Çözümler

Yazar Yorum Yap 997
Gözaltı Torbaları İçin Bitkisel Çözümler

Gözaltı Torbaları

Yaşlılıktan, ağır makyajlar yapmaktan ve bu makyajı iyi temizleyememekten, ya da genetik olarak göz altı torbaları hepimiz için sorun olmuş vaziyettedirler. Çok ciddi meblâlar harcayıp, kimyasal çözümlere ve medikal işlemlere de gidilebilir ama bunların yan etkileri ve sakıncıları çok fazladır. Hiçbir yan etkisi olmayan (herhangi bir yağa ya da bitkiye alerjinizin olmamasına dikkat edin), ve inanılmaz ucuz yöntemler bulunmaktadır.

Göz altı torbalarının oluşmasının birincil sebeplerinden biri yorgunluktur. Vücudumuza istediğimiz kadar dışarıdan bakım yapıp kürler uygulasakta, bol su içmeden içerinin temizlenmesi mümkün değildir. Vücuttaki ödemi, şişliği -göz altı torbaları da bakıldığı zaman bir şişlik belirtisidir ve o kısım ödem toplamaktadır- bol bol su tükerek önleyebiliriz. Bunun yanı sıra, uykusuz kalmak da tetiklecektir. Bundan dolayı, göz altı torbaları olan kişiler genellikle akşamları, yatmaya yakın torbalarının daha da belirginleştiğini görürler. Bunun gerçekleşmemesi adına, uyku saatlerinize ve düzeninize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre günde en az 7, ideal olarak 8 saat uyumanız gerekmektedir.

 1) Siyah Çay Kompresi

Bir makyaj pamuğuna (makyaj pamuğu olması önemli çünkü gözümüzün üzerinde bekleteceğiz) çayınızı içtikten sonra dibinde kalan tortuları koyabilirsiniz. Eğer kuru çay ile bu işlemi yapmak istiyorsanız, ılık bir suyla pamuğu ıslatıp üzerine çayı koyabilirsiniz. Sıcak olmaması çok önemli, eğer sıcak olursa torbalarınızı tahriş edecek ve yatıştırmak yerine daha da belirgin hale getirecektir. Hazırladığınız bu çaylı pamuğu gözünüzü kapatıp, tam gözünüzün üzerine yerleştirmeniz gerekiyor. Bu şekilde bir 10-15 dakika kadar bekleyip pamuğu aldıktan sonra tekrar gözünüzü kapatıp 5 dakika dinlenmeniz gerekiyor. Nedeni de, torbalar gözünüzün altında oluşsa bile gözünüzün yorgunluğundan ve kanalların çeşitli sebeplerle (makalede geçenler de örnektir) tıkanıp sıkışmasından oluşmaktadır. Siyah çay ile yapıla bu işlem göz ağrısı olduğunda da işe yaramaktadır. Bunun temel sebebi, göz çevresinin tamamen gözün oluşturduğu reaksiyonları gözle görülür bir şekilde açığa çıkartmaktadır.

2) Pirinç Suyu Maskesi

Yazının en can alıcı ve diğer yönteme göre daha az bilinen çözümü pirinç suyu maskesidir. Tek şartı var: Pişirdiğiniz pilavın üzerinde oluşan bulanık su gerekmektedir. Ben bulanık su diyorum, siz ne olduğunu kesinlikle anladığınız. Pirincin pişerken bırakmış olduğu nişastalı suya ihtiyacınız var. Bu işlem siyah çay ile yapılandan biraz daha farklıdır. Pilavınızı pişirdikten sonra üzerinde biriken suları bir kâseye alın. İki üç dakika kadar soğumasını bekleyin. Ardından, normal bir pamuğa ya da makyaj pamuğunu bu kâseye komple batırın. Bir iki saniye beklettikten sonra fazlasını atarak ama sıkmadan, -bu aşama önemli çünkü ne çok yoğun ne de kupkuru bir pamuk olmalı- göz altı torbalarınızın üzerine hafifçe sürmeye başlayın. Siyah çaydan farkını burada görebilmektesiniz, gözünüzün üzerine bırakıp bekletmeyeceksiniz. Sanki makyajınızı temizliyormuşçasına torbalarınızın üzerini bastırmadan sileceksiniz. Birkaç sefer bu işlemi yaptıktan sonra gözünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Haftalık olarak bu işlemi gerçekleştirdiğinizde göz altı torbalarında ciddi bir azalma olduğunu ve gözünüzün yatıştığını gözlemleyebilirsiniz.

 

Önemli Not: Pirince, çaya ya da önerilen ürünlerde geçen herhangi bir bitkisel maddeye karşı alerjiniz varsa bu yöntemleri kesinlikle denememelisiniz. Her ne kadar sıfır kimyasal ile yapılan bir işlem olsa da, sizin alerjiniz bunlara da olabilir. Bu sebepten, yüzünüzün küçücük bir kısmında bunu deneyip herhangi bir probleme yol açmadığından emin olduktan sonra işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

Etiketler