Gözde Batma Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer Tedavisi

Yazar Yorum Yap 772
Gözde Batma Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer Tedavisi

Günlük yaşamda sıklıkla maruz kalınan gözde batma hissi problemi birçok nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bazı belirtiler tarzında etkisini gösterebilen gözde batma hissi nedir probleminde göz sağlığının riske atılmaması açısından belirtilerinin görülmesi durumunda hemen göz doktoruna başvurulmalıdır.

Göz kapakçıklarının doğrudan hava ile iletişim halinde bulunmasına bağlı olarak havada yer alan toz, toprak, polen, alerjik maddeler gibi birçok olumsuz etkenlerin doğrudan göz içerisi ile temas etmesi ve bu durum neticesinde de gözde batma hissi probleminin meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir.

Dolaysıyla söz konusu temas durumunda toplamda 2 yıkama sisteminin söz konusu olduğu ve bu yıkama sistemlerinin göz kapakçıklarının devamlı bir şekilde hareket halinde bulunması neticesinde otomatik olarak temizlik görevini gerçekleştirmektedirler.

İlave olarak her iki göz kapakçığı arasında bazı maddelerin söz konusu olduğunu yada her iki göz kapakçığı arasında gözyaşı eksikliğinin söz konusu olması durumunun çoğu zaman gözde batma belirtisi şeklinde etkisini gösterebildiğni de ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Gözde Batma Hissi Sebepleri

Birçok sebeplere bağlı olarak meydana gelebilen gözde batma hissi probleminde örneğin, günlük olarak yoğun bir şekilde bilgisayar kullanımı, diğer bireylerin dakikada 25 ila 30 defa aralığında normal olarak göz kırpma eylemi gerçekleştirmesne karşın, bilgisayar karşısında uzun süreçli olarak yer alan gözde batma hissi nedenleri bireyde bu eylemin 1 dakika içerisinde yalnızca 8 veya 9 defa gibi düşük düzeyde gerçekleştirildiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Dolaysıyla bu eylem neticesinde gözüzün yüzey bölümünü söz konusu kapakların yeteri düzeyde temizleyememesi neticesinde doğal olarak gözlerde kuruluk problemi ve bu problme sonucunda da gözde batma hissi meydana gelmektedir.

Gözde batma hissi problemine sebep olan  bir başka olumsuz etkenin ise, havada yer alan alerjen maddelerin olduğunu belirtebilmekteyiz. Doğrudan kaşıntı probleminin meydana gelmesine sebep olarak göz yüzeyinde bozulmaların meydana gelmesine ve bu olumsuz durum neticesinde de gözde batma hissi probleminin oluşmasına neden olmaktadır. İlave olarak yabancı cisimlerin göze temas etmesi neticesinde göz kornea kısmı üzerinde hafif düzeyde çizilme problemi neticesinde dahi gözde batma hissi oluşmasına neden olabilmektedir.

Gözde Batma Hissi Hangi Rahatsızlıkların Belirtisidir ?

Birçok fark türden sağlık sorunlarının belirtisi olabilen gözde batma hisi problemi en fazla kuru göz rahatsızlığı belirtisi olabilmektedir. Basit sebeplere bağlı olarak gelişen gözde batma hissi hastalık belirtisi kuru göz rahatsızlığı ayrıca örnek olarak tiroid hastalığı, omurga romatizması ve behçet rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarından kaynaklı olabilen kuru göz rahatsızlığı, neticesinde gözde batma hissi de söz konusu olabilmektedir.

Gözde yanma ile birlikte batma hissi söz konusu olması durumunda bu durum çoğu zaman gözde gözyaşı eksikliğine bağlı olarak meydana gelebildiği, gözde batma ve kaşıntı durumu söz konusu olması durumunda bu durumun çoğu zaman alerjij sebebe bağlı olarak meydana gelebildiği, gözde batma, kızarıklık ve çapaklanma problemi söz konusu olması durumunda ise, bu durumun çoğu zaman enfeksiyona bağlı olarak meydana gelebildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Gözde Batma Hissi Rahatsızlığında Şu Gibi Durumlarda Mutlaka Göz Doktoruna Başvurulmalıdır;

  • Gündüz saatlerinde başlayan ve öğle saatlerine doğru artış gösterebilen gözde batma hissi probleminde
  • Sabah saatlerinde uykudan uyanıldığında göz kapaklarının birbirine yapışık durumda olması ve el ile müdahale edilmesi gerektiği durumda
  • Gün içerisinde devamlı bir şekilde yüz yıkanmasını gerektiren göz batması hissi durumunda
  • Gözde batma hissi devamlı ve tekrarlı bir şekilde söz konusu olması durumunda hemen göz doktoruna başvurulmalıdır.

Gözde Batma Hissi Nasıl Geçmektedir ?

Ciddi sağlık sorunlarına bağlı olarak meydana gelmeyen gözde batma hissi probleminde bu sayede ilk ve basit doğal tedavi yöntemi olarak çevresel etkenlerin düzeltilmesi ve bilgisayar karşısında uzun süreçli olarak kalınmaması, uyku kalitesinin arttırılması gibi etkenler düzenlenerek bu sayede gözde batma hissi problemi önlenmiş olunmaktadır.

Ancak, sağlık sorunlarına bağlı olarak gelişen gözde batma hissi probleminde ise, ilaç tedavisine başvurularak bu sayede ilk olarak tanı uygulamaları ve sonrasında gözde batma hissi tedavisi açısından uygun ilaç tedavisine geçilmesi ve gözde batma hissi rahatsızlığının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Örneğin, antibiyotik türünden etkili damlaların gözdeki bakterilerin öldürülmesidne etkili olması sayesinde gözde batma hissini ortadan kaldırabilmekte veya alerjik durumlar neticesinde gözde batma hissi nasıl geçer söz konusu olması durumunda etkili antialerjik ilaçlar sayesinde gözde batma hissi sorunu kolayca tedavi edilebilmektedir.

Dolaysıyla göz sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmesi sebebiyle, gözde batma hissi belirtileri fark edilmesi durumunda göze temas edilmeden hemen göz doktoruna başvurulmalıdır.

Etiketler