Gülleme Nedir ve Gülleme Hastalığı Kimlerde Görülür?

Yazar Yorum Yap 2.435
Gülleme Nedir ve Gülleme Hastalığı Kimlerde Görülür?

Gülleme : Toplumda son zamanlarda sık görülmeye başlayan hastalıkların başında gelmektedir.Yanak, burun, alın ve çenede ortaya çıkan lekelerin meydana getirdiği bir deri hastalığıdır. Bu lekeler kızarma, sivilce benzeri kabarıklar, iltihaplı kabarcık şeklinde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın habercisi ise hastalık öncesi gelen yüz kızarıklığıdır. Genellikle kadınlarda ortaya çıkan gülleme, 30 yaş sonrasında baş göstermektedir.

Hastalık kaynağının, derinin küçük damarları olduğu düşünülmektedir. Küçük damarlarda meydana gelen zedelenmeler gülleme hastalığının kaynağı olarak görülmektedir. Yüzde sağlıksız görüntüye neden olan gülleme, genellikle beyaz tenli kişilerde ortaya çıkmaktadır. Kişilerin psikolojilerinin bozulmasına neden olan lekeler, zamanla özgüvenin kırılmasına, sosyal ilişkilerin zedelenmesine yol açmaktadır. Yüzünde gülleme olanların, tükettiği gıdalara dikkat etmesi büyük önem taşımaktadır. Eğer cildin etkilendiği bir gıda varsa bu tespit edilmeli ve tüketiminden uzak durulmalıdır.

Hassas Ciltler Tehlikede

Gülleme hastalığı hassas cilt yapısına sahip olanlarda görülen bir hastalıktır. Bakteriler ve sıcak gibi faktörden kolay etkilenen kişilerin, hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Bu nedenlerle öncelikle cilt temizliği çok önemlidir. Özellikle tozlu ortamlarda çalışanların, ciltlerini sık sık temizlemeleri gerekmektedir. Sıcak havanında tetiklediği hastalığıkda cilde yerleşen bakteriler deri lekelerine sebebiyet vermektedir. Gül hastalığını stresin de tetiklediği belirtilmektedir.

Gül hastalığındaki deri deformasyonu yalnızca yüz bölgesini kapsamamaktadır. Kol, göğüs, karın ve sırt bölgesindeki döküntüler hastalıkla ilgili ipuçları verebilir. Kişilerin, derilerinde meydana gelen bu değişikliklere karşı duyarlı olmaları ve kesin teşhis için bir dermatoloji uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Halk arasında patlıcan burun olarak adlandırılan burun tipleri de gülleme hastalığının habercisi olabilir. Hastalık öncesi kişinin burnunda büyüme olabilir. Böyle bir etki gözlendiği takdirde doktora başvurmak ihmal edilmemelidir.

Etiketler